"Siemaszka" szykuje się do kolejnej premiery. Tym razem czeka nas ukłon w stronę baroku

fot. teatr im. Wandy Siemaszkowej
Reklama

Już 16 listopada czeka nas kolejna premiera Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Tym razem „na warsztat” trafiła twórczość Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Planowana premiera będzie miała miejsce w Łańcucie.

Aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej przygotowują się do premiery nowego spektaklu. Tym razem cofniemy się do epoki baroku, aby pochylić się nad krytyczną analizą mitu arkadyjskiego, o jakim mowa w sielance autorstwa Stanisława Herakliusza Lubomirskiego.

„Ermida albo Królewna Pasterska” to filozoficzna analiza natury ludzkiej i jej idyllicznych dążeń do wiecznie uciekającego szczęścia. Ta sielanka z epoki baroku może być traktowana jako twór ponadczasowy, mówiący o ludziach w sposób uniwersalny, schematach które możliwe są w każdym miejscu i czasie.

„Wybór komedii Lubomirskiego to nie przypadek. Ten znakomity poeta tzw. baroku dworskiego miał duże związki z Podkarpaciem (najprawdopodobniej urodził się w Rzeszowie i zajął się odbudową łańcuckiego zamku strawionego przez pożar)” – czytamy na stronie internetowej Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Reklama

Dodajmy, że Stanisław Herakliusz Lubomirski, herbu Szreniawa bez Krzyża, był nie tylko poetą, ale także mecenasem sztuki. Co więcej. W 1673 roku zrezygnował z propozycji objęcia korony węgierskiej. Zdążył pozostawić po sobie wiele poezji i dramatów, a do najważniejszych zaliczamy, m.in. „Tobiasza wyzwolonego”, „O ułudzie rad księga jedna, w której ułudę i prawdę spraw ludzkich jasno udowadnia się racjami politycznymi i moralnymi i wykłada się pod postacią dialogu”, „Don Alvares” oraz „Komedyja Lopesa sterego”, oparta na fragmentach „Dekamerona”. Wartym podkreślenia faktem są wpływy literatury włoskiej na wczesną twórczość Lubomirskiego (poemat „Piram i Tyzbe”).

Reżyserem rzeszowskiej interpretacji Ermidy jest dyrektor „Siemaszki” – Jan Nowara. Scenografia i kostiumy to działka Marzeny Wodziak. Za muzykę odpowiedzialny jest Wojciech Głuch, a choreografią zajmie się Tomasz Dajewski. Przygotowanie wokalne spoczywać będzie w rękach Bożeny Stastowskiej-Chrobak. W spektaklu zobaczymy ośmioosobową grupę aktorów: Dagny Cipora, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Justyna Król, Małgorzata Machowska, Michał Chołka, Paweł Gładyś, Mateusz Mikoś, Robert Żurek.

Co ciekawa premiera, która odbędzie się 16 listopada, będzie miała miejsce w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie.

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

 

Facebook Google+ Twitter
Reklama

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Teatr im. Wandy Siemaszkowej , Ermida albo Królewna Pasterska

Dzisiaj, 29.02.2020
Jutro, 01.03.2020
Pojutrze, 02.03.2020
Wtorek, 03.03.2020
środa, 04.03.2020
Czwartek, 05.03.2020
Reklama
Reklama