Czterodniowe święto książki po raz drugi w Rzeszowie

fot. Pixabay

fot. Pixabay

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na „Festiwal Wyczytanej Książki”, czterodniowe święto książki, zorganizowane w ramach programu „Partnerstwo dla Książki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal odbędzie się w dniach 6-9 czerwca 2018 r. w przestrzeni miejskiej oraz placówkach biblioteki.

Motywem przewodnim Festiwalu jest książka wielokrotnie czytana, również ta bardzo zniszczona i wydawałoby się bezużyteczna. W ciągu tych czterech czerwcowych dni zapraszamy do wzięcia udziału w atrakcjach promujących czytelnictwo w formie zabawy: warsztatów dla dzieci czy międzypokoleniowych spotkań, podczas których dziadkowie będą czytać książki swoim wnukom. Książka będzie tematem rozmów i dyskusji z cenionymi literatami, podarunkiem, źródłem dobrej zabawy, inspiracją i tworzywem artystycznym. Będzie się można nią podzielić, dostać lub kupić za symboliczna złotówkę.

Gośćmi specjalnymi Festiwalu będą autorzy książek dla dorosłych, a także dla dzieci:

BARBARA GAWRYLUK - dziennikarka radiowa, tłumaczka i autorka książek dla dzieci. Na swoim koncie ma takie tytuły jak „W zielonej dolinie” i „Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza”, a jej powieść „Zuzanka z pistacjowego domu” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.

Więcej: https://www.wyd-literatura.com.pl/tworcy/autorzy/barbara-gawryluk

WOJCIECH WIDŁAK - autor książek z serii o Panu Kuleczce i innych powieści dla najmłodszych, które tworzy już od dwudziestu lat. Wielokrotnie nominowany w plebiscytach; laureat Nagrody Literackiej Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej, Best European Schoolbook Award i Pegazika 2016 w kategorii „Twórca książki dla dzieci i młodzieży”.

Więcej: https://mediarodzina.pl/autorzy/454/Wojciech-Widlak

KRZYSZTOF VARGA - pisarz, dziennikarz, krytyk literacki. Autor kilkunastu książek, m.in.: „45 pomysłów na powieść”, „Nagrobek z Lastryko”, „Egzorcyzmy księdza Wojciecha”, „Sonnenberg”. Nominowany do Nagrody Literackiej „Nike" w 2002 i 2008 r. W 2009 r. otrzymał nagrodę czytelników Nike za „Gulasz z turula".

Więcej: https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/krzysztof-varga

JACEK DEHNEL - pisarz i poeta. Na swoim koncie ma wydanych osiem tomików poezji oraz kilkanaście książek pisanych prozą. Jest także autorem przekładów dzieł zagranicznych oraz felietonistą portalu Wirtualna Polska w dziale „Książki” i tygodnika Polityka. W 2007 r. został laureatem Paszportu Polityki w kategorii Literatura, natomiast rok później otrzymał od Rady Języka Polskiego tytuł Honorowego Ambasadora Polszczyzny, zaś w 2011 r. tytuł Młodego Ambasadora Polszczyzny.

Więcej: http://www.biuroliterackie.pl/autorzy/jacek-dehnel-3/

FILIP ŁOBODZIŃSKI - polski dziennikarz, na przestrzeni lat współpracujący z Przekrojem, Newsweekiem, radiową Trójką, Polsatem News i TVN 24. Jest także muzykiem i autorem tekstów piosenek. Jako dziecko wystąpił w kilku filmach, m.in.: „Podróż za jeden uśmiech”, „Stawiam na Tolka Banana” i „Poszukiwany, poszukiwana”.

Więcej: http://www.biuroliterackie.pl/autorzy/filip-lobodzinski/

PRZEMYSŁAW WECHTEROWICZ - autor książek obrazkowych dla dzieci, takich jak „Wielkie marzenia”, „W pogoni za życiem”, „Mały słownik wyrazów kocich i kociojęzycznych", czy „Proszę mnie przytulić”, za którą został uhonorowany Nagrodą Literacką m.st. Warszawy. Jego książki tłumaczone były na osiemnaście języków.

