Światowe Dni Młodzieży w Rzeszowie. Kto wystąpi na rzeszowskim Rynku?
W ramach obchodów Dni Diecezji Rzeszowskiej, będących częścią Światowych Dni Młodzieży, na rzeszowskim Rynku odbędzie się kilka koncertów.
Fot. Materiały prasowe

Na Rynku w Rzeszowie, w ramach organizacji dużej imprezy religijnej pod hasłem Światowe Dni Młodzieży, odbędą się liczne występy wokalne.

Zaplanowano koncerty takich kapel jak Tońko, Karpaty, Piersi, The Key Story i inne. Więcej w pełnym programie.

PROGRAM:

21.2015 czwartek      godz. 19:00 – 22:00

19:00-19:40                Kapela „Tońko” z Dynowa    

19:50-20:30                Karpaty

20:30-22:00                Ratatam & Folk Dream Team          

                                              

22.07.2015 piątek      godz. 19:30 – 22:00

Reklama

19:30-20:00                Dollars Brothers Band

20:00-20:30                The Key Story 

20:30-22:00                PIERSI

 

Informacje o zespołach:

Kapela „Tońko” -  z malowniczych stron Pogórza Dynowskiego (województwo podkarpackie) wywodzi się Kapela „TOŃKO”, która powstała w 2004 roku w Dynowie.

W repertuarze zespół posiada piosenki Dawnego Lwowa, Starej Warszawy, podmiejskie, biesiadne, religijne, utwory taneczne oraz kompozycje własne. Wszystkich muzykujących połączyła wielka pasja tworzenia i "ożywiania" na nowo muzyki często zapomnianej, lecz niosącej z sobą szczególne wartości i specyficzny klimat.

Cel muzykowania wydaje się prosty: bawić, uczyć, wychowywać i ocalać od zapomnienia dawne, lecz zawsze piękne utwory. Również poprzez własną twórczość muzyczną (m.in. piosenki: "Dynowski film", "Dynów zaprasza", "Jarmark Dynowski", "Bieszczadom śpiewam", "Z Dynowa do Lwowa") kapela chciałaby przyczynić się do promowania pięknych zakątków Pogórza Dynowskiego.

Karpaty -  Zespół Pieśni i Tańca Karpaty powstał w 2000 roku w Wyższej Szkole Informatyki
i Zarządzania w Rzeszowie. Od 1 wrześnie 2002 roku zespół pracuje pod egidą Rzeszowskiego Domu Kultury i Urzędu Miasta Rzeszowa. W zespole zrzeszeni są młodzi ludzie, entuzjaści folkloru i sztuki ludowej, uczniowie rzeszowskich szkół średnich, studenci, a także osoby pracujące. W swoim repertuarze zespół posiada polskie tańce narodowe – polonez, mazur i krakowiak, a także tańce regionalne – rzeszowskie, lubelskie, spiskie, żywieckie i podlaskie. Oprócz tego zespół ma także bogaty program wokalny i muzyczny. Przez 14 lat działalności zespół dał setki koncertów oraz zdobył wiele nagród i wyróżnień na forum krajowym i międzynarodowym. Od początku swojej działalności Karpaty wielokrotnie reprezentowały Polskę na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych.

Reklama

Ratatam & Folk Dream Team - Projekt „RATATAM & FOLK DREAM TEAM ŚPIEWA RZESZOWSKIE" to inicjatywa Stowarzyszenia Wstęp Wolny, której podstawowym założeniem jest promocja folkloru rzeszowskiego na Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Nad doborem repertuaru i przeprowadzeniem konsultacji muzycznych czuwali : dziennikarz i popularyzator folkloru Jerzy Dynia oraz Zbigniew Stojek. Producentem muzycznym nagrań, aranżerem utworów oraz realizatorem dźwięku jest Jerzy Czeluśniak - na co dzień basista zespołu Ratatam.

Na koncercie muzycy zaprezentują energiczne aranżacje popularnych rzeszowskich piosenek ludowych, których pierwowzorem stały się nagrania wielu kapel ludowych, zespołów śpiewaczych oraz zespołów pieśni i tańca z Rzeszowa i okolic.

W projekcie wykorzystano istniejące warstwy muzyczne utworów zarejestrowanych wcześniej przez zaproszone do projektu zespoły, a muzycy Ratatam dokładając swoje pomysły
i aranżacje rytmiczno - melodyjne starali się przedstawić tradycyjne piosenki ludowe tak, by stały się bardziej zrozumiałe dla współczesnego słuchacza i mogły być popularyzowane.

