"Wędrujące dobranocki" - nowy projekt Muzeum Dobranocek

"Wędrujące dobranocki" - nowy projekt Muzeum Dobranocek
Reklama

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie zaprasza do udziału w przedsięwzięciu „Wędrujące dobranocki - cykl dostępnych, integracyjnych wydarzeń, zajęć i warsztatów artystycznych” realizowanego w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna”. 

Celem projektu jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.

W okresie 1.06-15.12.2020 roku muzeum przeprowadzi wiele różnorodnych dostępnych wydarzeń kulturalnych, przystosowanych do potrzeb uczestników z niepełnosprawnościami, zorganizowanych w szkołach, przedszkolach, ośrodkach rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych oraz siedzibach fundacji i stowarzyszeń w całym regionie oraz poza jego granicami.

W miejscu zamieszkania beneficjentów zostaną zrealizowane serie warsztatów i zajęć edukacyjnych: 

– „Ekspedycja wehikułem czasu” – cykl 5 integracyjnych warsztatów artystycznych skierowanych do osób pełnosprawnych i z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Uczestnicy warsztatów dzięki magicznej latarni i starym projektorom oraz urządzeniom do wyświetlania ruchomych obrazów przeniosą się do świata przodków – dawnego kina, w arkana którego zostaną wprowadzeni w magicznej atmosferze. 

– „Spacer kulturalny z Misiem Uszatkiem” – cykl 10 integracyjnych zajęć, których celem jest przybliżenie świata osób
z niepełnosprawnościami i uwrażliwienie na ich potrzeby. Pomocnikiem będzie miś z oklapniętym uszkiem, znany jako dżentelmen i znawca – savoir-vivre’u. Podczas spotkań uczestnicy będą mieli okazję poznać m.in. zasady zachowania w kontakcie z osobami z niepełnosprawnością oraz nauczyć się, jak można im pomagać.

Reklama

– „Włóczęgi z postaciami z bajek” – cykl 5 warsztatów w formie zabaw i konkursów, na których uczestnicy poznają najpopularniejszych bohaterów animacji i ich przygody, wezmą udział w konkursie wiedzy oraz obejrzą projekcje dobranocek.

–  „Wędrówki z kamerą wśród gwiazd” – 3-dniowe integracyjne warsztaty animacji, na których pod opieką profesjonalisty uczestnicy pełnosprawni i z niepełnosprawnością, stworzą – od projektu po montaż i udźwiękowienie – własny film animowany, w którym wystąpią ulubione dobranockowe postaci.

– „Rajd od bajki do dobranocki” – cykl 5 integracyjnych warsztatów literacko-filmowych z wykorzystaniem wydawnictw, w których swoją karierę rozpoczęli bohaterowie dobranocek. Celem warsztatów jest wzmocnienie poczucia własnej wartości,  rozwijanie zdolności bajkopisarskich, komunikacyjnych oraz umiejętności społecznych uczestników.

Uatrakcyjnią je przystosowane do potrzeb uczestników pomoce: „Wielka księga bajek” – sensoryczny podręcznik dla małych i dużych wielbicieli dobranocek, reprodukcje tyflograficzne ilustracji bajek, kopie eksponatów do poznawania przez dotyk oraz mapa podróży bajkowych bohaterów.

Muzeum zaprasza także do udziału w Konkursie plastycznym „Śladami bohaterów wieczorynek” na najpiękniejszą pracę plastyczną przedstawiającą postaci z dobranocek i ich bajkowe podróże. Termin konkursu: 1.06-9.09.2020 r. Prace laureatów zostaną zaprezentowane na wystawie w Muzeum Dobranocek. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie www.muzeumdobranocek.pl oraz mediach społecznościowych instytucji.

Wielką atrakcją dla uczestników „Wędrujących Dobranocek”, mieszkańców Rzeszowa oraz turystów będzie wystawa czasowa „Wyprawy z Krecikiem”, której uroczysty wernisaż z niespodziankami dla uczestników odbędzie się 16 września 2020 o godzinie 11.00.

Reklama

W trakcie trwania przedsięwzięcia w pięciu miejscach – w siedzibach partnerów projektu zostanie także zorganizowana objazdowa wystawa planszowa „Dobranocka w podróży” – przedstawiająca najpopularniejszych bajkowych bohaterów.

Partnerzy: Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczną „Tęczowy Domek” w Rzeszowie, Dom Pomocy Społecznej w Rzeszowie, Spółdzielnia Socjalna Niebieski Młyn w Kraśniku, Fundacja Szansa dla Niewidomych, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Rymanowie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Patronat honorowy: Fundacja Reksio im. Heleny i Lechosława Marszałków

Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio VIA, nowiny24.pl, Gazeta Wyborcza
w Rzeszowie, Nasz Dom Rzeszów, Nauczyciel i Szkoła, rzeszow.wyborcza.pl, resinet.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Facebook Google+ Twitter
Reklama

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Muzeum Dobranocek , Wędrujące dobranocki

Pojutrze, 17.07.2020
OSW Marina , godz. 17:00
Sobota, 18.07.2020
Niedziela, 19.07.2020
Park Jedności Polonii z Macierzą, godz. 18:00
Niedziela, 26.07.2020
Piątek, 31.07.2020
Sobota, 01.08.2020
Niedziela, 02.08.2020
Niedziela, 09.08.2020
Niedziela, 16.08.2020
Niedziela, 23.08.2020
Piątek, 28.08.2020
Sobota, 29.08.2020
Niedziela, 30.08.2020
Sobota, 05.09.2020
Niedziela, 25.10.2020
Reklama
Reklama