Więcej: https://mediarodzina.pl/autorzy/676/Przemyslaw-Wechterowic

Wstęp wolny

 

PROGRAM FESTIWALU

6  czerwca,

godz. 8.00 – Bajkowe Kolaże - warsztaty dla dzieci z konstruowania utworu literackiego
                        (Filia WiMBP nr 4, ul. Ofiar Katynia 15)

godz. 9.00 – Spotkanie autorskie dla dzieci z BARBARĄ GAWRYLUK
                        (Filia WiMBP nr 7,  ul. Osmeckiego  51)

godz. 10.00 – Spotkanie autorskie dla dzieci z WOJCIECHEM  WIDŁAKIEM
                        (Filia WiMBP nr 13, ul. Iwonicka 38)

godz. 17.00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z KRZYSZTOFEM VARGĄ,
                         prowadzenie – dr Jan Wolski (WiMBP, ul. Sokoła 13)

 

7 czerwca,

godz. 9.00  – Poczytaj mi babciu, poczytaj mi dziadku – międzypokoleniowe spotkania czytelnicze

                      (Filia WiMBP nr 6, ul. Podwisłocze 6)

godz. 9.30  – Poczytaj mi babciu, poczytaj mi dziadku – międzypokoleniowe spotkania czytelnicze

                      (Filia WiMBP nr 20,  ul. Solarza 9a)

godz.10.00 – Poczytaj mi babciu, poczytaj mi dziadku – międzypokoleniowe spotkania czytelnicze

                        (Filia WiMBP nr 10, ul. Podchorążych 1)

godz.10.30 – Książka na warsztacie – warsztaty tworzenia animacji poklatkowej dla młodzieży
                        (Fila nr 3, ul. Krzyżanowskiego 6)

godz. 14.00 – Bajkowe Kolaże - warsztaty dla dzieci z konstruowania utworu literackiego

                        (Filia WiMBP nr 13, ul. Iwonicka 38)

 

8  czerwca

godz. 8.00  – Książka na warsztacie – warsztaty tworzenia animacji poklatkowej dla młodzieży
                      (Filiia WiMBP nr 7, ul. Osmeckiego  51)

godz.11.00 – Moja Książka dla Ciebie - happening – akcja wymiany książek między uczestnikami

                      (Rynek)

godz. 17.00  – Spotkanie autorskie dla dorosłych z JACKIEM DEHNELEM,
                         prowadzenie – Aleksandra Olszewska (Wypożyczalnia Muzyczna  ul. Żeromskiego 2)

godz. 19.00  – Spotkanie autorskie dla dorosłych z FILIPEM ŁOBODZIŃSKIM,
                          prowadzenie – Artur Burszta (WiMBP, ul. Sokoła 13)

 

9  czerwca

godz. 18.00 – Spotkanie autorskie dla dzieci z PRZEMYSŁAWEM WECHTEROWICZEM 
                          (WiMBP, ul. Sokoła 13)

godz. 18.00 – 22.00 – KIERMASZ WYCZYTANYCH KSIĄŻEK, (Parking, ul. Sokoła 13)

w  godz. 19.00 – 22.00 – Teatrzyk KRAK-ART, LITERACKA GRA PRZYGODOWA, CZYTELNIA
                        PLENEROWA konkursy, gry, zabawy  i animacje (WiMBP, ul. Sokoła 13)

godz. 19.30  – Książki nie do czytania – warsztaty kreatywnego recyklingu (WiMBP, ul. Sokoła 13),

godz. 21.00 – Koncert MIGUEL MOON  „SPACER Z KSIĘŻYCEM",
                         MICHAŁ SZUBA – gitara, MARTA BUJALSKA – śpiew (WiMBP, ul. Sokoła 13)

 

W ramach „Festiwalu Wyczytanej Książki” realizowane będą:

AKCJA BOOKCROSSINGOWA - forma zaproszenia na Festiwal i jego promocji, ale przede wszystkim - promocji książki. W poczekalniach dworcowych, przychodniach zdrowia, na stolikach w kawiarniach... pozostawione zostaną książki z zakładką „Zapraszam do czytania”, na której umieszczona zostanie informacja o Festiwalu. Będą to książki wycofane
z księgozbioru Biblioteki, którymi możemy się podzielić, bo zgromadzono je w wielu egzemplarzach. Chętni będą mogli poczytać je na miejscu lub zabrać ze sobą.

