Nabór do Orkiestry Szałamaistek
Orkiestra Szałamaistek działająca przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie ogłasza nabór. Poszukiwane są dziewczęta od 1 klasy gimnazjum. Spotkanie rekrutacyjne odbędzie się 27 września 2016 r. w godz. 13:00 – 17:00 w sali nr 2013 WDK, przy ul. Okrzei 7.
Zdjęcie z profilu Facebook Orkiestry

Orkiestra Szałamaistek jako zespół istnieje od 1976 r. i od tego czasu bardzo aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i artystycznym województwa podkarpackiego. Orkiestra jest zespołem unikatowym, ponieważ szałamaje to instrumenty, które mają swoje źródło w średniowieczu. W skład zespołu wchodzą tylko dziewczęta, są to przede wszystkim uczennice klas gimnazjalnych i licealnych z całego Podkarpacia. Według dotychczasowej wiedzy jest to jedyna dziewczęca orkiestra o takim charakterze w Europie. Macierzystą placówką Orkiestry Szałamaistek od pierwszych lat jej istnienia jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Partnerem Orkiestry jest II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie.

W Wojewódzkim Domu Kultury zrodziły się wszystkie sukcesy Orkiestry, tu odbywają się systematyczne próby, stąd dziewczęta często wyjeżdżają na warsztaty muzyczne i zgrupowania artystyczne. Orkiestra przez 40 lat istnienia koncertowała nie tylko na scenach województwa podkarpackiego, ale  także w całej Polsce i poza jej granicami, prawie we wszystkich krajach europejskich – Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Czechy, Węgry, Słowacja, Macedonia, Litwa. Towarzyszy jej Zespół Mażoretek, który od 35 lat podkreśla tanecznie prezentacje muzyczne. W ostatnich latach nie słabnie intensywność pracy Orkiestry - nieustannie koncertuje na terenie całego kraju, biorąc udział w imprezach muzycznych naszego województwa i Polski, jest  zapraszana przez znaczące podmioty organizujące przedsięwzięcia społeczne, artystyczne, oświatowe, patriotyczne, polityczne i inne.

Reklama

Orkiestra Szałamaistek prezentuje muzykę marszową, wiązanki popularnych melodii ludowych i rozrywkowych oraz musztrę paradną. Na bieżąco są opracowywane nowe aranżacje współczesnych utworów muzycznych. Obecnie Orkiestra wraz z Mażoretkami liczy 52 osoby, rekrutujące się przede wszystkim z II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół im. ks. Mieczysława Lachora w Górnie oraz innych placówek oświatowych.

 

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: WDK , Orkiestra Szałamaistek

Reklama
Reklama