"Fotomelange" - fotografie wykonane dawnymi technikami i stare aparaty na wystawie w WDK
„Fotomélange” to prawdziwy miks technik, ale i spojrzeń na otaczający nas świat, przez pryzmat słuchaczy i absolwentów, którzy stali się kontynuatorami pasji fotograficznej krośnieńskiego guru starej fotografii - Pana Andrzeja Drozda.

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza do Galerii WDK w dniach 17 marca - 1 kwietnia 2017 r. na wystawę fotografii „Fotomélange” autorstwa słuchaczy i absolwentów uczestniczących w warsztatach fotoobrazowania realizowanych pod kierownictwem Andrzeja Drozda w PPSKAKiB w Krośnie Wystawie towarzyszy kolekcja starych aparatów fotograficznych ze zbiorów Fundacji Aparat Caffe.

Finisaż został zaplanowany na 1 kwietnia 2017 r. (sobota) o godz. 12:00.

O ekspozycji:

Dawne, czasem zapomniane, fotografie i techniki fotograficzne są przeciwwagą do atakującej nas z każdej strony cyfryzacji i masowości, zarówno jeśli chodzi o związany z tym konsumpcjonizm, jak i kulturę masową. Zwrot ku dawnym technikom, ukłon w stronę minionego to nie (tylko) jego „łabędzi śpiew”, ale co więcej - dowód, że te techniki istnieją i nieustannie zdumiewają swoim pięknem i  trudną do wysłowienia wyjątkowością. Prace te wykonane współcześnie, lecz dawnymi technikami, są dowodem na to, że ta garstka fotograficznych „szaleńców” jest do głębi zafascynowana uchwyceniem nieuchwytnego - dzięki cyjanotypii, fotografii otworkowej czy luksografii.

Bazując bowiem na tych szlachetnych technikach i dając pożywkę swojej fotograficznej wrażliwości, która swoje ujście znajduje m.in.

na przedstawionych na wystawie fotogramach, autorzy kultywują to, co minione. Pamięć o przeszłości zawsze jest najlepszą i najszlachetniejszą bazą oraz fundamentem rozwoju nie tylko artystycznego, ale każdej wrażliwej osobowości.

„Fotomélange” to prawdziwy miks technik, ale i spojrzeń na otaczający nas świat, przez pryzmat słuchaczy i absolwentów, którzy stali się kontynuatorami pasji fotograficznej krośnieńskiego guru starej fotografii - Pana Andrzeja Drozda. Ma on talent do zarażania pasją wszystkich fotograficznych „wrażliwców”. To właśnie pod jego czujnym okiem powstały te czarowne fotogramy. (tekst: Monika Zając-Czerkies)

 

„Fotomélange” to tematyczna i fototechniczna różnorodność.

Jak podaje Jean Baudrillard: To właśnie technika fotograficzna przenosi nas poza problematykę podobieństwa i lokuje w samym centrum rzeczywistość.

Autorami wystawy są słuchacze oraz absolwenci Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie o specjalności fotograficznej.

Wystawiane prace są owocem czwartkowych warsztatów fotoobrazowania realizowanych pod kierownictwem Andrzeja Drozda.

W programie wystawy proponujemy spotkanie z minioną rzeczywistością, dzięki dokumentalnemu walorowi starej fotografii oraz rozmaitości technik fotograficznych: cyjanotypii, luksografii, cliche verre oraz fotografii otworkowej.

Finisaż wystawy będzie wzbogacony o projekcje, diaporamy i foto-niespodzianki. Autorzy zaprezentują proces powstawania prac w różnych technikach fotograficznych. Będzie to okazja do szerszego zaprezentowania warsztatu fotograficznego poszczególnych artystów. (tekst: Magdalena Tomkiewicz)

 

 

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: WDK , fotografia , Fotomélange , techniki dawne

Dzisiaj, 17.10.2017
Jutro, 18.10.2017
Pojutrze, 19.10.2017
Piątek, 20.10.2017
Sobota, 21.10.2017
Vinyl, godz. 21:00
impreza

Life House, godz. 16:00
festiwal

Niedziela, 22.10.2017