Maj w DKF Klaps [REPERTUAR]

Jutro albo nigdy, fot. Against Gravity

Jutro albo nigdy, fot. Against Gravity

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza miłośników dobrego filmu do udziału w majowych projekcjach filmowych połączonych z pofilmowymi dyskusjami.

W programie:

06.05 - YOMEDDINE. PODRÓŻ ŻYCIA, reż. Abu Bakr Shawky
13.05 - PEWNEGO DNIA, reż. Zsófia Szilágyi
20.05 - FAWORYTA, reż. Yorgos Lanthimos
27.05 - JUTRO ALBO POJUTRZE, reż. Bing Liu

Pokazy filmów zaplanowano w poniedziałki o godz. 19:00 w WDK, ul. S. Okrzei 7. Karnety miesięczne na cztery filmy będą dostępne w cenie 25 zł a wejściówki pojedyncze na każdy film w cenie 10 zł

 

Informacje dystrybutorów o filmach:

YOMEDDINE. PODRÓŻ ŻYCIA, reż. Abu Bakr Shawky

Produkcja: Austria, USA, Egipt 2018

Gatunek: dramat, komedia, przygodowy

Czas trwania: 93 min

Niezwykła opowieść o przyjaźni, wykluczeniu i człowieczeństwie.

40-letni Beshay od dzieciństwa mieszka w kolonii dla trędowatych na egipskiej pustyni. Choć dawno już zwalczył chorobę, nigdy nie opuścił zamkniętej społeczności, w której przyszło mu żyć. Nagła śmierć żony wyzwala w nim potrzebę odnalezienia swoich korzeni. W towarzystwie nubijskiego sieroty Obamy i swojego ukochanego osła wyrusza w podróż do oddalonego o setki kilometrów rodzinnego miasta, by dowiedzieć się, dlaczego przed laty ojciec porzucił go na pastwę losu.

Doświadczoną przez życie postać Beshaya egipski reżyser A.B. Shawky powierzył Rady’emu Gamalowi – autentycznemu mieszkańcowi położonej na północ od Kairu kolonii trędowatych Abu Zaabal, którą w 2008 roku sportretował w swoim pierwszym krótkometrażowym filmie „The Colony”. To wówczas w jego głowie zrodził się pomysł na „Yomeddine. Podróż życia” - opowieść o człowieku wyrzuconym poza nawias społeczeństwa, który dojrzewa do tego, by zrozumieć, dlaczego świat obszedł się z nim w tak bezwzględny sposób.

Tytuł „Yomeddine” pochodzi z języka arabskiego i oznacza „Dzień sądu”.

Choć sam film ma przede wszystkich wydźwięk społeczny, to ten religijny termin ma szczególne znaczenie dla głównego bohatera i podobnych mu wykluczonych. Pozwala im bowiem żyć w nadziei, że ich obecne cierpienie znajdzie zadośćuczynienie w momencie, gdy na równi z innymi staną twarzą w twarz z twórcą i będą sądzeni za swoje uczynki,
a nie wygląd.

Skromny debiut Egipcjanina podbił serca selekcjonerów ubiegłorocznego Festiwalu

w Cannes trafiając do Konkursu Głównego obok takich filmów, jak „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego, „Złodziejaszki” Hirokazu Kore-edy czy „Kafarnaum” Nadine Lebaki. Ostatecznie „Yomeddine” otrzymało prestiżową Nagrodą im. François Chalais „dla filmu ukazującego życie ludzi”. Obraz Abu Shawky'ego był także egipskim kandydatem do oscarowej nominacji dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego,
zaś na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid wyróżniony został Nagrodą Publiczności i Nagrodą Jury Młodzieżowego.


 

PEWNEGO DNIA, reż. Zsófia Szilágyi

Produkcja: Węgry 2018

Gatunek: dramat

Czas trwania: 99 min

Pokazywany w sekcji Director’s Fortnight 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes i wyróżniony tam przez krytyków nagrodą FIPRESCI, elektryzujący debiut fabularny młodej węgierskiej reżyserki Zsófii Szilágyi.

Anna ma 40 lat. Zawsze się spieszy. Ma troje dzieci, męża, pracę i kredyt. Boryka się z różnymi terminami, składa rozmaite obietnice, dba o wszystkich i wszystko pamięta.

Ale w tym całym zabieganiu Anna ma świadomość, że nigdy nie dogoni męża. A chciałaby z nim tylko porozmawiać. Tymczasem czuje, że go traci. I czuje, że coraz rzadziej potrafi znaleźć usprawiedliwienie na taki stan rzeczy.

Mimo wszystko jednak w codzienności Anny jest miejsce nie tylko na nieznośną rutynę, ale także na doświadczenia delikatne i niepowtarzalne...

prasa o filmie:


Intensywny i intymny zarazem.

Alissa Simon, Variety

Oryginalne i błyskotliwe spojrzenie na macierzyństwo.

