"Nowy Świat". Otwarcie wystawy i spotkanie z autorem w Galerii Nierzeczywistej
Wystawę fotografii Krzysztofa Zająca będzie można zwiedzać od 1 września.
fot. Krzysztof Zając, materiały prasowe

W czwartek 1 września 2016 r. o godz. 18:00 w Galerii Nierzeczywistej odbędzie się otwarcie wystawy "Nowy Świat”, której autorem jest Krzysztof Zając - Prezes Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski.

Wystawa prezentowana będzie do 22 września 2016 r. 

O samym autorze można napisać wiele: urodzony w 1962 roku w Kielcach. Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej, Wydział Budownictwa Lądowego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików leg. nr 1139 (Okręg Świętokrzyski), członek Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców i Fédération Internationale de I’Art Photographique.

Jego prace eksponowane były na ponad 80 Międzynarodowych Salonach Fotograficznych w 29 krajach. Pięć wystaw indywidualnych i dziewiętnaście problemowych wystaw zbiorowych.

W 2014 roku uhonorowany tytułem Artiste FIAP, a w 2015 roku tytułem Excellence FIAP. W roku 2015 uczestniczył w wystawie "... Afar" Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej. Laureat parudziesięciu konkursów fotograficznych. Laureat „Scyzoryka 2012” Świętokrzyskiej Nagrody Artystycznej, laureat Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego „Przedwiośnie 38/2015” i "Przedwiośnie 39/2016", Srebrny Medal XV Międzynarodowego Biennale Krajobrazu >S-AVE THE E-ART< 2012, Nagroda II stopnia XVI Międzynarodowego Biennale Krajobrazu >SPACE DEFINITION< 2014, laureat BZ WBK Press Foto 2015 (III Nagroda), laureat Grand Press Photo 2015 (II Nagroda). Na XVIII Biennale Plakatu Fotograficznego w Płocku otrzymał Brązowy Medal Fotoklubu RP. Za udział w międzynarodowym projekcie fotograficznym „FIAP in my heart forever 2015” otrzymał Dyplom Uznania. W 2015 roku w eliminacjach krajowych został Reprezentantem Polski na World Photographic CUP 2016 w czterech kategoriach.

Reklama

Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą (USA, Włochy, Niemcy, Ukraina).

Współautor fotografii do Albumu "50/50/50" BWA Kielce 2015 i "Otwarta Pracownia Kraków Dietla 11" 2016.

Zaś o samej wystawie "Nowy Świat" pięknie pisze kurator wystawy Stanisława Zacharko- Łagowska:

"To oczywiste, że realny świat, w którym żyjemy, ulega ciągłym przeobrażeniom. Raz szybciej, raz wolniej, ale nieustannie. W Polsce, po jej przystąpieniu do Unii Europejskiej, strumień funduszy z niej pozyskiwanych  spowodował gwałtowne  przyspieszenie,  i  - na nieznaną dotąd skalę - nasilił tempo zmian. Modernizacja i rozwój infrastruktury całego naszego Państwa idzie w parze z porządkowaniem, przebudową i rozbudową przestrzeni polskich miast. Lecz często jest to tempo  zbyt szybkie dla ludzkiej zdolności  adaptacji i umiejętności przystosowania się. Stąd podświadomy niepokój,  uczucie zagubienia, a nawet zagrożenia, jakiego doznają ludzie (zwłaszcza starsi) zagubieni psychicznie, emocjonalnie -  a nierzadko i fizycznie - w kamienno- szklano-metalowych, nowoczesnych miejskich przestrzeniach. Ten właśnie rodzaj ludzkiej niepewności, skonfrontowanej z ich jeszcze nieoswojonym, nieprzytulnym, surowym i zimnym pięknem,  jest tematem fotografii z cyklu „Nowy świat”, autorstwa znakomitego kieleckiego fotografika, Krzysztofa Zająca.
 


 

Reklama

Większość prac z tej serii oparta jest na formalnym – i znaczeniowym - zderzeniu osamotnionej sylwetki pojedynczego człowieka z minimalistyczną estetyką fragmentów nowych założeń urbanistycznych, architektury budynków i ciągów komunikacyjnych.  Pozbawione łatwej urody koloru, skupiają uwagę odbiorcy na czystości proporcji, geometrycznych rytmów i subtelnych  struktur wydobytych ascetyczną gamą szarości.

(...)

Konsekwencja   wielokrotnego powtarzania  motywu konfrontacji samotnego człowieka z odhumanizowaną urbanistyczną przestrzenią sprawia, że treściowe przesłanie fotograficznej opowieści Krzysztofa Zająca staje się precyzyjne i czytelne. 

            Lecz „Nowy świat”  jest również dokumentem: wszystkie zawarte w tym cyklu fotografie artysta  wykonał w Kielcach.  Zestawione obok siebie tworzą spójny, efektowny wizerunek prężnie rozwijającego się miasta. Pokazują, jak wiele się tu zmieniło i jak wielki wysiłek został wykonany, aby przekształcić je w funkcjonalny, bezpieczny, służący ludziom, nowoczesny miejski organizm.  Dodatkowo tak wizualnie atrakcyjny, że  stał się inspiracją dla tej doskonałej formalnie  i wartościowej artystycznie prezentacji."

Więcej będzie można zobaczyć i dowiedzieć się od samego Autora, na otwarciu wystawy 1 września o godz. 18:00 w Galerii Nierzeczywistej.

Reklama

Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa.

 

Galeria zdjęć

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Galeria Nierzeczywista , Nowy Świat

Reklama
Reklama