Dni Kultury Kinowej

Kiedy: 21.09.2019 - 22.09.2019
Reklama

Fundacja Rzeszowska we współpracy z miastem Rzeszów, Podkarpacką Komisją Filmową i pozostałymi partnerami, przygotowała szereg bezpłatnych atrakcji ukazujących dziedzictwo rzeszowskiej kultury kinowej. Program obejmuje takie propozycje jak projekcje filmowe, spotkania autorskie, wycieczkę szlakiem dawnych kin, warsztaty fotograficzne i wystawy tematyczne. W niektórych punktach imprezy będzie można odebrać bezpłatną publikację dokumentującą rzeszowską kulturę kinową.

PROGRAM DNI KULTURY KINOWEJ
21-22.092019

1. JAZDA RZESZOWSKA – PODRÓŻ SZLAKIEM DAWNYCH KIN
– czas ok. 2 godz. start o 11:00 w sobotę 21.09.2019 r.
– konieczna jest rezerwacja miejsc, limit miejsc ok. 45 os.

Poznaj Rzeszów z innej strony i wsiądź do zabytkowego autobusu pn. „Jazda Rzeszowska” podążając śladem wspomnień o dawnych rzeszowskich kinach pod przewodnictwem Katarzyny Hadały i Vito Macaluso. Każdy uczestnik dwugodzinnej jazdy otrzyma bezpłatnie publikację projektową pt. „Kino, którego nie ma”, która barwnie opisuje temat rzeszowskiej kinematografii oraz kulturalne wspomnienia mieszkańców Rzeszowa i okolic. Konieczna jest rezerwacja miejsc.

2. KINO BEZ TAJEMNIC – zwiedzanie kabiny projekcyjnej – Kino ZORZA przy ul. 3 Maja 28 w Rzeszowie
– czas ok. 2 godz. start o 13:00 w sobotę 21.09.2019 r.
– wstęp wolny, liczy się kolejność przyjścia, limit miejsc ok. 45 os.

Kino bez tajemnic. Kino ZORZA otwiera miejsce na co dzień niedostępne, jakim jest kabina projekcyjna. Oprócz zwiedzenia kabiny uczestnicy będą mogli się dowiedzieć na czym polegała praca kinooperatora. Zwiedzanie będzie się odbywać w małych grupach, które będą się zbierać z osób odwiedzających Kino Zorza w trakcie Dni Kultury Kinowej.

3. WEEKEND KLASYKÓW FILMOWYCH – otwarte projekcje filmowe – Kino za Rogiem Café, ul. Świętego Mikołaja 6 w Rzeszowie
– Rejs (reż. Marek Piwowski, Polska, 1970) – start o 15:00 w sobotę 21.09.2019 r.
– Amator (reż. Krzysztof Kieślowski, Polska, 1979) – start o 20:00 w sobotę 21.09.2019 r.
– Papusza (reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Polska, 2013) – start o 15:00 w niedzielę 22.09.2019 r.
– konieczna jest rezerwacja miejsc, limit miejsc 30 os. / 1 seans

W kinokawiarni Kino za Rogiem Café w Rzeszowie będzie można zobaczyć, jak z perspektywy filmowej mogło wyglądać życie naszych dziadków w czasach ich młodości. Bezpłatne zaproszenia będzie można odebrać na miejscu od piątku 13.09.2019 r. Repertuar obejmuje takie filmowe propozycje jak:

Rejs (reż. Marek Piwowski, Polska, 1970) – Jedna z najoryginalniejszych polskich komedii, która zyskała olbrzymią popularność wśród publiczności widzącej w płynącym donikąd statku metaforę Polski lat 60., bezlitosną kpinę z peerelowskich rytuałów, pamflet na kaowca-Gomułkę i na rządy ciemniaków. Rejs do dziś cieszy się w pełni zasłużoną opinią filmu kultowego.

Amator (reż. Krzysztof Kieślowski, Polska, 1979) – Polski film psychologiczny z 1979 r. i jeden z najwybitniejszych filmów, zaliczonych do tzw. kina moralnego niepokoju. Głównym bohaterem filmu jest zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym, Filip Mosz (Jerzy Stuhr), którego dotychczasowe życie zmienia się po zakupie amatorskiej kamery filmowej. Poruszone w filmie problemy roli i miejsca sztuki w świecie, granic odwagi i odpowiedzialności w życiu społecznym były swoistą odpowiedzią Krzysztofa Kieślowskiego na niepokoje trawiące pod koniec lat siedemdziesiątych pokolenie ówczesnych trzydziestolatków.

