Architektura książki

Kiedy: 28.10.2019 - 30.11.2019
Gdzie: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
Uwagi: Ekspozycja w holu WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13
Reklama

Na ekspozycję przygotowaną w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, składają się plansze przedstawiające różnorodne papiery, płótna, skóry, pergaminy, ceraty introligatorskie oraz okładki książek przekazane Bibliotece w darze przez Ryszarda Ziembę, rzeszowskiego introligatora o niebywałym talencie, miłośnika oraz znawcy książki, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tak wyjątkowej i nietypowej sztuki jaką jest oprawa artystyczna.

W kilku gablotach prezentowane są plansze z różnorodnymi materiałami do oprawy książek wykorzystywanych w introligatorstwie, m. in.: skóry, w tym: kozłowe i świńskie, pergaminy, ceraty, płótna introligatorskie, płótna lniane apreturowane, papiery introligatorskie drukowane, papiery piśmienne, czerpane, drukowane, ręcznie barwione farbami tłustymi i wodnymi oraz brokaty chińskie.

Wystawę dopełniają oryginalne oprawy, dzięki którym dzieła literackie stają się tak wyjątkowe i elitarne, m.in. „Najazd tatarów na Lwów” Czołowskiego, „Teatro Completo” Schillera oraz „Dramatische Werke” Szekspira. Są to głównie tradycyjne oprawy skórzane oraz grzbiety książek.

Ekspozycję można zwiedzać od 28 października do 30 listopada br. w holu WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 na parterze i na I piętrze, w godzinach otwarcia biblioteki.

 

 

Tagi: WiMBP, Architektura książki

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Reklama
Dzisiaj, 08.08.2020
Jutro, 09.08.2020
Pojutrze, 10.08.2020
Wtorek, 11.08.2020
środa, 12.08.2020
Reklama
Reklama