Światowe Dni Młodzieży w Rzeszowie. Kto wystąpi na rzeszowskim Rynku?
W ramach obchodów Dni Diecezji Rzeszowskiej, będących częścią Światowych Dni Młodzieży, na rzeszowskim Rynku odbędzie się kilka koncertów.
Fot. Materiały prasowe

Na Rynku w Rzeszowie, w ramach organizacji dużej imprezy religijnej pod hasłem Światowe Dni Młodzieży, odbędą się liczne występy wokalne.

Zaplanowano koncerty takich kapel jak Tońko, Karpaty, Piersi, The Key Story i inne. Więcej w pełnym programie.

PROGRAM:

21.2015 czwartek      godz. 19:00 – 22:00

19:00-19:40                Kapela „Tońko” z Dynowa    

19:50-20:30                Karpaty

20:30-22:00                Ratatam & Folk Dream Team          

                                              

22.07.2015 piątek      godz. 19:30 – 22:00

19:30-20:00                Dollars Brothers Band

20:00-20:30                The Key Story 

20:30-22:00                PIERSI

 

Informacje o zespołach:

Kapela „Tońko” -  z malowniczych stron Pogórza Dynowskiego (województwo podkarpackie) wywodzi się Kapela „TOŃKO”, która powstała w 2004 roku w Dynowie.

W repertuarze zespół posiada piosenki Dawnego Lwowa, Starej Warszawy, podmiejskie, biesiadne, religijne, utwory taneczne oraz kompozycje własne. Wszystkich muzykujących połączyła wielka pasja tworzenia i "ożywiania" na nowo muzyki często zapomnianej, lecz niosącej z sobą szczególne wartości i specyficzny klimat.

Cel muzykowania wydaje się prosty: bawić, uczyć, wychowywać i ocalać od zapomnienia dawne, lecz zawsze piękne utwory. Również poprzez własną twórczość muzyczną (m.in. piosenki: "Dynowski film", "Dynów zaprasza", "Jarmark Dynowski", "Bieszczadom śpiewam", "Z Dynowa do Lwowa") kapela chciałaby przyczynić się do promowania pięknych zakątków Pogórza Dynowskiego.

Karpaty -  Zespół Pieśni i Tańca Karpaty powstał w 2000 roku w Wyższej Szkole Informatyki
i Zarządzania w Rzeszowie. Od 1 wrześnie 2002 roku zespół pracuje pod egidą Rzeszowskiego Domu Kultury i Urzędu Miasta Rzeszowa. W zespole zrzeszeni są młodzi ludzie, entuzjaści folkloru i sztuki ludowej, uczniowie rzeszowskich szkół średnich, studenci, a także osoby pracujące. W swoim repertuarze zespół posiada polskie tańce narodowe – polonez, mazur i krakowiak, a także tańce regionalne – rzeszowskie, lubelskie, spiskie, żywieckie i podlaskie. Oprócz tego zespół ma także bogaty program wokalny i muzyczny. Przez 14 lat działalności zespół dał setki koncertów oraz zdobył wiele nagród i wyróżnień na forum krajowym i międzynarodowym. Od początku swojej działalności Karpaty wielokrotnie reprezentowały Polskę na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych.

Ratatam & Folk Dream Team - Projekt „RATATAM & FOLK DREAM TEAM ŚPIEWA RZESZOWSKIE" to inicjatywa Stowarzyszenia Wstęp Wolny, której podstawowym założeniem jest promocja folkloru rzeszowskiego na Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Nad doborem repertuaru i przeprowadzeniem konsultacji muzycznych czuwali : dziennikarz i popularyzator folkloru Jerzy Dynia oraz Zbigniew Stojek. Producentem muzycznym nagrań, aranżerem utworów oraz realizatorem dźwięku jest Jerzy Czeluśniak - na co dzień basista zespołu Ratatam.

Na koncercie muzycy zaprezentują energiczne aranżacje popularnych rzeszowskich piosenek ludowych, których pierwowzorem stały się nagrania wielu kapel ludowych, zespołów śpiewaczych oraz zespołów pieśni i tańca z Rzeszowa i okolic.

W projekcie wykorzystano istniejące warstwy muzyczne utworów zarejestrowanych wcześniej przez zaproszone do projektu zespoły, a muzycy Ratatam dokładając swoje pomysły
i aranżacje rytmiczno - melodyjne starali się przedstawić tradycyjne piosenki ludowe tak, by stały się bardziej zrozumiałe dla współczesnego słuchacza i mogły być popularyzowane.

Połączenie współczesnej żywiołowości i energii muzycznej z tradycyjnym brzmieniem muzyki ludowej tak w tekstach jak i kompozycjach oraz pokazanie różnorodności instrumentalnej muzyków ludowych ma być formą zwrócenia uwagi na dziedzictwo kulturowe i przybliżenia jego piękna i wartości współczesnym mieszkańcom Rzeszowa.

