"Fotomelange" - fotografie wykonane dawnymi technikami i stare aparaty na wystawie w WDK
„Fotomélange” to prawdziwy miks technik, ale i spojrzeń na otaczający nas świat, przez pryzmat słuchaczy i absolwentów, którzy stali się kontynuatorami pasji fotograficznej krośnieńskiego guru starej fotografii - Pana Andrzeja Drozda.
"Fotomelange" - fotografie wykonane dawnymi technikami i stare aparaty na wystawie w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza do Galerii WDK w dniach 17 marca - 1 kwietnia 2017 r. na wystawę fotografii „Fotomélange” autorstwa słuchaczy i absolwentów uczestniczących w warsztatach fotoobrazowania realizowanych pod kierownictwem Andrzeja Drozda w PPSKAKiB w Krośnie Wystawie towarzyszy kolekcja starych aparatów fotograficznych ze zbiorów Fundacji Aparat Caffe.

Finisaż został zaplanowany na 1 kwietnia 2017 r. (sobota) o godz. 12:00.

O ekspozycji:

Dawne, czasem zapomniane, fotografie i techniki fotograficzne są przeciwwagą do atakującej nas z każdej strony cyfryzacji i masowości, zarówno jeśli chodzi o związany z tym konsumpcjonizm, jak i kulturę masową. Zwrot ku dawnym technikom, ukłon w stronę minionego to nie (tylko) jego „łabędzi śpiew”, ale co więcej - dowód, że te techniki istnieją i nieustannie zdumiewają swoim pięknem i  trudną do wysłowienia wyjątkowością. Prace te wykonane współcześnie, lecz dawnymi technikami, są dowodem na to, że ta garstka fotograficznych „szaleńców” jest do głębi zafascynowana uchwyceniem nieuchwytnego - dzięki cyjanotypii, fotografii otworkowej czy luksografii.

Bazując bowiem na tych szlachetnych technikach i dając pożywkę swojej fotograficznej wrażliwości, która swoje ujście znajduje m.in.

na przedstawionych na wystawie fotogramach, autorzy kultywują to, co minione. Pamięć o przeszłości zawsze jest najlepszą i najszlachetniejszą bazą oraz fundamentem rozwoju nie tylko artystycznego, ale każdej wrażliwej osobowości.

„Fotomélange” to prawdziwy miks technik, ale i spojrzeń na otaczający nas świat, przez pryzmat słuchaczy i absolwentów, którzy stali się kontynuatorami pasji fotograficznej krośnieńskiego guru starej fotografii - Pana Andrzeja Drozda. Ma on talent do zarażania pasją wszystkich fotograficznych „wrażliwców”. To właśnie pod jego czujnym okiem powstały te czarowne fotogramy. (tekst: Monika Zając-Czerkies)

 

„Fotomélange” to tematyczna i fototechniczna różnorodność.

Jak podaje Jean Baudrillard: To właśnie technika fotograficzna przenosi nas poza problematykę podobieństwa i lokuje w samym centrum rzeczywistość.

Autorami wystawy są słuchacze oraz absolwenci Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie o specjalności fotograficznej.

Wystawiane prace są owocem czwartkowych warsztatów fotoobrazowania realizowanych pod kierownictwem Andrzeja Drozda.

W programie wystawy proponujemy spotkanie z minioną rzeczywistością, dzięki dokumentalnemu walorowi starej fotografii oraz rozmaitości technik fotograficznych: cyjanotypii, luksografii, cliche verre oraz fotografii otworkowej.

Finisaż wystawy będzie wzbogacony o projekcje, diaporamy i foto-niespodzianki. Autorzy zaprezentują proces powstawania prac w różnych technikach fotograficznych. Będzie to okazja do szerszego zaprezentowania warsztatu fotograficznego poszczególnych artystów. (tekst: Magdalena Tomkiewicz)

 

 

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: WDK , fotografia , Fotomélange , techniki dawne

Dzisiaj, 24.04.2018
rzeszowskie restauracje
festiwal

Teatr Maska, godz. 11:00, 9:00
spektakl

Jutro, 25.04.2018
rzeszowskie restauracje
festiwal

Czarny Kot, godz. 20:00
impreza

Pojutrze, 26.04.2018
rzeszowskie restauracje
festiwal

impreza

Piątek, 27.04.2018
rzeszowskie restauracje
festiwal

Piekiełko, godz. 21:00
impreza

Sobota, 28.04.2018
rzeszowskie restauracje
festiwal

aleja Lubomirskich, godz. 21:00
spektakl

, godz. 11:00
festiwal

Nowa Kultura, godz. 21:00
impreza

Niedziela, 29.04.2018
rzeszowskie restauracje
festiwal

Vinyl, godz. 20:00
impreza

, godz. 11:00
festiwal

Poniedziałek, 30.04.2018
rzeszowskie restauracje
festiwal

środa, 02.05.2018
Czwartek, 03.05.2018
impreza

ul. 3 Maja, godz. 00:00
impreza