Missouri Williams, Another Gaze

Mały, ale potężny dramat codziennej desperacji.

Lee Marshall, Screen International

Wyczerpująca codzienność niemal na dotknięcie ręki - niespotykane doświadczenie.

Boyd van Hoeij, Hollywood Reporter

Kameralny, lecz niesłychanie mocny; doskonale nakręcony.

Juanma Ruiz, Caimán Cuadernos de Cine

Nagrody:

2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – sekcja Directors’ Fortnight – nagroda FIPRESCI

2018 – Art Film Festival – najlepsza aktorka pierwszoplanowa (nagroda główna)

2018 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kairze – konkurs główny, najlepsza aktorka pierwszoplanowa

 

FAWORYTA, reż. Yorgos Lanthimos

Produkcja: Irlandia, USA, Wielka Brytania 2018

Gatunek: biograficzny, historyczny

Czas trwania: 119 min

Początek XVIII wieku. Anglia jest w stanie wojny z Francuzami, ale uwagę dworu pochłaniają wyścigi kaczek i pojawienie się na rynku ananasów. Na tronie zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman), a krajem zamiast niej rządzi jej bliska przyjaciółka, lady Sarah (nagrodzona Oscarem Rachel Weisz). Z podziwu godnym oddaniem dogląda ona przy tym rozkapryszonej i porywczej królowej. Na dwór przybywa nowa służąca Abigail (nagrodzona Oscarem Emma Stone), która swym urokiem oczarowuje Sarah. Sarah bierze Abigail pod swoje skrzydła, a Abigail dostrzega w tym szansę na powrót do swych arystokratycznych korzeni. Ponieważ sprawy polityczne i prowadzenie wojny coraz bardziej pochłaniają Sarah, Abigail stopniowo zajmuje jej miejsce u boku królowej Anny. Rozkwitająca przyjaźń z królową daje Abigail szansę na spełnienie swoich ambicji. Dziewczyna dochodzi więc do wniosku, że nie pozwoli, aby ktokolwiek lub cokolwiek – czy byłaby to kobieta, mężczyzna, polityka czy królik – stanęło jej na drodze.

„Faworyta” to najnowszy film Yorgosa Lanthimosa („Lobster”, „Zabicie świętego jelenia”), wyróżniony Złotym Globem 2019 (nagroda dla Olivii Colman w kategorii najlepsza aktorka w filmie komediowym lub musicalu), Nagrodą Publiczności na festiwalu Camerimage oraz dwiema nagrodami na festiwalu w Wenecji 2018 otrzymał aż 10 nominacji. Film został wyróżniony w kategoriach: „Najlepszy film”, „Najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska” (Olivia Colman), „Najlepsza aktorka drugoplanowa” (dwie nominacje dla Emmy Stone oraz Rachel Weisz), „Najlepszy reżyser” (Yorgos Lanthimos), „Najlepszy scenariusz oryginalny”, „Najlepsza scenografia”, „Najlepsze zdjęcia” „Najlepszy montaż”, „Najlepsze kostiumy”.

W 2019 roku film otrzymał nagrodę Oscara w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Olivia Colman.

 

JUTRO ALBO POJUTRZE, reż. Bing Liu

Produkcja: USA 2018

Gatunek: dokumentalny

Czas trwania: 93 min

Bohaterami filmu są trzej przyjaciele: Zack, Keire i Bing, którzy w Rockford, w stanie Illinois, spędzają wolny czas na jeżdżeniu na deskorolce po mieście i imprezowaniu. Tematem „Jutro albo pojutrze” jest dorastanie tych trzech młodych mężczyzn. Za kamerą stanął jeden z nich - Bing Liu.

„Jutro albo pojutrze” powstawał spontanicznie jako czysta rejestracja codzienności zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy, ale efektem jest poruszający zapis procesu ich dorastania. Zack zostaje nieoczekiwanie ojcem, a Keire dostaje pierwszą pracę oraz zmaga się z problemem rasowej tożsamości i śmiercią ojca. Bing prowadzi długie rozmowy z matką, która jako chińska emigrantka po traumatycznym małżeństwie nie może się odnaleźć w amerykańskim społeczeństwie. „Jutro albo pojutrze” jest intymnym i szczerym spojrzeniem młodego mężczyzny na proces dorastania i radzenia sobie z nieokiełznaną młodością.

„Jutro albo pojutrze” był nominowany do Oscara i znalazł się na liście najlepszych filmów 2018 r. według Baracka Obamy. Przypadł także do gustu widzom 15. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył aż cztery nagrody: Nagrodę Banku Millennium – Grand Prix, Nagrodę Dokumentalną Warszawy (nagroda publiczności), Grand Prix Dolnego Śląska - Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Bydgoszcz ART.DOC Award.

Facebook Google+ Twitter
Reklama

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: WDK , DKF Klaps

Dzisiaj, 27.10.2021
Jutro, 28.10.2021
Pojutrze, 29.10.2021
Reklama
Reklama