Setki nowości książkowych, wyjątkowe spotkania autorskie. Znamy program Świątecznych Targów Książki
Zdjęcie z II edycji Świątecznych Targów Książki, fot. Millenium Hall

Juz za nieco ponad tydzień w Rzeszowie odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń czytelniczych w regionie - trzdcia edycja Świątecznych Targów Książki. 22 i 23 listopada w Millenium Hall swoja ofertę zaprezentuje 30 wydawnictw. Odbędą się również spotkania z autorami. 

W tym roku do Millenium Hall ponownie przyjadą najciekawsze oficyny wydawnicze i księgarskie z całej Polski. Będzie ich 30 – zarówno te o charakterze ogólnopolskim jak i lokalnym, a wśród nich między innymi: Agora, Znak, SQN, WAM, Czarne, Marginesy czy Wielka Litera. Uczestnicy targów będą mogli zapoznać się z ofertą wydawniczą, dowiedzieć się o nowościach książkowych, uzupełnić lub powiększyć swoją kolekcję, czy po prostu kupić książkę na świąteczny prezent.

Podczas dwóch dni targów, w Klubie LUKR odbędą się wyjątkowe spotkania z pisarzami. Tym razem zaprosiliśmy Autorów, którzy piszą o rzeczach ważnych, nie boją się podejmowania trudnych tematów, są laureatami prestiżowych nagród, świetnie gotują i mają wielu oddanych czytelników.

Świąteczne Targi Książki rozpoczną się od spotkań dedykowanych głównie dzieciom. Po pierwsze – Adam Studziński opowie o tym „Co trzeba wiedzieć przed pierwszym zalogowaniem? – o mediach społecznościowych dla dzieci”. Poznacie Tolę, dziewczynkę która chce dostawać lajki. Mnóstwo lajków. W tej historii będzie też dużo wiewiórek i jedna piła mechaniczna. Pojawi się również król Hugon, piękne księżniczki i bardzo rozkojarzony krawiec. „Wiewiórczy z@kątek”, Adama Studzińskiego to opowieść o mediach społecznościowych. O tym, jak dzięki nim można zmieniać świat na lepszy, ale i o tym, jak poprzez nieumiejętne korzystanie z nich można wpaść w poważne kłopoty.

Po drugie – Andrzej Potocki i Suren Vardanian przedstawią „Opowieści o dawnym Rzeszowie dla dzieci”. Jest to jedyna w swoim rodzaju, przepięknie ilustrowana książka skierowana do najmłodszych mieszkańców Rzeszowa. Dwadzieścia cztery niezwykle ciekawe opowieści o tym jaki był dawny Rzeszów, kto nim władał i jak się w nim żyło.

Do Rzeszowa przyjedzie okrzyknięta „Pierwszą Kucharką Rzeczpospolitej”, siostra Anastazja ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Napisała kilkanaście książek, które sprzedały się w ilości ponad 4 milionów egzemplarzy!

Podobno swój pierwszy w pełni samodzielny posiłek przygotowała dopiero, gdy miała 17 lat. To było w 1967 roku, dzień po śmierci mamy. Zrobiła ziemniaki z kwaśnym mlekiem. Pierwszy chleb spaliła, drugi wyszedł niedopieczony. Brakowało jej wprawy. Przez dwa lata pracowała w hutach szkła w Czechosłowacji. Pojawił się nawet kandydat na męża, ale wizja małżeństwa zupełnie jej nie pociągała. Wkrótce wstąpiła do Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Na pytanie matki przełożonej o to, mco chciałaby robić w zakonie, odparła: „Gotować”. Z biegiem lat rozwinęła kulinarne skrzydła i kiedy w 1999 roku zaczęła pracę w kuchni jezuitów, ich życie zmieniło się nie do poznania. Życie wielu Polaków również.

