Atelier Aparat Caffe - nowe, nietypowe miejsce kultury na mapie Rzeszowa (Zdjęcia z otwarcia)

fot. Joanna Bród

W dniu 16 listopad 2017r. przy Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie zainaugurowano powstanie Atelier Fundacji Aparat Caffe. Twórcy wzięli sobie za cel rozwój kultury fotograficznej w Rzeszowie i rozpoczęli swoją działalność od ekspozycji najstarszych aparatów fotograficznych oraz wystawy fotografii pochodzących z zakładu Edwarda Janusza. Miejsce powstania Atelier jest nieprzypadkowe, gdyż znajduje się w odległości kilku kamienic od dawnego zakładu fotograficznego E. Janusza, w którym mieściło się pierwsze atelier w Rzeszowie.

Bez wchodzenia do środka – wprost z ulicy, w witrynach Atelier wita przechodniów ekspozycja polskich aparatów fotograficznych. W gablotach we wnętrzu można zobaczyć kilkadziesiąt aparatów ze zbiorów Aparat Caffe, które zgromadziło już ponad 3,5 tysiąca eksponatów muzealnych. Ponadto, do połowy stycznia 2018 r. czekać będzie na zwiedzających wystawa fotografii „Studium męskiego portretu w atelier Edwarda Janusza”.

Już w najbliższy czwartek tj. 23 listopada 2017 r. o godz. 16:30 rozpoczyna się w Atelier cykl 5 spotkań pt. „Fotoczwartki: Elementarz fotografii z dziadkiem Wygodą”. Wykłady oraz przegląd portfolio będzie prowadził mistrz fotografii Jerzy Wygoda. Natomiast w piątek o godz. 15:00 obędzie się Gawęda Historyczna Marka Wójcika o rzeszowskich ulicach. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, ale ilość miejsc jest ograniczona.

Atelier Fundacji Aparat Caffe jest nowym i nietypowym miejscem kultury na mapie Rzeszowa, w którym pretekstem do spotkania jest fotografia. To muzeum gromadzące artefakty związane z fotografią, w tym aparaty, akcesoria fotograficzne, klisze, zdjęcia i tematyczne wydawnictwa, połączone z galerią fotograficzną 24H, kawiarenką społeczną, wypożyczalnią sprzętu do fotografii analogowej i strefą warsztatów edukacyjnych. Dodatkowo w pierwszym kwartale 2018 r. planowane jest uruchomienie pracowni fotografii analogowej z ciemnią i czytelnią specjalistycznej prasy. Atelier powstało z misją odkrywania i rozwijania kultury fotograficznej, dbania o powierzone dziedzictwo kulturowe, uświadamiania roli przeszłości i pamięci we współczesnym społeczeństwie, kreowania atrakcyjnego społecznie programu działań kulturalnych, artystycznych, edukacyjnych i społecznych oraz rozwijania zainteresowań twórczych.

Co ciekawe, jest to miejsce tworzone społecznie, które utrzymuje się głównie z darowizn od osób prywatnych, firm i dotacji. Każda pozostawiona w Atelier złotówka przyczynia się do współtworzenia unikatowego ośrodka społeczno-kulturalnego, w którym znajdzie dla siebie miejsce każdy, kto chce rozpocząć lub kontynuować przygodę z fotografią.

Szczegółowe informacje o programie działań kulturalnych i edukacyjnych Atelier Aparat Caffe będą udostępniane na stronie www.aparatcaffe.pl.

 

 

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Atelier Aparat Caffe , Grunwaldzka

Dzisiaj, 12.12.2018
Jutro, 13.12.2018
Pojutrze, 14.12.2018
Sobota, 15.12.2018