Kolejny koncert z udziałem publiczności w Filharmonii Podkarpackiej

fot. ViC / RESinet.pl

fot. ViC / RESinet.pl

W najbliższy piątek, 19 lutego 2021 r. melomani po raz drugi w tym roku będą mieli okazję na żywo usłyszeć dźwięki muzyki symfonicznej w gościnnych progach Filharmonii Podkarpackiej. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Jana Miłosza Zakrzyckiego wykona utwory Mozarta, Vivaldiego oraz Bizeta. Początek koncertu tradycyjnie o godz. 19:00.

Koncert rozpocznie XVIII – wieczna serenada znana jako „ Eine kleine Nachtmusik” („Mała nocna muzyka”) Mozarta, a potem w zimowy pejzaż wprowadzi słuchaczy barokowy koncert solowy Vivaldiego,  pochodzący z  cyklu „Cztery pory roku”.  Serenada, to przejaw mozartowskiej prostoty i szlachetności -  począwszy od otwierającej utwór fanfary, poprzez nieco poważniejszą Romanzę, taneczny Menuet, aż po entuzjastyczny Finał.   Pomysłowość i zmysł kolorystyczny Vivaldiego podziwiać będzie można  już od pierwszych taktów Allegro non molto, które symbolizuje zimowy krajobraz z trzaskającym mrozem i porywistym wiatrem. Nastrojowe Largo obrazuje odpoczynek w zaciszu domowego kominka, a finałowe Allegro,  to pojedynek dwóch wiatrów, zimnego boreasza i ciepłego sirocco, który zapowiada nadejście wiosny.  „Malowanie dźwiękami” pojawia się na przemian w partii koncertujących skrzypiec (w tej roli Kamila Wąsik – Janiak) i tutti orkiestry. "Słoneczne tony"  z południa Francji przyniesie ze sobą muzyka ze sztuki "Arlezjanka" Bizeta. Szczególnie rozpoznawalnym jej fragmentem jest "Carillon" z I Suity oparty na  uroczystym motywie kuranta.

PROGRAM:

W. A. Mozart –Serenada „ Eine kleine Nachtmusik” KV 525
A. Vivaldi – „Cztery pory roku” - Koncert nr 4 f-moll „Zima” („LʼInverno”) RV 297
G. Bizet - I Suita oraz fragmenty II Suity ze sztuki "Arlezjanka" 

Koncert odbędzie się w reżimie sanitarnym. Uczestnicy koncertu, proszeni są o uzupełnienie oświadczenia o stanie zdrowia, dostępnego na stronie Filharmonii Podkarpackiej, które należy zostawić przed wejściem na koncert.

 

Facebook Google+ Twitter
Reklama

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Dzisiaj, 21.10.2021
Jutro, 22.10.2021
Pojutrze, 23.10.2021
Reklama
Reklama