Łukasz Orbitowski, laureat Paszportu Polityki, dwukrotnie nominowany do nagrody Nike, raz do nagrody Miasta Gdynia, będzie kolejnym gościem targów. Jest jednym z najważniejszych autorów powieści grozy, twórcą zbiorów opowiadań i powieści, między innymi: "Horror Show!", "Święty Wrocław", "Widma". Jest także autorem cyklu bajek o kotach. Ostatnio coraz częściej sięga do realiów codzienności. „Kult” to najnowsza, a jednocześnie najdojrzalsza powieść Orbitowskiego, snuta z humorem i czułością. Zbeletryzowana, ale doskonale udokumentowana historia oławskich objawień jest tylko pretekstem do fascynującej opowieści o miłości i stracie, lojalności i próbie zrozumienia najbliższych. O potrzebie odkupienia win. O cudach i ich tajemnicy.

„Królowa polskiego kryminału”, Katarzyna Bonda powraca z nowym kryminałem. „Miłość leczy rany” jest opartą na faktach powieścią, którą Autorka rozpocznie nową serię. – Materiały do niej gromadziłam przez blisko 19 lat, mówi Bonda. - Już 10 lat temu zabrałam się do zapisu, ale wtedy los nie sprzyjał powstaniu tej książki. Wiele osób nie chciało dopuścić, by się ukazała, dlatego zawiesiłam prace i zajęłam się serią o Saszy. O detalach tej decyzji i przyczynach będę mówiła podczas spotkań autorskich, kiedy książka ukaże się drukiem. Premiera 30 października. Jedno ze spotkań odbędzie się podczas Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie.

Dodajmy, że Katarzyna Bonda, to najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka. Wszystkie jej powieści zyskały status bestsellerów. Do tej pory jej książki sprzedały się w Polsce w blisko 2 nakładzie. Są wydawane w 14 krajach. Prawa do wydań zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton
i Random House.

Vincent V. Severski to pseudonim literacki pułkownika polskiego wywiadu, byłego oficera i autora bestsellerowych powieścim szpiegowskich. Latami pozostawał poza granicami Polski, zajmował jedno najwyższych stanowisk kierowniczych w Agencji Wywiadu. Odszedł ze służby w 2007 roku. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez władze RP, uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baraka Obamę. Severski powrócił z książką „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek”. Skrbek, to jedna z najbardziej znanych agentek drugiej wojny światowej. Pracowała dla brytyjskiej służby specjalnej, gdy w 1941 roku trafiła do Jugosławii. W Belgradzie trwała wówczas zacięta walka wywiadów, ważyły się losy wojny w Grecji i najazdu Niemiec na ZSRR. To właśnie tam Vincent V. Severski umieścił akcję swojej najnowszej powieści. Jaką rolę w tych wydarzeniach odegrała piękna i ambitna Polka? Jakie cechy jej charakteru sprawiły, że na zawsze już zapisała się na kartach światowej historii? Wokół postaci Skarbek narosło mnóstwo mitów, a po śmierci powstało o niej kilkanaście książek. Nazywano ją polską Mata Hari, ulubioną agentką Winstona Churchilla czy jedyną dziewczyną, którą pokochał James Bond. Vincent V. Severski, pisząc o niej w książce „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek”, stara się rozprawić z legendami dotyczącymi jej życia. Na jej biografię patrzy nie tylko oczami pisarza, ale także byłego oficera wywiadu.

Skąd w nas tyle hejtu? Dlaczego Kościół w Polsce nie radzi sobie z problemem pedofilii? Czy z księdzem da się normalnie pogadać? Czy ruch LGBT to naprawdę największe zagrożenie dla naszego społeczeństwa? Na te trudne, ale ważne pytania postarają się odpowiedzieć: Karolina Korwin-Piotrowska i Grzegorz Kramer SJ. Kontrowersyjna dziennikarka i popularny jezuita. Wybuchowa mieszanka charakterów i tematów. Zdaniem Wydawcy, ich wspólna książka „#wrzenie”, rozgrzewa bardziej niż gorączka sobotniej nocy, bulwersuje mocniej niż tęcza na świętych obrazach i porusza głębiej niż kino Wojciecha Smarzowskiego.

