Po co nam ta matematyka?

Kiedy: środa, 20.10.2021
Gdzie: WSIiZ
Start: 18:00
Reklama

Wykład otwarty dr Zofii Matusiewicz  pt. „Po co nam ta matematyka?”, w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce”, Wystąpienie będzie transmitowane na Facebooku Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.

Od wczesnych lat szkolnych wielu z nas zastanawia się: „Po co nam ta matematyka?" oraz czy w skomputeryzowanym XXI wieku matematyka ciągle jest nam jeszcze potrzebna? Jaki jest pozytywny wpływ tej nauki na życie człowieka we wszechświecie? Odpowiedzi na te pytania udzieli wkrótce dr Zofia Matusiewicz. W czasie wykładu Pani Doktor przybliży tajniki królowej nauk w sposób przystępny i zrozumiały również dla humanistów, a ponadto zachęci uczestników spotkania do dalszej edukacji w zakresie własności liczb, układów równań oraz logiki matematycznej.

Już Tales, który był ojcem zastosowań matematyki pokazał, że w VII- VI w. p.n.e. można obliczać odległości statków na morzu, wysokości piramid lub przewidzieć zaćmienie Słońca. Matematyk? – Nie! On umiał liczyć, ale nie widział dlaczego, skąd to się bierze. Przedstawię to na przykładzie dwóch zastosowań: kryptografii, która zawiera również szyfrowanie, i wnioskowania rozmytego. Pokażę Państwu jak matematyka stara się odwzorować naturalny świat, udowadniając tym samym, że jest ona królową nauk i zastosowań – opowiada o tematyce wykładu dr Zofia Matusiewicz.

Po wykładzie dr Zofia Matusiewicz odpowie na pytania internautów, które można przesyłać do 14 października na adres: bow@wsiz.edu.pl.

 

Tagi: WSIiZ, Wykład online, Zofia Matusiewicz, matematyka

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Reklama
Dzisiaj, 27.10.2021
Jutro, 28.10.2021
Pojutrze, 29.10.2021
Reklama
Reklama