Nowe prace Michała Bajsarowicza w DagArt Galerie
18 płócien, 3 rzeźby oraz instalacje rysunkowe site-specific.
Michał Bajsarowicz « ... » tusz na papierze

"Poza linią" to wystawa prezentująca twórczość Michała BAJSAROWICZA - artysty współpracującego z DagArt Galerie już od 10 lat.

Galeria zaprezentuje nowe, nigdzie dotąd niepokazywane prace: 18 płócien, 3 rzeźby oraz instalacje rysunkowe site-specific. Wystawa potrwa do 27 lipca. Wernisaż wystawy już w czwartek, 6 lipca 2017 roku o godzinie 19:00.

Michał BAJSAROWICZ - urodził się w 1963 roku w Drawsku. Od najmłodszych lat mieszka w Gorzowie Wielkopolskim. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie w 1992 roku obronił dyplom z rysunku w pracowni prof. Bogdana Wegnera. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Prace Michała Bajsarowicza pokazywane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą (Niemcy, Włochy, Ukraina, Austria, Dania, Francja, Portugalia, Turcja, Kanada). Zajmuje się malarstwem, grafiką, rzeźbą, scenografią teatralną i architekturą wnętrz.

Głównym tematem twórczości Michała Bajsarowicza jest akt. Ciało ludzkie traktuje w sposób realistyczny, jednak stanowi ono impuls, pretekst - zarówno w poszukiwaniach formalnych, jak i rozważaniach nad kondycją ludzką, czy problemami duszy. Artysta nie portretuje konkretnych osób, jego modele pozbawieni są cech indywidualnych. Akt w wydaniu Bajsarowicza jest specyficzny – pozbawiony twarzy. Postaci ukazywane są w różnych, niekiedy skomplikowanych pozach. Ich ciała stanowią wyraz silnych uczuć i emocji. Domeną twórczości artysty pozostaje malarstwo.

Michał Bajsarowicz w swoich obrazach często łączy wartości malarskie z rysunkowymi. Artysta skupia się na poszukiwaniu odpowiedniej formy, ukazaniu ruchu. Postaci stają się swoistym szkicem, przypominają akademickie ćwiczenie rysunku anatomii. Najważniejszym środkiem wyrazu w pracach Michała Bajsarowicza jest linia. Wyrazista, ekspresyjna kreska tworzy kształty. Dopełnieniem całości są plamy koloru, które kładą światła i cienie. Artysta często kontrastuje barwy ciepłe z zimnymi. Dominują żółcienie, brązy, błękity, fiolety i biel. Akty malowane są szerokimi, swobodnymi pociągnięciami pędzla, które tworzą widoczną fakturę malarską.

Obok malarstwa, Bajsarowicz uprawia rzeźbę. Wykonuje głównie odlewy z brązu i z żeliwa. To konwulsyjnie skręcone, dramatycznie upozowane ciała pozbawione głów. Owa niepełność nadaje im dramatyczny wyraz. Rzeźby są niezwykle dynamiczne. Ruch został w nich ukazany za pomocą układu ciał oraz żywo, ”impresjonistycznie” potraktowanej, silnie zróżnicowanej faktury. Powierzchnie zbudowane są z wklęsłości i wypukłości. Artysta dużą wagę przywiązuje do gry świateł i cieni, które dają efekty malarskie. Światło, odbijając się oraz załamując na powierzchni rzeźb, powoduje wrażenie ruchu form.

 

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Dagart Galerie , Michał Bajsarowicz

Dzisiaj, 25.05.2018
Jutro, 26.05.2018
miasteczko akademickie UR, ul. Cicha
festiwal

Hilton Garden Inn, godz. 09:00
spotkanie

Vinyl, godz. 19:00
koncert

Plac AK, ul. Szopena, AL. Lubomirskich, parking RARR, godz. 11:00
impreza

Pojutrze, 27.05.2018