Te spektakle zobaczycie podczas Jubileuszu 15-lecia Teatru Przedmieście
Już za kilka dni rusza wielkie święto Teatru Przedmieście.
Te spektakle zobaczycie podczas Jubileuszu 15-lecia Teatru Przedmieście

W tym miesiącu Teatr Przedmieście obchodzi swoje 15-lecie działalności. Wielkie świętowanie odbędzie się w dniach 22-25 września w siedzibie teatru przy ul. Reformackiej 4.

Teatr Przedmieście zaprezentuje trzy spektakle: wielokrotnie nagradzaną "Obietnicę", niezwykle wizualną "Podroż" na podstawie powieści "Józef i jego bracia" Tomasza Manna oraz szalony i radosny "Circus Paradise". Gośćmi specjalnymi jubileuszu będą: wybitna aktorka, mistrzyni słowa - Irena  Jun, Dorota Ficoń z Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, która wystąpi z recitalem "Intymne" oraz warszawski Teatr Pijana Sypialnia ze spektaklem "Osmędeusze" Mirona Białoszewskiego. 

Podczas jubieluszu odbędzie się również promocja książki "Przedmieście - 15 lat teatru", publikacji dokumentującej i opisującej różne działania artystyczne teatru na przełomie lat. Autorami 11 artykułów są naukowcy, recenzenci, artyści i dziennikarze.

Oprócz spektakli w trakcie trwania jubileuszu przewidziane są również prezentacje filmowe, wystawa fotografii oraz spotkania z aktorami.

Poniżej szczegółowy harmonogram Jubileuszu wraz z opisami spektakli.

22 września /czwartek/

„INTYMNE” - recital Doroty Ficoń (Teatr Witkacego)

Dorota Ficoń to absolwentka krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego, związana z Teatrem Witkacego od początku istnienia. Na scenie zagrała ponad 100 ról i była wielokrotnie nagradzana za kreacje aktorskie. Wraz z kompozytorem muzyki teatralnej Jerzym Chruścińskim wydała płytę „ Intymne” i to właśnie utwory z tej płyty stanowią podstawę koncertu.

Na recital „Intymne” składają się ulubione i wybrane przez aktorkę pełne uroku piosenki ze spektakli zakopiańskiego teatru– do tekstów takich twórców jak Stanisław Ignacy Witkiewicz czy awangardowy poeta francuski Paul Eluard. Dorota Ficoń znakomicie interpretuje piosenki, stwarzając czas pełen gradacji nastrojów i uczuć: od tych najbardziej dekadenckich do pełnych euforii i optymizmu.  

23 września /piątek/

Teatr Pijana Sypialnia „OSMĘDEUSZE”

„Osmędeuszy” nazywa się „współczesnymi Dziadami”. Akcja dramatu przenosi nas pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. Miejsce niezwykłe. Spotykamy tu Wianczarki, które swoimi wspomnieniami i podwórzowymi przyśpiewkami niejako wywołują duchy dziwnych postaci z przeszłości. Wszystkich elektryzuje temat tajemniczej miłości Teosi i żonglera - Sylwestra. Ale uwaga! Mówi się, że w okolicy zjawiła się Katakumbowa, czyli tajemnicza władczyni cmentarza. Sylwester musi mieć się na baczności. W miarę, jak opowieść nabiera tempa, nic nie jest już pewne. Fakty mieszają się z legendami i plotkami. Przedwojenna Warszawa opisana przez Mirona Białoszewskiego w „Osmędeuszach” tańczy, śpiewa. Świat złodziejaszków, handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków jest niezwykle zaskakujący i zabawny. Aktorzy wcielają się w osiemnaście postaci, a wszystkiemu towarzyszą podwórzowe ballady znane niegdyś na warszawskich podwórkach.

Autor: Miron Białoszewski
Występują: Katarzyna Lasota, Karolina Lichocińska, Sławomir Narloch, Jakub Pawlak, Sebastian Słomiński
Akompaniator: Wojciech Gawrych
Kierownik muzyczny: Daniel Zieliński
Reżyseria: Stanisław Dembski

Reklama


 

Teatr Przedmieście „CIRCUS PARADISE”

Nastał czas karnawału i szaleństwa! Tym razem wychodzimy do naszej publiczności z propozycją nieoczekiwaną, inną niż dotychczas. Przekształcamy nasz teatr w budę jarmarczną, a sami stajemy się trupą wędrownych komediantów, którzy bawią i wzruszają prostymi, a czasem absurdalnymi opowieściami o życiu. „Circus Paradise” wg „Parad” Jana Potockiego i „Dekameronu” Giovanniego Boccaccia to szalone i wesołe widowisko pełne energii i niecodziennych sytuacji. Przedstawiamy Państwu dwie parady Hrabiego Potockiego ku uciesze gawiedzi, a także dwie opowieści z rubasznych i pełnych wigoru nowel Boccaccia. Zawiłe gry miłosne, liczne żarty sceniczne, gra słów i frywolny humor commedii dell’ arte ukazują nam prawdę o nas samych, o naszych słabościach i pragnieniach. Spektakl barwny i groteskowy, czasem oniryczny, czasem przewrotny, przedstawia niewątpliwie zabawne historie ludzkich namiętności. Zapraszamy na żywioł czystego śmiechu, który tak jak wzruszenie i płacz ma magiczną moc oczyszczania. Śmiejemy się także z samych siebie wierząc że Państwo się tym śmiechem zarażą.

