Wernisaż wystawy fotografii "Szczyty wiary"

Kiedy: Czwartek, 21.11.2019
Gdzie: Niezła Sztuka
Start: 18:30:00
Reklama

Niezła Sztuka oraz Fotografia - pasja, która uzależnia zapraszają na wernisaż wystawy fotografii autorstwa Andrzeja Błońskiego pt.: "Szczyty wiary".

ANDRZEJ BŁOŃSKI (ur. 1992r. w Rzeszowie)

Fotograf specjalizujący się w fotografii reportażowej, dokumentalnej, oraz fotografii krajobrazowej. W 2014r. rozpoczął studia na kierunku Grafika na Uniwersytecie Rzeszowskim, które ukończył 2019 roku tytułem magistra sztuki. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2019” i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Fotografia dla niego to furtka, by wyrazić w najprostszy sposób siebie i swoje emocje. Prace fotografa były wystawiane m.in. podczas Poles at Culture Without Borders Festival w Londynie (2016), w czasie podsumowania międzynarodowego konkursu fotograficznego "Tylko jedno zdjęcie" w Jarosławiu (2017), w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach projektu "Sztuka Teraz" (2018) i na indywidualnej wystawie "Nie-obecni" w Muzeum Rzemiosła w Krośnie (2018). Laureat 3 miejsce w międzynarodowym studenckim konkursie fotograficznym „Discover Europe 2018” i I miejsce w międzynarodowym konkursie fotograficznym „My language. My culture”. Wyróżniony m.in. w międzynarodowym konkursie fotograficznym "Fotoferia International Exhibition 2018" i w międzynarodowym konkursie astrofotograficznym - „AstroCamera 2018".

OPIS WYSTAWY:

Wiara jest sprawą indywidualną. To dzięki niej ludzie się jednoczą, ale i również przez nią dochodzi do wielu konfliktów i prześladowań. Każdy z nas skrycie wierzy, że religia, która została w nas wpojona przez naszych przodków, jest tą najszlachetniejszą i tą najwłaściwszą. Często przez to zapominamy o tym, że pomimo naszej różnorodności religijnej każdemu należy się szacunek. Zapominamy o granicach przyzwoitości, zwalczamy się i atakujemy się nawzajem. W związku z tym podjąłem ten trudny, a jakże ambitny temat, temat wiary.
Projekt fotograficzny, który wykonałem nosi nazwę "Szczyty wiary" i został wykonany w 2019 roku ze środków stypendialnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska". Podróżując po Polsce, dokumentowałem różnorodność religijną naszego społeczeństwa. Co w religiach nas dzieli, a co nas łączy. Jakie mamy wyznania i jakie tradycje z nimi związane.
W tym celu wybrałem się 12 stycznia do Lelowa na rocznicę śmierci Cadyka Dawida Bidermana. W tym czasie do tej miejscowości zjeżdżają tysiące chasydów z różnych zakątków świata, by oddawać się wspólnej modlitwie przy grobie jakże ważnego dla nich przywódcy religijnego. 19 stycznia do Zagórza k. Sanoka na prawosławne Święto Jordanu nazywane także Chrztem Pańskim. Początkiem czerwca (04.06.2019r.) odwiedziłem Kruszyniany, gdzie muzułmanie obchodzili zakończenie Ramadanu. 20 czerwca udałem się na katolickie Święto Bożego Ciała do Zakopanego, gdzie uwieczniłem na fotografiach pełną folkloru góralską procesję. 22 czerwca 2019r. wziąłem udział w pogańskim świecie Nocy Kupały, która miało miejsce w Kuńkowcach k. Przemyśla. 16 sierpnia w Rzeszowie uczestniczyłem w Kongresie Świadków Jehowy. 17-19 sierpnia swoje kroki ponownie skierowałem na Podlasie, gdzie dokumentowałem prawosławne Święto Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce. We wrześniu (31.08-01.09.2019) w Grabniku k. Warszawy uczestniczyłem na buddyjskim święcie „KAGJU MYNLAM”, by poznać fenomen religii wywodzącej się z Azji, a która w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Oprócz wyżej wspomnianych religii końcem października (31.10.2019r.) w Wiśle wezmę udział w protestanckim Święcie Reformacji, czyli ogłoszenie przez księdza Marcina Lutra 95 tez przeciwko odpustom.
Tworząc projekt pt. „Szczyty wiary”, starałem się ukazać jak nas wiele łączy pomimo naszej inności. Liczę na to, że moje fotografie będą łącznikiem między religiami i będą burzyć mury, by budować mosty między nimi. Projekt fotograficzny jest ponadczasowy i będzie z pewnością nadal kontynuowany po zakończeniu prezentacji wystawy.

PORTFOLIO:

www.andrzejblonski.com
FB: Fotografia - pasja, która uzależnia

Reklama

 

Tagi: Niezła Sztuka, Wernisaż wystawy fotografii, Szczyty wiary

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Reklama
Dzisiaj, 08.08.2020
Jutro, 09.08.2020
Pojutrze, 10.08.2020
Reklama
Reklama