Połączenie współczesnej żywiołowości i energii muzycznej z tradycyjnym brzmieniem muzyki ludowej tak w tekstach jak i kompozycjach oraz pokazanie różnorodności instrumentalnej muzyków ludowych ma być formą zwrócenia uwagi na dziedzictwo kulturowe i przybliżenia jego piękna i wartości współczesnym mieszkańcom Rzeszowa.

Dollars Brothers Band- zespól oscylujący swoją twórczością wokół szeroko pojętego rock'n'roll'a. Jest to mieszanka bluesa, rocka, reagge, funky, jazzu. Podczas koncertów prezentowane są covery znanych artystów bluesowych oraz utwory autorskie, śpiewane także w języku łemkowskim. Obecny skład zespołu to: Mirek Dziubina - wokal, bas Paweł Bek - gitara Piotrek Krygowski – klawisze, Krzysztof Kozłowski - harmonijki ustne, Bogdan Mrozek – saksofony, Krzysztof Mika – perkusja.

PIERSI - kapela rockowa powstała w 1984 roku w Jarocinie. Zespół założyli: Paweł Kukiz, Zbyszek "DZIADEK" Moździerski, Rafał "JEZIORO" Jezierski oraz Andrzej "OLI" Olszewski. Twórczość Piersi charakteryzują prześmiewcze teksty, które zawsze dotykają ważnych i aktualnych kwestii społecznych, kulturalnych i politycznych w Polsce.

Ich pierwszy album, zatytułowany "Piersi" został wydany w 1992 roku. W 1993 roku grupa wydała kolejny krążek – "My już są Amerykany". W 1994 roku ukazał się album będący zapisem koncertu "Piersi" w Jarocinie. W tym samym roku, grupa zorganizowała w Niemodlinie koncert z okazji dziesięciolecia istnienia. Wystąpiły tam takie gwiazdy polskiej sceny muzycznej jak Kazik, Acid Drinkers, Closterkeller, T.Love, Big Cyc, Skawalker, czy Proletaryat. Niektórzy z wymienionych gości wystąpili także, na płycie "60/70" którą Piersi wydały jeszcze pod koniec 1994 roku. Kolejny krążek - "Powrót do raju" z 1995 roku - był satyrą na ówczesną sytuację polityczną, a konkretnie dojścia postkomunistów do władzy. W szczególny sposób wyrażały to takie utwory jak "Powróćże komuno" czy "Bolszewicy na mszy, czyli pieśni o cudownym nawróceniu". Kolejnymi dokonaniami zespołu, były albumy "Raj na ziemi" (1997), "Pieśni ojczyźniane (2000) oraz "Piracka płyta" (2004).

 W styczniu 2013 roku Paweł Kukiz zrezygnował ze współpracy z zespołem Piersi. Muzycy nie złożyli jednak broni i postanowili kontynuować swoją artystyczną działalność. Zrodził się pomysł, aby nagrać płytę „PIERSI i PRZYJACIELE 2”. Od lutego do maja 2013 roku, zespół PIERSI skomponował czterdzieści cztery utwory, z czego 17 najlepszych - ich zdaniem - zostało umieszczonych na nowej płycie.

Do współpracy muzycy zespołu PIERSI zaprosili znakomitych gości, przyjaciół: Łukasza i Pawła Golców, Jacka „Dżej Dżeja” Jędrzejaka (BIG-CYC, CZARNO-CZARNI), Andrzeja Nowaka (TSA, ZŁE PSY), Tomka „Lipę” Lipnickiego (ILLUSION, LIPALI), zespół TREBUNIE-TUTKI, gościa specjalnego – Rafała „Jeziora” Jezierskiego (byłego muzyka i współzałożyciela grupy PIERSI), oraz Adama „Asana” Asanova (HARATACZE), który decyzją muzyków, został nowym wokalistą zespołu. Zespół na chwilę obecną koncertuje w składzie: Zbyszek "Dziadek" Moździerski – bas, Marek "Mały" Kryjom - wokal, gitara, przeszkadzajki, Marcin "Manio" Papior – perkusja, Adam “Asan” Asanov – wokal, Adam "Hans" Kłos – gitara, Marcin "Rospor" Respondek – puzon, Erwin Żebro – trąbka.

Reklama

 

 

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Światowe Dni Młodzieży , Rynek Rzeszowski

Reklama
Reklama