Nowa wystawa czasowa w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie
Reklama

Od wtorku, 16 lutego 2021 roku w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie można zwiedzać nową wystawę czasową zatytułowaną  „Niepodległość szablą wywalczona”. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca 2021 r.

Szabla to broń o egzotycznym pochodzeniu, jednak już kilka wieków temu stała się w Polsce częścią składową kultury sarmackiej i nieodłącznym atrybutem każdego szlachcica. Dzieje tej broni związały się ściśle z historią naszej Ojczyzny, nie tylko w znaczeniu bojowym. Szabla stała się symbolem narodowym, zaś w czasach zaborów symbolem dążenia Polaków do odzyskania niepodległości, zgodnie ze słowami polskiego hymnu „Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy”.

Ekspozycja prezentuje polskie tradycje niepodległościowe związane z tą bronią, tj. powstania narodowe czy zmagania podczas wojny polsko – bolszewickiej. Widzowie mogą prześledzić również krótki zarys historii i rozwój szabli w Polsce na tle ewolucji broni białej w Europie. Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt szabel z różnych okresów historycznych poczynając od wieku XVII, poprzez czas powstań narodowych, walk z sowieckim i niemieckim najeźdźcą, kończąc na roku 1945. Ekspozycję uzupełnią mundury i inne elementy wyposażenia wojskowego oraz bogata ikonografia.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa,  Sali Tradycji 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz z kolekcji prywatnej.

 

Facebook Google+ Twitter
Reklama

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Reklama
Reklama