WiMBP: Spotkania z Ingą Iwasiów oraz Łukaszem Orbitowskim
W tym tygodniu w budynku WiMBP przy ul. Sokoła 13 odbędą się spotkania z: Ingą Iwasiów – literaturoznawcą, krytykiem literackim, poetką i pisarką oraz z Łukaszem Orbitowskim – pisarzem literatury grozy i fantastyki, nominowanym do nagrody literackiej „Nike”.
fot. Facebook WiMBP

Spotkanie z Ingą Iwasiów

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z literaturoznawcą, krytykiem literackim, poetką i pisarką Ingą Iwasiów, które odbędzie się 18 października 2016 r. o godz. 17.00 w budynku WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13.

Spotkanie poprowadzi: Magdalena Rabizo-Birek

Wstęp wolny!

Inga Iwasiów – urodzona w 1963 r. w Szczecinie. Profesor literaturoznawstwa, krytyczka literacka, pisarka, pracuje na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie kieruje Zakładem Historii Literatury Polskiej XX i XXI w. Od początku pracy akademickiej i twórczej interesowała się problematyką tożsamości. Stąd badania nad pogranicznością, płcią, etnicznością, nad dwudziestowiecznymi przesiedleniami. Jedna z pierwszych polskich krytyczek feministycznych, zajmująca się zarówno teorią kultury, jak i analizą praktyk artystycznych – od literatury, poprzez teatr, do sztuk wizualnych. Autorka i redaktorka wielu książek, w tym „Kresy w twórczości Włodzimierza Odojewskiego. Próba feministyczna” (1994); „Opowieść i milczenie. O prozie Leopolda Tyrmanda” (2000), „Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj” (2002); „Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie” (2004, 2008); „Granice. Polityczność prozy i dyskursu kobiet po 1989 roku” (2013); redaktorka naczelna Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”, obecnie redaguje pismo naukowe „Autobiografia. Literatura-Kultura-Media”. Debiutowała jako krytyczka na łamach „Nowych Książek”, następnie współpracowała z wieloma czasopismami, w latach 2012-2014 prowadziła blog literacko-krytyczny. Opublikowała, m.in.: powieściowy dyptyk: „Bambino” (finał Nike 2008), „Ku słońcu” (2010); powieści „Na krótko” (2012), „W powietrzu” (2014), „Pięćdziesiatka” (2015), a także opowiadania „Smaki i dotyki” (2006, 2014). W 2014 r. ukazały się eseistyczne „Blogotony” oraz autobiograficzny „Umarł mi. Notatnik żałoby”. Członkini jury Nagrody Literackiej Nike w latach 2010-2013, prezeska Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego, członkini SPP, Polskiego PEN Clubu, Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Autorka koncepcji Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”. Obecnie pracuje jako jurorka Poznańskiej Nagrody Literackiej oraz Nagrody Literackiej im. Józefa Konrada Korzeniowskiego. Felietonistka dodatku książkowego w „Tygodniku Powszechnym” oraz Magazynu Szczecińskiego „Gazety Wyborczej”.

Reklama

Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

Spotkanie z pisarzem literatury grozy i fantastyki, nominowanym do Nagrody Literackiej „Nike” Łukaszem Orbitowskim. Spotkanie odbędzie się 20 października 2016 r. o godz. 17.00 również w budynku WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13.

Wstęp wolny!

Łukasz Orbitowski (ur. 1977) – pisarz. Autor sześciu powieści, m.in. „Inna dusza”, „Szczęśliwa ziemia”, „Tracę ciepło”. W roku 2016 otrzymał Paszport Polityki. Dwukrotnie nominowany do nagrody Nike, raz do nagrody Miasta Gdynia. Na antenie TV Kultura prowadzi program „Dezerterzy”. Wiecznie w podróży, gubi się między miastami. Przez przyjaciół zwany Potworem*.

 

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: WiMBP , Inga Iwasiów , Łukasz Orbitowski

Reklama
Reklama