Wystawa grafik "Polskie przysłowia ludowe" w Muzeum Etnograficznym

Autorką grafik prezentowanych na wystawie jest Sylwia Zawiślak.
Wystawa grafik "Polskie przysłowia ludowe" w Muzeum Etnograficznym

16 grudnia o godz. 17:00 w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie odbędzie się wernisaż wystawy grafik zatytułowanej "Polskie przysłowia ludowe" autorstwa Sylwii Zawiślak.

Przysłowia, które to od wieków zbierają różnorakie ludzkie doświadczenia, ostrzegają przed rozmaitymi zagrożeniami, wytykają wady i postawy społeczne stały się  pretekstem do stworzenia serii 17 grafik. W ten sposób w cyklu "Przysłowia ludowe" zostało umieszczone nie tylko archaiczne, często nie istniejące już w codziennym użytku przysłowie, lecz również moment, w którym człowiek świadomie zostaje postawiony w sytuacji, w której musi wybierać pomiędzy dobrem a złem. Zwykle, dokonany przez bohatera ilustracji wybór, nie świadczy o nim dobrze.  Seria grafik wykonana została za pomocą techniki druku wypukłego, który nawiązuje do druków z "dawnych" lat, a samo wykonanie zaskakuje widza niespotykaną wymownością treści przysłów. W cyklu można zobaczyć zilustrowane przysłowia takie jak -"Wszedł w butach a znać go boso", "Czeka łojowego słońca" czy "Nie masz gorszego szatana jak z chłopa zrobić pana". Cykl 17  grafik powstał na przełomie 2014 i 2015 roku jako dyplom magisterski w pracowni prof. Skórczewskiego i dr Cywickiego.

Autorką grafik prezentowanych na wystawie jest Sylwia Zawiślak, która ukończyła studia magisterskie na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku grafika. Pracę dyplomową zrealizowała w pracowniach druku wypukłego prof. K. Skórczewskiego oraz w pracowni projektowej prof. W. Grzegorczyka. Laureatka pierwszej nagrody na IX Przeglądzie Ekslibrisu Linorytniczego i Drzeworytniczego im. Pawła Stellera w Katowicach. W swoich poszukiwaniach artystycznych skupia się na dawnych obyczajach i wierzeniach terenu, w którym zamieszkuje, stara się wyłowić na światło dziennie zapomniane lecz nie tak odległe zwyczaje i opowieści, nawiązując do ksylograficznej tradycji. Jej prace brały udział w wystawach w Japonii, Rumuni, Rosji, na Ukrainie, we Włoszech. Jest autorką książki "Demony i klechdy ludowe".

Wystawa czynna od 16. 12. 2016- 28. 02. 2017 r.

 

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Muzeum Etnograficzne , Polskie przysłowia ludowe , grafiki , Sylwia Zawiślak

Dzisiaj, 20.01.2019
Jutro, 21.01.2019
Pojutrze, 22.01.2019
środa, 23.01.2019
Czwartek, 24.01.2019
Piątek, 25.01.2019
Sobota, 26.01.2019