Reklama

Papusza (reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Polska, 2013) – Jest rok 1910. Gdzieś na Wołyniu młodziutka Romka rodzi córeczkę, której daje imię Papusza – Lalka. To nie będzie zwykłe romskie dziecko: wrażliwa dziewczynka zrobi wszystko, żeby nauczyć się czytać i pisać. I będzie pierwszą romską poetką… Film małżeństwa Krauzów bardziej niż biografią Papuszy jest wyprawą do świata polskich Romów, którym towarzyszymy od przedwojnia aż do lat 50. i 60., do momentu, gdy na mocy gomułkowskiego dekretu o całkowitym zakazie wędrownego trybu życia przymusowo osiedlono ich w miastach. Piękne malarskie zdjęcia Wojciecha Ptaka i Wojciecha Staronia i porywająca muzyka Jana Kantego Pawluśkiewicza.

4. RZESZÓW LAT 60. i 70. NA TAŚMIE FILMOWEJ – projekcje filmowe ze spotkaniem autorskim – Kino za Rogiem Café, ul. Świętego Mikołaja 6 w Rzeszowie
– czas ok. 2 godz. start o 17:00 w sobotę 21.09.2019 r.
– konieczna jest rezerwacja miejsc, limit miejsc 30 os.

Pasjonatów dawnego Rzeszowa zapraszamy na do kinokawiarni Kino za Rogiem Café w Rzeszowie na spotkanie autorskie z Panami – Józefem Kulpińskim, Jerzym Tomalą, Ryszardem Filipowiczem, Grzegorzem Wiszem, Witem Karolem Wojtowiczem – członkami Amatorskiego Klubu Filmowego „Oset” i twórcami rzeszowskiej  kinematografii. W czasie spotkania zostanie zaprezentowany ich dorobek filmowy, obrazujący rzeszowskie nastroje lat 60. i 70. XX w. Dodatkowo zostaną zaprezentowane prace Amatorskiego Klubu Filmowego „Rzech” ze zborów zbiorów filmowych Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Planowany jest też poczęstunek dla gości spotkania. Każdy uczestnik spotkania otrzyma bezpłatnie publikację projektową pt. „Kino, którego nie ma”.

5. ŚWIAT WIDZIANY PRZEZ OTWOREK – warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych – Muzeum Dobranocek przy ul. Mickiewicza 13 w Rzeszowie
– czas ok. 2 godz. start o 11:00 w  niedzielę 22.09.2019 r.
– konieczna jest rezerwacja miejsc, limit miejsc 15 os.

Aby mógł powstać film i kinematografia, świat musiał dokładnie poznać zjawiska optyczne i nauczyć się utrwalać obraz. Warsztaty twórcze prowadzone przez Kamila Jarosh ze studia Jaroshka – Fotografia Artystyczna, pozwolą uczestnikom (młodzieży od 11 r.ż. i dorosłym) doświadczyć zjawiska powstawania obrazu rzeczywistego i jego utrwalania na przykładzie fotografii otworkowej. Uczestnicy zgłębią tajniki starożytnej camery obscura (pierwowzoru kamery fotograficznej i filmowej), zbudują własne aparaty otworkowe i stworzą pierwsze obrazy negatywowe. W tym celu będą korzystać z materiałów plastycznych i fotograficznych. Po spotkaniu każdemu z uczestników pozostanie aparat otworkowy na pamiątkę.

6. W SAMO POŁUDNIE – seans filmowy ze spotkaniem autorskim – WDK przy ul. Okrzei 7 w Rzeszowie
– czas ok. 3 godz. start o 17:00 w niedzielę 22.09.2019 r.
– konieczna jest rezerwacja miejsc, limit miejsc 200 os.

W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie czekać będzie na Was Katarzyna Hadała w towarzystwie  byłych kiniarzy – Barbary i Józefa Matwijów oraz Rafała Żebrackiego. Po spotkaniu odbędzie się pokaz jednego z pierwszych filmów prezentowanych w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego 60 lat temu – W samo południe (reż. Fred Zinnemann, 1952). Pierwszych 100 uczestników spotkania otrzyma bezpłatnie publikację projektową pt. „Kino, którego nie ma”. Bezpłatne zaproszenia będą do odbioru w kasie WDK od piątku 13.09.2019 r.

W samo południe (reż. Fred Zinnemann, 1952) – amerykański western z 1952 roku w reżyserii pochodzącego z Rzeszowa – Freda Zinnemanna. Główne role zagrali Gary Cooper i Grace Kelly. Film nagrodzony został 4 Oscarami. Jest opowieścią o heroicznym stróżu prawa („człowieku, który był zbyt dumny, aby uciekać” – cytat z plakatu filmowego), który w pojedynkę broni zastraszonych i bojaźliwych mieszkańców miasteczka przed czwórką rewolwerowców-bandytów. Początkowo liczy na wsparcie swych zastępców i mieszkańców. Z czasem przekonuje się jednak, że może liczyć jedynie na siebie i na swoją dopiero, co poślubioną małżonkę.

