Warning: Division by zero in /home/www/rozrywka.resinet/html/moduly/kalendarium/user/init.php on line 20
Ludowa zaDYSZKA z Cmolaskimi Chłopokami | Kalendarium imprez i koncertów w Rzeszowie | Serwis Rozrywkowy RESINET.PL

Ludowa zaDYSZKA z Cmolaskimi Chłopokami

Kiedy: Piątek, 26.07.2019
Gdzie: Niezła Sztuka
Start: 20:00:00
Bilety: 10 zł
Reklama

Hej! Tinituns i Niezła Sztuka po roz drugi zapraszajo na
Ludowo zaDyszkę z zespołem Cmolaskie Chłopoki! Było tak fest fajno, że zdecydowaliśmy się to powtórzyć! Koncert na ogródku potrwa od 20:00 do 22:00, choć ostatni przedłużyło się i kapela grała wewnątrz do 1:30! Znów będzie podłoga i znów można tańczyć!

“Ludowa zaDYSZKA”* to cykl ludowych i folkowych wydarzeń z sztuką tradycyjną.

Cmolaskie Chłopoki byli tegorocznymi uczestnikami przeglądu “Muzyka Źródeł” Festiwalu Folkowego Polskiego Radia “Nowa Tradycja”. Skutkiem tego był majowy koncert w prestiżowej sali koncertowej Studia im. WItolda Lutosławskiego radiowej Dwójki. [1], relacja z koncertu w linku poniżej [2]. Ponadto, są laureatami wielu wyróżnień, w tym pierwszego miejsca w kategorii folklor — kontynuacja na 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (2018).

Kapela w 2016 r. została założona przez trzech nastolatków z Cmolasu i Kolbuszowej:
Adam Dragan (skrzypce prym), Seweryn Kosiorowski (sekund), Filip Kosiorowski (basy) muzykują w tradycyjnym, lasowiackim składzie instrumentalnym.

Do założenia zespołu namówiła ich babcia braci Kosiorowskich, co było kontynuacją tradycji rodzinnych — dziadkowie i wujkowie młodych muzykantów tworzyli i tworzą różne kapele w okolicach Kolbuszowej. Cmolaskie Chłopoki wzorują się na grze skrzypcowych mistrzów z Puszczy Sandomierskiej: Jana Cebuli z Kolbuszowej, Bronisława Płocha z Widełki czy nieżyjących Jana Marka z Kamionki i Władysława Pogody z Huciny. W swoim repertuarze mają lasowiackie oberki, równe, krakowiaki, ale ich specjalnością są polki — przede wszystkim te wściekłe. Grywają do tańca na coraz częstszych w swoim regionie potańcówkach, m.in. w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

*Wstęp: Wydarzenia w cyklu “Ludowa zaDYSZKA” kosztują min. 10zł lub więcej ;) decydujesz sam w trybie “do kapelusza” na podstawie swoich wrażeń z koncertu.
Miejsce koncertu: ogródek Niezłej Sztuki, a w razie niepogody: dolna sala BWA.

Tagi: Niezła Sztuka, Cmolaskie chłopoki, Ludowa zadyszka

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Reklama
Dzisiaj, 21.01.2020
Jutro, 22.01.2020
Pojutrze, 23.01.2020
Reklama
Reklama