IPN: Katyń

Katyń

115 min.|2007|Dramat

Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Andrzej Mularczyk, Andrzej Wajda
Obsada: Maja Ostaszewska, Artur
Produkcja: Polska
Dystrybucja: ITI Cinema
Reklama
Początek drugiej wojny światowej. Po inwazji hitlerowskich Niemiec na Polskę na rozkaz Józefa Stalina 17 września 1939 na polskie ziemie wkraczają również oddziały armii radzieckiej. Wszyscy polscy oficerowie trafiają do sowieckiej niewoli.
Anna (M. Ostaszewska), żona rotmistrza Pułku Ułanów w Krakowie (A. Źmijewski), czeka na męża, a oczywiste dowody, że został zamordowany prze Rosjan przyjmuje z niedowierzaniem. Źona (D. Stenka) generała (J. Englert) w kwietniu 1943 roku dowiaduje się o śmierci męża po odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów w lesie katyńskim. Milczenie i kłamstwa na temat zbrodni także po wojnie rozrywają serce Agnieszce (M. Cielecka), siostrze pilota (P. Małaszyński), który podzielił los pozostałych polskich żołnierzy. Jedynym ocalałym będzie przyjaciel rotmistrza, Jerzy (A. Chyra), który wstąpi do Ludowego Wojska Polskiego.

Jak będzie wyglądało po wojnie życie kobiet czekających na swych ukochanych w państwie polskim, które wciąż zależne jest od radzieckiej Rosji? Czy dla tych, którzy zaakceptowali nowy ustrój, ojczyzna i wolność będą miały wciąż to samo znaczenie?
Reklama

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Reklama
Reklama