Złota Kolekcja Filmowa: Mechaniczna pomarańcza

A Clockwork Orange

136 min.|1971|Dramat, S-F

Reżyseria: Stanley Kubrick
Scenariusz: Stanley Kubrick
Obsada: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Adrienne Corri, Carl Duering, Paul Farrell, Clive Francis, James Marcus, Anthony Sharp
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Reklama
Akcja filmu rozgrywa się w nieokreślonym czasie w Wielkiej Brytanii. Obraz opowiada historię Alexa DeLarge, młodego, inteligentnego człowieka z dobrze ułożonej rodziny, miłośnika muzyki poważnej (przede wszystkim Beethovena), a zarazem przestępcy, gwałciciela i zbrodniarza, który kieruje małą grupą młodych przestępców.

Podczas jednego z napadów wspólnicy Alexa zdradzają go i zostaje on zatrzymany przez policję. Oskarżony o morderstwo zostaje skazany na karę 14 lat więzienia. Po dwóch latach zgadza się wziąć udział w eksperymentalnym programie resocjalizacyjnym realizowanym według tzw. techniki Ludovica. Ów eksperyment ma za zadanie obrzydzić mu przemoc. Udaje się, a Alex podczas dokonywania czynów przestępczych odczuwa mdłości i bóle głowy, nie jest w stanie się nawet bronić. Próbuje popełnić samobójstwo, ale zostaje odratowany dzięki staraniom rządu, który wcześniej wspierał przeprowadzony nań eksperyment. Jego przypadek zostaje wykorzystany w rozgrywkach politycznych.
 
 
Reklama

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Reklama
Reklama