7. WYSTAWA PAMIĄTEK FILMOWYCH MIESZKAŃCÓW RZESZOWA – WDK przy ul. Okrzei 7 w Rzeszowie
– czas ok. 3 tygodnie start o 11:00 w sobotę 21.09.2019 r.
– wstęp wolny

Z zebranych od mieszkańców pamiątek filmowych przygotowujemy czasową wystawę w Wojewódzkim Domu Kultury, na której będziemy prezentować dawne plakaty i bilety filmowe, fotografie i wspomnienia związane z rzeszowską kulturą.

Reklama

8. MAŁA WYSTAWA DAWNYCH KAMER I PROJEKTORÓW – Kino za Rogiem Café, ul. Świętego Mikołaja 6 w Rzeszowie
– czas ok. 3 tygodnie start o 11:00 w sobotę 21.09.2019 r.
– wstęp wolny

Z okazji Dni Kultury Kinowej zostanie przygotowana i zaprezentowana mała ekspozycja kolekcji dawnych projektorów filmowych i amatorskich kamer filmowych (analogowych) ze zbiorów Fundacji Aparat Caffe w Kinie za Rogiem Café.

9. FILMOWE PROJEKCJE DOBRANOCEK – Muzeum Dobranocek przy ul. Mickiewicza 13 w Rzeszowie
– czas ok. 30 min / seans, wstęp wolny w godz. 13:00 – 15:00 w sobotę i niedzielę (21-22.09.2019)

Z okazji Dni Kultury Kinowej odbędzie się premiera nowego repertuaru projekcji filmów dobranockowych dla najmłodszych uczestników wydarzenia w Muzeum Dobranocek. 30 minutowe pokazy będą w wyświetlane w 3 seriach. 

10. WYSTAWA „STORYBOARD, CZYLI SCENOPIS OBRAZKOWY” – Muzeum Dobranocek przy ul. Mickiewicza 13 w Rzeszowie
– wstęp wolny w godz. 13:00 – 15:00 w sobotę i niedzielę (21-22.09.2019)

Czym są scenopisy obrazkowe? Jaka jest ich rola w filmie i animacji? Co to jest plan amerykański? Dlaczego czerwona kredka jest taka ważna? Na te oraz inne pytania odpowiedzi znajdą odpowiedzi widzowie nowej wystawy czasowej ze zbiorów Muzeum Dobranocek. Wystawa prezentuje jeden z etapów tworzenia polskich filmów animowanych, jakim były scenopisy obrazkowe zwane storyboardami.

Do udziału zapraszani są mieszkańcy Rzeszowa i okolic, a w szczególności pasjonaci klasycznego filmu i tradycyjnego kina, osoby pragnące poznać bliżej lokalną kulturę i historię, młodzież, a także seniorzy chętni na sentymentalną podróż do Rzeszowa z dawnych lat.

REZERWACJE I ZAPISY

Zapisy na wydarzenia prowadzi Fundacja Rzeszowska poprzez przyjmowanie zgłoszeń na adres e-mail: fundacja@rzeszowska.org.pl do dnia 20.09.2019. W zgłoszeniu konieczne jest podanie imienia i nazwiska oraz nazwy wybranego wydarzenia. Osoby niepełnoletnie będą mogły brać udział tylko pod opieką pełnoletnich opiekunów.

W przypadku chęci udziału w projekcji filmowej:

Reklama

w Wojewódzkim Domu Kultury, ul. Okrzei 7 w Rzeszowie – bezpłatne zaproszenia będzie można odebrać w kasie WDK od piątku 13.09.2019 r.
w Kino za Rogiem Café, ul. Świętego Mikołaja 6 w Rzeszowie – bezpłatne zaproszenia będzie można odebrać na miejscu od piątku 13.09.2019 r.
Impreza „Dni Kultury Kinowej” jest organizowana w ramach inicjatywy „Kino, którego nie ma” realizowanej przez Fundację Rzeszowską przy wsparciu miasta Rzeszów – stolicy innowacji i Podkarpackiej Komisji Filmowej oraz dofinansowana ze środków budżetu Gminy Miasta Rzeszowa.

 

Tagi: Dni Kultury Kinowej

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Reklama
Dzisiaj, 15.10.2019
Jutro, 16.10.2019
Pojutrze, 17.10.2019
Piątek, 18.10.2019
Sobota, 19.10.2019
Reklama
Reklama