Nowe wystawy w BWA: "21 zaśnień" i "Trzydziestoośmioptyk"
Na zdj. prace artystów: Po lewej Ryszard Dudek, po prawej Agula Swoboda

Dwie nowe wystawy będzie można oglądać od 9 listopada w Biurze Wystaw Artystycznych. Będzie to pożegnalna wystawa Ryszarda Dudka, który odchodzi na emeryturę oraz 21 obrazów Aguli Swobody inspirowanych snem.

Wernisaż odbędzie się o godz. 18:00. Wystawy będą czynne do 5.12. 2017r. codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10.00-17.00. w niedziele wstęp wolny!

Ryszard Dudek – malarstwo – „Trzydziestoośmioptyk”

Artysta urodzony w 1947 roku. Studia artystyczne na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Za dyplom (1972r.) otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Wieloletni pracownik  PLSP w Rzeszowie jako nauczyciel rysunku i malarstwa. Obecnie pełni funkcję dyrektora BWA w Rzeszowie. Zorganizował 23 wystawy indywidualne (premierowe) w kraju i za granicą, brał udział w ponad 200 wystawach i plenerach w Polsce, Francji, Niemczech, USA, Czechach, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, Litwie, Węgrzech, Bułgarii, Grecji i Egipcie. Jest laureatem  kilkudziesięciu nagród w profesjonalnych konkursach plastycznych.  Jego prace znajdują się  w zbiorach prywatnych i muzealnych  w Polsce, USA, Francji, Japonii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Monako.

Wystawa prezentowana w listopadzie tego roku w rzeszowskim BWA jest formą pożegnania artysty,  dyrektora BWA w Rzeszowie w związku z jego  przejściem na emeryturę. „Trzydziestoośmioptyk” to rezolutna nazwa cyklu 38 obrazów, które powstały w ostatnich dwóch latach i są swoistym rusumé rozważań artysty o malarstwie. We wstępie do katalogu wystawy Piotr Wójtowicz pisze: „…można odnieść wrażenie, że malarz w mniejszym niż dotąd stopniu,  kontroluje kształtowanie obrazu, ufając bardziej intuicji i automatyzmom podświadomości inicjujących i wypełniających proces jego powstawania. Wszystkie te nowe zabiegi i strategie, autorskie odkrycia formalne, przyczyniają się do kreowania innych niż dotychczas, odmiennych nastrojów i optycznych zdarzeń. Obrazy Ryszarda Dudka, stając się coraz swobodniejsze, przy całej właściwej im kompulsywności , improwizacyjnym zwrotom akcji i smaku malarskiej zabawy, zyskują nieoczekiwanie jakiś spokój, bardziej dyskretny rodzaj ekspresji i liryczny oddech. Wcześniejszy lęk pustej przestrzeni zastępuje coraz częściej refleksyjny amor vacui. Jeśli prawdą jest, że każdy liryczny utwór jest cząstką autobiografii, to ostatnie, przedstawione na obecnej wystawie obrazy malarza odsłaniają nam jakąś nową twarz tej biografii. Zachowując przepych i szczodry rozmach wcześniejszych kompozycji, zyskują jako nowe  wartości: dystans i spokojniejszy, głębszy ton. „Kompozycja”, będąca propozycją treści obrazu w sposób bardziej jak można przypuszczać świadomy, staje się w nim odejściem od tematu i  kierunkowego tytułu , w zamian oferując wypełnienie wyobrażenia zawartością czysto malarską wyznaczoną przez  tworzywo, technikę, kolor, linię, światło i skalę.


Agula Swoboda - Malarka.

Studiowała malarstwo na University of the West of England, Bower Ashton w Bristolu oraz w Byam Shaw School of Art – Saint Martin School of Art and Design w Londynie. Wspólnie z Tomem Swobodą i Joanną Wowrzeczką zakładała i prowadziła galerię ”Szara” w Cieszynie. Współtworzyła z Tomem Swobodą centrum artystyczne „UnderGrand” w Clitheroe na północy Anglii oraz była kuratorką czterech edycji międzynarodowego projektu rezydencji artystycznych „Incydenty/Incidents” w Cieszynie, Czeskim Cieszynie w Wakefield
i w Bielsku-Białej. Od 2009 roku wraz z Tomem Swobodą prowadzi Szkołę Malarstwa, Rysunku, Fotografii
i Myślenia w Cieszynie.

O swojej twórczości mówi: „…Od kilku lat obserwuję i maluję swoją własną, najbliższą mi rzeczywistość… Wystawa w rzeszowskim BWA pod tytułem 21 zaśnień to pokaz 21 obrazów inspirowanych snem, zarówno tym nocnym, jak i obrazem zaistniałym pomiędzy jawą a mrugnięciem powiek”. Dla artystki sen to 1/3 życia. Źródło ważnych historii, i informacji, przekazywanych indywidualnym kodem językowym śniącego. Podczas wernisażu artystka planuje zrealizować tzw. akcję-interpretację. Będzie to próba zilustrowania kilku wysłuchanych snów w formie kolaży.
 

 

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: BWA , wystawy , 21 zaśnień , Trzydziestoośmioptyk

Dzisiaj, 21.10.2018
Jutro, 22.10.2018
Pojutrze, 23.10.2018
środa, 24.10.2018
Czwartek, 25.10.2018
Piątek, 26.10.2018
Sobota, 27.10.2018