Czy pamiętacie „S@motność w sieci” – książkę fenomen? Podczas targów spotkamy się z jej autorem, Januszem Leonem Wiśniewskim. Wiśniewski postanowił kontynuować historię opowiedzianą 18 lat temu i wraca z powieścią „Koniec samotności”. Jej główni bohaterowie Kuba i Nadia również poznali się dzięki Internetowi, ale… w klasztorze. Ich związek jest całkowitym przeciwieństwem chłodnej relacji łączącej rodziców Kuby. Wszystkie postaci niespodziewanie połączy jedna książka, a historia Nadii i Jakuba nabierze niespodziewanego, wręcz kryminalnego tempa.

W tracie targów będziemy również rozmawiać o reportażu. Do Rzeszowa przyjadą dwie świetne reportażystki: Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk, które na co dzień związane są ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Są autorkami książki „Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie”. W książce wracają i do swoich reportaży, i do ich bohaterów. W kilku przypadkach historie nabierają zupełnie innego kolorytu. Jakie historie znalazły się w książce reportażystek Polskiego Radia? Jak powstaje reportaż radiowy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania.

O fantastyce, popkulturze i oszustach opowie Jakub Ćwiek, który poza pisaniem książek jest stand-uperem i scenarzystą. Debiutował zbiorem opowiadań „Kłamca”, który doczekał się pięciu kolejnych tomów i multimedialnego uniwersum. W 2007 roku ukazał się kryminał grozy „Liżąc ostrze”, a rok później horror „Ciemność płonie”, aby go napisać spędził pół roku wśród bezdomnych na dworcu w Katowicach. Stworzył też m.in. czterotomowy cykl „Chłopcy” oraz dwutomowe „Dreszcz” i „Grimm City”. Dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, zdobył ją w 2012 roku.

Z Adamem Bigajem napisał „Bezpańskiego. Balladę o byłym gliniarzu”. Jego ostatnia książka, kryminał „Szwindel”, to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia, która uświadamia, jak działają oszuści i jak łatwo paść ich ofiarą. I że znajomość trików wcale przed niczym nie chroni.

Reklama

Jakub Szamałek to pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (producent serii gier „Wiedźmin”). Absolwent Oksfordu, doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Autor trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie.

Za książki z tej serii otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników (2011, „Kiedy Atena odwraca wzrok” oraz 2016, „Czytanie z kości”). Zaliczony przez fundację Res Publica, Google i Financial Times do grona stu młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej. Thriller „Cokolwiek wybierzesz”, pierwsza część trylogii „Ukryta sieć”, ukazał się w 2018 roku. „Kimkolwiek jesteś” to kontynuacja bestsellerowej serii.

Swój „Apetyt na życie” przedstawi Katarzyna Dowbor – ikona telewizji. Jej książka to fascynującą opowieść dojrzałej kobiety o cieple domowego ogniska, przeciwnościach losu oraz poszukiwaniu szczęścia i miłości. Opowieść, w której każde pokolenie kobiet znajdzie coś dla siebie.

Tadeusz Wrona, pilot PLL LOT, człowiek, który w zdumienie wprowadził cały świat lądując, jako pierwszy w historii, Boeingiem 767 bez podwozia. W książce „Ja, kapitan” opowiada o swoich marzeniach, pasjach, ideałach, o pokonywaniu przeszkód i wykorzystywaniu szczęśliwych zbiegów okoliczności. Odtwarza swoją życiową drogę od żółtodzioba, stawiającego pierwsze kroki w sporcie szybowcowym do kapitana najnowocześniejszego pasażerskiego samolotu świata – Dreamlinera.

Przygotowaliśmy również dwie odsłony spotkania „Oryginalny pomysł na fabułę. Odważ się pisać”. O swoim pisaniu opowiedzą: Natalia Sońska, Karolina Wilczyńska, Joanna Jax, Ewa Kassala i Magda Skubisz.

Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie zakończy wyjątkowe spotkanie z Tomaszem Michałowskim i Kamilem Sipowiczem. Motywem przewodnim spotkania będzie książka „Miłość zaczyna się od miłości”, autorstwa jednej z największych polskich artystek, kobiety obdarzonej niezwykłą – chciałoby się powiedzieć Nietzscheańską – „wolą mocy” – Kory. Odeszła 28 lipca 2018 roku, po ciężkiej chorobie. Kilka miesięcy po jej śmierci, do redakcji trafiło jedenaście fascynujących przedmiotów – Zeszytów – a także zbiór zapisków, w których można odnaleźć ukryty warsztat Kory, jej intymny świat, przelewany na zwyczajne-niezwyczajne kartki papieru.

W trakcie targów, pod hasłem „Mnożymy Dobro” odbędzie się zbiórka książek dla młodzieży w wieku 12-19 lat z Domu Dziecka w Dynowie, w zamian za które podopieczni własnoręcznie wykonają zakładki dla ofiarujących. Zachęcamy do dzielenia się. Lektury i książki młodzieżowe będzie można przynosić do punktu INFO Millenium Hall

Lista oficyn wydawniczych i księgarskich: Agora, BOSZ, Bratni ZEW, Czarne, Debit Sp.z.o.o, DREAMS, Edgard, Jaguar, Jedność, Księgarnia PWN – Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego, Księgarnia Tak Czytam Rzeszów, Księgarnie Nova, Libra, Lingea, Marginesy, Nasza Księgarnia, Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Poznańskie, Replika, Sonia Draga SP.z.o.o, SQN, Videograf, WAM, Widnokrąg, Wielka Litera, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, ZNAK reprezentowany przez Księgarnię Autorską, Związek Literatów Polskich, oddział Rzeszów, Zysk.  

ŚWIĄTECZNE TARGI KSIĄŻKI – SPOTKANIA AUTORSKIE W KLUBIE LUKR

 

22.11 – Piątek

11:00 – Adam Studziński

12:00 – Andrzej Potocki, Suren Vardanian – prowadzenie Grażyna Bochenek

13:00 – ks. Andrzej Augustyński

14:00 – Oryginalny pomysł na fabułę. Odważ się pisać #1: Natalia Sońska, Karolina Wilczyńska, Joanna Jax – prowadzenie Aneta Gieroń

15:00 – Łukasz Łagożny – prowadzenie Justyna Bieniek

Reklama

16:00 – kpt. Tadeusz Wrona – prowadzenie Lesław Żurek

17:00 – siostra Anastazja – prowadzenie Maria Kornaga

18:00 – Katarzyna Dowbor – prowadzenie Beata Terczyńska, Agnieszka Przystaś

19:00 – Jakub Szamałek – prowadzenie Bernadeta Szczypta

 

23.11 – Sobota

11:00 – Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk – prowadzenie Grażyna Bochenek

12:00 – Jakub Ćwiek – prowadzenie Janusz Jaracz

13:00 – Karolina Korwin Piotrowska, Grzegorz Kramer – prowadzenie Adam Głaczyński

14:00 – Janusz L. Wiśniewski – prowadzenie Bernadeta Szczypta

15:00 – Katarzyna Bonda – prowadzenie Adam Głaczyński

16:00 – Vincent V. Severski – prowadzenie Adam Głaczyński

17:00 – Oryginalny pomysł na fabułę. Odważ się pisać #2: Ewa Kassala, Magda Skubisz – prowadzenie Aneta Gieroń

18:00 – Łukasz Orbitowski – prowadzenie Jarek Szubrycht

19:00 – KORA. Kamil Sipowicz i Tomasz W. Michałowski. Wiersze czyta Robert Gonera. Prowadzenie Adam Bienias

 

Galeria zdjęć

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Millenium Hall , Katarzyna Bonda , Łukasz Orbitowski , Jakub Ćwiek , Świąteczne Targi Książki , Siostra Anastazja , Vincent V. Severski , Karolina Korwin-Piotrowska , Grzegorz Kramer SJ , Janusz Wiśniewski , Katarzyna Dowbor , Tadeusz Wrona

Reklama
Reklama