SPOTKANIE Z PISARZEM I JEGO BIBLIOTECZKĄ -  znany pisarz przywozi na spotkanie ulubione książki ze swojej prywatnej biblioteczki. Opowiada o tym, jakie lektury go ukształtowały jako czytelnika, które ceni najbardziej, do których może wraca, a także czy/jak wpłynęły na jego twórczość i ukształtowały go jako pisarza. W tym kontekście toczyć się będzie też rozmowa o twórczości gościa spotkania. Gośćmi Festiwalu będą: Krzysztof Varga, Filip Łobodziński i Jacek Dehnel. Dzieci również spotkają się ze swoimi ulubionymi autorami: Przemysławem Wehterowiczem, Barbarą Gawryluk i Wojciechem Widłakiem, którzy opowiedzą im o książkach swojego dzieciństwa i będą czytać dla dzieci ich fragmenty. Porozmawiają także z dziećmi o własnej twórczości.

KIERMASZ KSIĄŻEK - zorganizowany na placu przed budynkiem Biblioteki. Miłośnicy taniej książki będą mieli możliwość zakupu, za symboliczną złotówkę, książek zbędnych w Bibliotece i wycofanych z bibliotecznego księgozbioru. Będą też mieli okazję do poczytania ulubionych książek w zaaranżowanej na placu plenerowej czytelni. Kiermaszowi towarzyszyć będą konkursy (np. Czy pamiętasz bohaterów szkolnych lektur?, odgadywanie cytatów z popularnych książek), przeznaczone dla dzieci gry i zabawy interakcyjne o tematyce literackiej. Najbardziej aktywni uczestnicy konkursów, zostaną nagrodzeni bonami uprawniającymi do zakupu książek w księgarni oraz drobnymi nagrodami.

MOJA KSIĄŻKA DLA CIEBIE - happening organizowany we współpracy z rzeszowskimi szkołami oraz czytelnikami. Uczestnicy akcji, zebrani na Rzeszowskim Rynku, wymienią się przyniesionymi ze sobą książkami ze swojej domowej biblioteczki. Oddając swoje „wyczytane” książki innym dadzą im nowe życie, a obdarowanym radość i przyjemność poznania ciekawej historii. Biorący udział w happeningu bibliotekarze będą rozdawać osobom napotkanym na Rynku i ulicach w centrum miasta wizytówki – zaproszenia do Biblioteki, zawierające dane kontaktowe i godziny otwarcia agend bibliotecznych oraz informacje o naszych aktualnych działaniach i wydarzeniach.

POCZYTAJ MI BABCIU, POCZYTAJ MI DZIADKU – spotkania międzygeneracyjne w Bibliotece, w czasie którego dziadkowie i przedszkolne maluchy rozmawiać będą o swoich ulubionych książkach i bajkowych bohaterach. Babcie i dziadkowe wprowadzą dzieci w magiczny świat swojego dzieciństwa, czytając im swoje ulubione bajki z tego okresu. Bajki będą pretekstem do rozmowy oraz inspiracją do wspólnej zabawy. Spotkania nie tylko przybliżą maluchom książki ważne dla ich babć i dziadków, będą także sposobem na lepsze wzajemne poznanie się i wzmocnienie międzypokoleniowych relacji.

