Noc Odkrywców na Politechnice Rzeszowskiej

Noc Odkrywców na Politechnice Rzeszowskiej
Reklama

W piątek, 18 października na terenie Politechniki Rzeszowskiej odbędzie się kolejna edycja cyklicznej imprezy popularnonaukowej. Wydarzenie organizowane przez uczelnię wspólnie z firmą Polimedia, adresowane jest do wszystkich: dzieci i ich rodziców, młodzieży szkolnej, studentów, mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia – miłośników wiedzy oraz ludzi „ciekawych świata” i zachodzących w nim zjawisk. Impreza odbędzie się od godz. 17:00 do godz. 23:00.

NOC ODKRYWCÓW - V Nocne Spotkania z Nauką to kontynuacja niezwykłej edukacyjnej przygody realizowanej z powodzeniem od 10 lat. Bogaty program sprawi, że z pewnością nie będzie się nudzić, a w nim: fantastyczne urządzenia demonstracyjne, pokazy fizyczne i chemiczne, prezentacje kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej, zwiedzanie laboratoriów, pokazy i warsztaty Experymentarium 3Z - Zobacz! Zbuduj! Zademonstruj!, symulacje lotów w prawdziwym symulatorze, przejażdżki w symulatorze samochodu ciężarowego, prezentacje łazika marsjańskiego "Legendary" oraz bolidu, pokazy wysokich napięć, biesiada Zakonu Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, pokaz naukowy "Historia światła" oraz atrakcje dla najmłodszych.

Laboratoria wydziałowe

Głównym punktem wydarzenia będzie możliwość zwiedzania laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej, które na co dzień są dostępne jedynie dla studentów i pracowników. Pracownicy i studenci naszej uczelni będą opowiadać o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach, praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Będą także przeprowadzać interesujące eksperymenty.  

Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się m.in. jak uzyskuje się niskie temperatury w Laboratorium Kriomagnetycznym oraz jakie są właściwości różnych materiałów poddawanych niskim temperaturom. W Wydziałowym Laboratorium Badań Konstrukcji będzie można podglądnąć tzw. maszyny wytrzymałościowe i zmęczeniowe oraz sprzęt pomiarowy wykorzystywany do badań konstrukcyjnych. Najmłodsi będą mogli m.in. zmierzyć się z egzaminem wstępnym z rysunku na kierunek Architektura. W laboratoriach Wydziału Zarządzania będzie można zgłębić tajniki kryminalistyki, zanalizować właściwości produktów spożywczych czy sprawdzić jak tworzy się grafikę oraz animację komputerową. Ponadto będzie można podziwiać ekspozycję samolotów oraz silników lotniczych. Do dyspozycji uczestników będzie także symulator lotu oraz symulator samochodu ciężarowego.

Teatr wysokich napięć

Reklama

Dużą atrakcją Nocnych Spotkań z Nauką będzie „teatr wysokich napięć”, który jest organizowany zwspłlnie z firmą Polimedia. W trakcie spektaklu wykorzystane zostaną jedne z największych w swoich klasach transformatory Tesli. 

Pokaz odbędzie się o godz. 21:00.

Historia światła

Otacza nas z każdej strony, jest w każdym zakamarku kosmosu, bo jest w tym naszym świecie NAJSZYBSZE. To magiczna siła, moc, żywioł pędzący z prędkością prawie 300 tysięcy km na godzinę. Światło. Fascynowało ludzi od zawsze. Wraz z tą fascynacją rosła potrzeba poszukiwania coraz lepszych, doskonalszych i silniejszych źródeł. Ogień, płomień świecy, blask elektrycznego łuku, zamknięty w szklanej kuli żar wolframowego ducha - tak rozpędzała się ta historia. Wykład i pokaz „Historia światła” poprowadzą: Wiktor Niedzicki, Małgorzata Wilczak i Paweł Pasterz.

Pokaz odbędzie się o godz. 19:00

Warsztaty Kometarne

Reklama

Tego dnia pobudzimy wyobraźnię, budując wspólnie z uczestnikami warsztatów aktywne jądra komet. Uczniowie będą mieszać ze sobą wodę z ziemią, pyłem, żwirem, piaskiem, proszkiem do pieczenia, sokiem malinowym i suchym lodem o temperaturze -80˚C. To, co będzie efektem wspólnej naukowej pracy, zaskoczy wszystkich wizualnie i dźwiękowo! Zajęcia odbędą się pod czujnym okiem dr. Tomasza Książczyka (Molecularium),

Niebo nad południkiem zero... Między astronomią i geografią 

Obserwacje astronomiczne służą nie tylko badaniu samego Kosmosu, ale także pomiarom Ziemi.  Ważne obserwatoria astronomiczne na całym świecie, aby móc wykonywać precyzyjne obserwacje, wpierw musiały wyznaczyć swoją dokładną lokalizację na Ziemi. Te pomiary pozwalały też na badanie kształtu, rozmiarów i dynamiki samej planety. Ich efektem są liczne, historyczne południki zerowe i fundamentalne oraz geograficzne "osie świata", będące symbolami związków miedzy badaniami nieba i ziemi.

Nocne Spotkania z Nauką to również pokazy chemiczne i fizyczne, zajęcia i warsztaty dla najmłodszych oraz prezentacje robotów, łazika marsjańskiego, modeli samolotów, bolidu i wielu innych politechnicznych „gadżetów”.

Wstęp na NOC ODKRYWCÓW - V Nocne Spotkania z Nauką nie wymaga rejestracji a udział jest bezpłatny.

 

Facebook Google+ Twitter
Reklama

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Politechnika Rzeszowska , V Nocne Spotkania z Nauką , Noc Odkrywców

Dzisiaj, 18.11.2019
Jutro, 19.11.2019
Pojutrze, 20.11.2019
Czwartek, 21.11.2019
Piątek, 22.11.2019
Reklama
Reklama