Rzeszowskie Spotkania z Podróżami: Oceaniczna wyprawa z Kapsztadu do Belem i Rumunia
Miłośników podróżowania zachęcamy do udziału w kolejnych Spotkaniach z Podróżami.
Rzeszowskie Spotkania z Podróżami: Oceaniczna wyprawa z Kapsztadu do Belem i Rumunia

15 marca godz. 18:30 w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Rzeszowskie Spotkania z Podróżami". W pierwszej części Błażej Wasilewski i Ewa Nowosad opowiedzą o morskiej wyprawie jachtem "Crystal" z Kapsztadu w Republice Południowej Afryki do Brazylijskiego Belem. W cześci drugiej Krzysztof Rostkowski przedstawi relacje z wyprawy do Rumunii.

Bilety dostępne w WDK w Rzeszowie - cena 6 zł.

Oceaniczna wyprawa z Kapsztadu do Belem

Relacją morskiej wyprawy jachtem "Crystal" z Kapsztadu w Republice Południowej Afryki do Brazylijskiego Belem. Po drodze uczestnicy mieli okazję odwiedzić wyspę Świętej Heleny (miejsce zesłania Napoleona Bonaparte), wyspę Wniebowstąpienia oraz archipelag Fernando de Noronha.  Etap ten zwany południowym przejściem Atlantyku był jednym z najdłuższych odcinków rejsu rozpoczętego we wrześniu 2013 roku, gdzie po 1051 dniach Kapitan Michał Palczyński dopłynął do Europy i 30 sierpnia 2016 koło południa ponownie postawił nogę na starym kontynencie cumując w Lizbonie, skąd 3 lata wcześniej wyruszył zmierzyć się z przygodą życia. Rejs ten zakładał trzykrotne przepłynięcie Atlantyku oraz jednokrotne Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. W styczniu, czego uczestnicy byli świadkami, udało się zamknąć pętle wokół kuli ziemskiej. Cały rejs podzielony był na 42 etapy, a trasa większości z nich wiodła przez tropiki. Jedynym odstępstwem od egzotyki były okolice przylądka Horn, Tasmanii, Nowej Zelandii oraz przylądka Dobrej Nadziei. Pogoda bywała kapryśna, ale udało się w tym czasie odwiedzić wszystkie zaplanowane miejsca z kilkoma spontanicznymi bonusami. Jednak największym wyzwaniem całej wyprawy było wyrobienie się we wszystkich terminach, na wszystkich etapach. W tym okresie przez jacht przewinęło się 210 osób w wieku od 11 do 75 lat. Odwiedzonych zostało 40 państw na 5 kontynentach. Całe to wielkie przedsięwzięcie zostało również docenione, wyróżnione i nagrodzone III Nagrodą Honorową - „Rejs Roku 2016”! 

 

Rumunia znany Kraj do odkrycia

Rumunia jest krajem bardzo bogatym w atrakcje turystyczne i w zasadzie gdziekolwiek pojedziemy to znajdziemy coś intrygującego. Na spotkaniu wszystkiego nie zobaczymy, ale spróbujmy zasmakować choć odrobiny bogactwa tego bardzo ciekawego kraju. Oprócz informacji o znanych miejscach dowiemy się skąd się wzięły w Rumunii polskie wioski, gdzie znajduje się nagrobek polskiej księżniczki, czy można wejść do wulkanu oraz czy kamienie mogą żyć.

KRZYSZTOF ROSTEK

podróżnik, przewodnik górski z uprawnieniami na Sudety oraz (jeden z niewielu) na Karpaty Rumuńskie. Od ponad 10 lat przemierza Rumunię poznając najciekawsze jej zakątki (indywidualnie oraz z wycieczkami). Były prezes SKPS Wrocław, wielokrotny kierownik kursów przewodników górskich. Aktualnie zawodowy przewodnik górski (Karpaty- Rumunia, Sudety), pilot wycieczek oraz egzaminator w Komisji Egzaminacyjnej ds. Przewodników Górskich.

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Rzeszowskie spotkania z podróżami , Rumunia , Kapsztad , Belem

Dzisiaj, 24.04.2018
rzeszowskie restauracje
festiwal

Teatr Maska, godz. 11:00, 9:00
spektakl

Jutro, 25.04.2018
rzeszowskie restauracje
festiwal

Czarny Kot, godz. 20:00
impreza

Pojutrze, 26.04.2018
rzeszowskie restauracje
festiwal

impreza

Piątek, 27.04.2018
rzeszowskie restauracje
festiwal

Piekiełko, godz. 21:00
impreza

Sobota, 28.04.2018
rzeszowskie restauracje
festiwal

aleja Lubomirskich, godz. 21:00
spektakl

, godz. 11:00
festiwal

Nowa Kultura, godz. 21:00
impreza

Niedziela, 29.04.2018
rzeszowskie restauracje
festiwal

Vinyl, godz. 20:00
impreza

, godz. 11:00
festiwal

Poniedziałek, 30.04.2018
rzeszowskie restauracje
festiwal

środa, 02.05.2018
Czwartek, 03.05.2018
impreza

ul. 3 Maja, godz. 00:00
impreza