Dollars Brothers Band- zespól oscylujący swoją twórczością wokół szeroko pojętego rock'n'roll'a. Jest to mieszanka bluesa, rocka, reagge, funky, jazzu. Podczas koncertów prezentowane są covery znanych artystów bluesowych oraz utwory autorskie, śpiewane także w języku łemkowskim. Obecny skład zespołu to: Mirek Dziubina - wokal, bas Paweł Bek - gitara Piotrek Krygowski – klawisze, Krzysztof Kozłowski - harmonijki ustne, Bogdan Mrozek – saksofony, Krzysztof Mika – perkusja.

PIERSI - kapela rockowa powstała w 1984 roku w Jarocinie. Zespół założyli: Paweł Kukiz, Zbyszek "DZIADEK" Moździerski, Rafał "JEZIORO" Jezierski oraz Andrzej "OLI" Olszewski. Twórczość Piersi charakteryzują prześmiewcze teksty, które zawsze dotykają ważnych i aktualnych kwestii społecznych, kulturalnych i politycznych w Polsce.

Ich pierwszy album, zatytułowany "Piersi" został wydany w 1992 roku. W 1993 roku grupa wydała kolejny krążek – "My już są Amerykany". W 1994 roku ukazał się album będący zapisem koncertu "Piersi" w Jarocinie. W tym samym roku, grupa zorganizowała w Niemodlinie koncert z okazji dziesięciolecia istnienia. Wystąpiły tam takie gwiazdy polskiej sceny muzycznej jak Kazik, Acid Drinkers, Closterkeller, T.Love, Big Cyc, Skawalker, czy Proletaryat. Niektórzy z wymienionych gości wystąpili także, na płycie "60/70" którą Piersi wydały jeszcze pod koniec 1994 roku. Kolejny krążek - "Powrót do raju" z 1995 roku - był satyrą na ówczesną sytuację polityczną, a konkretnie dojścia postkomunistów do władzy. W szczególny sposób wyrażały to takie utwory jak "Powróćże komuno" czy "Bolszewicy na mszy, czyli pieśni o cudownym nawróceniu". Kolejnymi dokonaniami zespołu, były albumy "Raj na ziemi" (1997), "Pieśni ojczyźniane (2000) oraz "Piracka płyta" (2004).

 W styczniu 2013 roku Paweł Kukiz zrezygnował ze współpracy z zespołem Piersi. Muzycy nie złożyli jednak broni i postanowili kontynuować swoją artystyczną działalność. Zrodził się pomysł, aby nagrać płytę „PIERSI i PRZYJACIELE 2”. Od lutego do maja 2013 roku, zespół PIERSI skomponował czterdzieści cztery utwory, z czego 17 najlepszych - ich zdaniem - zostało umieszczonych na nowej płycie.

Do współpracy muzycy zespołu PIERSI zaprosili znakomitych gości, przyjaciół: Łukasza i Pawła Golców, Jacka „Dżej Dżeja” Jędrzejaka (BIG-CYC, CZARNO-CZARNI), Andrzeja Nowaka (TSA, ZŁE PSY), Tomka „Lipę” Lipnickiego (ILLUSION, LIPALI), zespół TREBUNIE-TUTKI, gościa specjalnego – Rafała „Jeziora” Jezierskiego (byłego muzyka i współzałożyciela grupy PIERSI), oraz Adama „Asana” Asanova (HARATACZE), który decyzją muzyków, został nowym wokalistą zespołu. Zespół na chwilę obecną koncertuje w składzie: Zbyszek "Dziadek" Moździerski – bas, Marek "Mały" Kryjom - wokal, gitara, przeszkadzajki, Marcin "Manio" Papior – perkusja, Adam “Asan” Asanov – wokal, Adam "Hans" Kłos – gitara, Marcin "Rospor" Respondek – puzon, Erwin Żebro – trąbka.

 

 

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Światowe Dni Młodzieży , Rynek Rzeszowski

Dzisiaj, 23.07.2019
Jutro, 24.07.2019
Pojutrze, 25.07.2019
Piątek, 26.07.2019
Sobota, 27.07.2019
Niedziela, 28.07.2019
Poniedziałek, 29.07.2019
Wtorek, 30.07.2019
środa, 31.07.2019
Sobota, 03.08.2019
Niedziela, 04.08.2019
Festiwal
Czwartek, 08.08.2019
Piątek, 09.08.2019
Sobota, 10.08.2019
Niedziela, 11.08.2019
Festiwal
Czwartek, 15.08.2019
Festiwal
Sobota, 17.08.2019
Niedziela, 18.08.2019
Spektakl
Festiwal
Czwartek, 22.08.2019
Reklama