Wystawa prac "rzeszowskiego Nikifora" w Muzeum Etnograficznyncm
10 czerwca 2016 przypada 100 rocznica urodzin Jana Kazneckiego, nazywanego „rzeszowskim Nikiforem”. Z tej okazji została przygotowana wystawa prac artysty, pt. „Jan Kaznecki - Malarz czystego serca”.
Wystawa prac "rzeszowskiego Nikifora" w Muzeum Etnograficznyncm

Urodzony w Rzeszowie, życiem i twórczością związał się z miastem. Od 14 roku życia zaczął rysować i malować. Jako żołnierz podczas II wojny światowej uczestniczył w kampanii wrześniowej. Po wojnie pracował jako portier i kościelny. Członek Klubu Plastyka Amatora przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, brał udział w wielu plenerach i przeglądach twórczości nieprofesjonalnej. Jego prace prezentowane były na wystawach ogólnopolskich m.in. na  wystawie twórczości amatorskiej "Inni" w 1965 roku w warszawskiej Zachęcie. Uczestniczył również w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy. Prace Jana Kazneckiego wystawiano w Rzeszowie, Krakowie, Szczecinie oraz Rzymie, Stuttgarcie i Norymberdze.

„Mistrz Jan” należy do kategorii artystów samouków, których malarstwo zaliczane jest do nurtu twórczości "naiwnej". Wartość jego sztuki wynika z odrębnej i niepowtarzalnej wizji plastycznej, wolnej od naśladownictwa. Malował ekspresyjne pejzaże miejskie, obrazy religijne, w których widać wpływ sztuki ludowej, interesował się zabytkami architektonicznymi Rzeszowa. Jego twórczość obejmuje kilka nurtów tematycznych: krajobrazy, wyobrażenia świętych, wizerunki Matki Boskiej Rzeszowskiej, sceny z Nowego Testamentu, wydarzenia  z czasów II wojny światowej oraz malarskie komentarze do bieżących wydarzeń. 

Wystawę można zwiedzać do 11 września 2016 r.

 

Galeria zdjęć

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Jan Kaznecki , rzeszowski Nikifor

Reklama
Reklama