Występują: Aneta Adamska, Jakub Adamski, Monika Adamiec, Sylwia Błażejowska, Paweł Sroka, Maciej Szukała
Muzyka: Jakub Adamski, Maciej Szukała
Reżyseria: Aneta Adamska

24 września /sobota/

Teatr Przedmieście „PODRÓŻ”

Scenariusz spektaklu „Podróż” został napisany według fragmentów wielkiej trzytomowej powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Prace nad książką autor poprzedził gruntownymi, wieloletnimi studiami z zakresu historii starożytnej, archeologii, mitologii różnych kultur i religioznawstwa.

Historia biblijna Józefa i jego braci ożywa stając się legendą innego niż dotąd rodzaju. Józef, syn patriarchy Jakuba, bezwarunkowo oddany i ufający Bogu pozwala mu się wieść przed najtrudniejsze okoliczności swojego życia. Z jednakową wiarą i ufnością znosi wszystkie cierpienia: haniebną sprzedaż i późniejszą niewolę, jak również przyjmuje zaszczyty związane z pełnieniem funkcji namiestnika na dworze faraona.

Spektakl jest kameralną opowieścią o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem. Chcemy zaprosić wszystkich widzów na artystyczną ucztę, podczas której opowiemy niezwykłe losy Józefa... losy każdego z nas.

Tekst: Tomasz Mann, na podstawie  powieści „Józef i jego bracia”
Adaptacja tekstu i reżyseria: Aneta Adamska
Scenografia: Aneta Adamska, Paweł Sroka
Muzyka, śpiew: Monika Adamiec
Występują: Jakub Adamski, Aneta Adamska, Monika Adamiec, Paweł Sroka, Maciej Szukała

    

Reklama

25 września /niedziela/

Ireny Jun  „WIECZÓR BECKETTOWSKI” /Nie ja, Kołysanka/

Usta poruszające się w czternastominutowym, gwałtownym monologu, gorączkowa spowiedź odzyskującej zdolność mowy, żyjącej dotąd poza światem kobiety; kobieta w fotelu, spragniona kontaktu z jakąś bratnią istotą, wyczekująca przy oknie kresu swoich dni. Niezwykłe etiudy – jednoaktówki jednego z największych dramatopisarzy XX wieku w mistrzowskim, w pełnym ekspresji wykonaniu aktorki uznanej za jedną z kilku najwybitniejszych odtwórczyń ról Beckettowkich na świecie. Irena Jun, w wyreżyserowanym niegdyś przez Antoniego Liberę tryptyku wzbudziła zachwyt publiczności i krytyków; obecnie mamy szanse oglądać dwie jego przejmujące części.

Przekład i reżyseria: Antoni Libera
Występuje: Irena Jun

Teatr Przedmieście „OBIETNICA”

Scenariusz spektaklu został napisany na podstawie wątków autobiograficznych. Jest to poetycka, metafizyczna historia o matczynej miłości i walce o życie dziecka. Przełomowe wydarzenia sprzed lat urastają do momentów symbolicznych i najważniejszych. To opowieść, którą opowiada się całe życie, nie po to aby zrozumieć, ale po to żeby w tej opowieści ożyć od nowa.

Aneta Adamska - autorka sztuki mówi: „Moja matka opowiada historię  poczęcia i narodzenia, a potem chwilowej śmierci swojego dziecka przynajmniej raz w roku. Od ponad trzydziestu lat zanurza mnie w mitycznej krainie swoich przeżyć i drżącego głosu, odsłaniając za każdym razem kolejną zasłonę tajemnicy, która się kiedyś wydarzyła. Moja matka płacze, za każdym razem kiedy wyruszamy w opowieść o oczekiwaniu, chorobie, aniołach i przeznaczeniu…”

Scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska
Muzyka: Jakub Adamski
Występują: Aneta Adamska, Jakub Adamski, Paweł Sroka, Łukasz Lisowski, Maciej Szukała, Iwona Żytecka 

 

*****

Recital „Intymne”, „Circus Paradise” oraz „Obietnica” – bilety 30/20 zł

Pozostałe wydarzenia – wstęp wolny

Reklama

Obowiązkowa rezerwacja miejsc: tel. 667714730

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Teatr Przedmieście

Reklama
Reklama