BAJKOWE KOLAŻE - warsztaty dla dzieci, polegające na konstruowaniu nowego utworu literackiego z połączenia elementów różnych, znanych bajek dla dzieci. Umiejętne komponowanie nowego tekstu, polegające na cytowaniu oraz wtapianiu cytowanego tekstu w dzieło własne, wymaga znajomości wykorzystywanych utworów, co będzie pretekstem do ich lepszego poznania. Doskonale wpływa na rozwijanie kreatywności i jest świetną zabawą. Powstałe w ramach warsztatów dzieła zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej.

KSIĄŻKI NIE DO CZYTANIA - warsztaty kreatywnego recyklingu. Książki nie muszą służyć tylko do czytania. Mogą być tworzywem do wyrażania treści w inny sposób oraz nadania im nowych znaczeń. Zniszczonym i całkowicie zdezaktualizowanym, szansę na opowiedzenie jeszcze jednej historii - tym razem za pomocą formy, a nie treści - daje recykling. Warsztaty, przeznaczone dla wszystkich chętnych, bez wskazania wieku. Pokaże jak w kreatywny sposób wykorzystać niepotrzebne, przeznaczona na makulaturę książki. Udowodni, że stara książka może stać się dziełem sztuki - tworzywem, z którego konstruować można sztukę użytkową
i bardziej ambitną.

KSIĄŻKA NA WARSZTACIE - warsztaty tworzenia animacji poklatkowej dla młodzieży –
w ciągu dwóch dni uczestnicy zajęć stworzą własne animacje do wybranych utworów literackich. Zajęcia będą nie tylko inspiracją do poznania, lub przypomnienia sobie, utworu na podstawie którego tworzony będzie film animowany, ale też szansą na doskonałą zabawę pobudzająca ich kreatywność i odkrywającą ich możliwości twórcze. Filmy powstałe podczas warsztatów zostaną pokazane publiczności w trzecim dniu Festiwalu, w którym zaplanowano szereg wydarzeń czytelniczych i okołoczytelniczych w Bibliotece i przestrzeni publicznej. Zostaną również umieszczone na stronie internetowej Biblioteki.

Na zakończenie Festiwalu odbędzie się muzyczny recital w wykonaniu Michała Szuby i Marty Bujalskiej.

 

Facebook Google+ Twitter
Reklama

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Festiwal Wyczytanej Książki





Dzisiaj, 26.04.2024
Jutro, 27.04.2024
Pojutrze, 28.04.2024
Wtorek, 30.04.2024
Środa, 01.05.2024
Czwartek, 02.05.2024
Piątek, 03.05.2024
Sobota, 04.05.2024
Niedziela, 05.05.2024
Wtorek, 07.05.2024
Środa, 08.05.2024
Czwartek, 09.05.2024
Piątek, 10.05.2024
Sobota, 11.05.2024
Czwartek, 16.05.2024
Piątek, 17.05.2024
Sobota, 18.05.2024
Niedziela, 19.05.2024
Piątek, 24.05.2024
Sobota, 25.05.2024
Poniedziałek, 29.04.2024
Poniedziałek, 06.05.2024
Niedziela, 12.05.2024
Poniedziałek, 13.05.2024
Wtorek, 14.05.2024
Środa, 15.05.2024
Poniedziałek, 20.05.2024
Wtorek, 21.05.2024
Środa, 22.05.2024
Czwartek, 23.05.2024
Niedziela, 26.05.2024
Poniedziałek, 27.05.2024
Wtorek, 28.05.2024
Środa, 29.05.2024
Czwartek, 30.05.2024
Piątek, 31.05.2024
Sobota, 01.06.2024
Niedziela, 02.06.2024
Poniedziałek, 03.06.2024
Wtorek, 04.06.2024
Środa, 05.06.2024
Czwartek, 06.06.2024
Piątek, 07.06.2024
Sobota, 08.06.2024
Niedziela, 09.06.2024
Poniedziałek, 10.06.2024
Wtorek, 11.06.2024
Środa, 12.06.2024
Czwartek, 13.06.2024
Piątek, 14.06.2024
Sobota, 15.06.2024
Reklama
Reklama