Jak się miała kultura w Rzeszowie w 2018 roku? Wielkie podsumowanie

Estrada Rzeszowska, Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Dobranocek, Teatr Maska, Biuro Fotografii Miasta Rzeszowa, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna oraz Rzeszowski Dom Kultury. Oto lista instytucji kultury Miasta Rzeszowa.
fot. Archiwum RESinet.pl
Reklama

W Teatrze Maska dyrektorowie poszczególnych instytucji miejskich, związanych z kulturą, podsumowali ubiegły rok. Znamy ilość organizowanych wystaw, koncertów oraz frekwencji w poszczególnych sektorach kultury.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej poznaliśmy szczegółowe podsumowanie ubiegłego roku każdej z poszczególnych instytucji kutury działających w Rzeszowie. Wiemy również, że w samym tylko 2018 roku na terenie miasta zorganizowano ponad 2 tys. wydarzeń.

„Tak naprawdę grubo ponad 2 tys. wydarzeń kulturalnych odbyło się w minionym już 2018 roku. Blisko 6 wydarzeń dziennie, gdybyśmy to podzielili przez 365 dni w roku” – informowała Katarzyna Pawlak, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Rzeszowa. Przejdźmy za ten do osiągnieć poszczególnych instytucji.

Biuro Wystaw Artystycznych

W roku 2018 zorganizowano 21 wystaw, z których 13 to wystawy indywidualne, a 8 zbiorowych. Swoje prace zaprezentowało ponad 250 artystów, byli to zarówno artyści z Polski jak i z zagranicy. Najwięcej w roku ubiegłym odbyło się wystaw malarskich, aż 11. Siedzibę BWA odwiedziło łącznie 11 tys. osób.

„Mieliśmy okazję jako jedni z nielicznych w kraju prezentować ekskluzywny album „Kaplica Sykstyńska – Perła Renesansu w zasięgu ręki”, także oprócz wystaw prezentujemy ciekawe wydarzenia” – mówił Eryk Tohl z Biura Wystaw Artystycznych.

Estrada Rzeszowska

5 festiwali, ok. 165 wydarzeń i ponad 118 wydarzeń zorganizowanych przez Rzeszowski Inkubator Kultury. Takimi liczbami za 2018 rok może pochwalić się Estrada Rzeszowska. Na swoim koncie mają organizację m.in. Rzeszów Carpathia Festiwal, Festiwal Przestrzeni Miejskiej, Rockowa Noc oraz jedna z największych imprez na Podkarpaciu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury.

„2018 rok dla Estrady Rzeszowskiej był rokiem wyjątkowym, z uwagi na to, że obchodziliśmy jubileusz 60-lecia istnienia tejże instytucji. Bardzo bogata historia, mnóstwo ciekawych historii związanych z ludźmi, którzy tą instytucje współtworzyli” – wyjaśniał Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

W 27 roku działalności tejże instytucji jej przedstawiciele mogą się pochwalić organizacją 20 wystaw fotograficznych, z czego 11 zorganizowanych poza Galerią. W ciągu 2018 roku placówkę odwiedziło ok. 43 tys. osób. Stworzono trzy katalogi do wystaw.

Reklama

Dodatkowo poinformowano, że Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa przechowuje aktualnie 1850 negatywów szklanych z zakładu Edwarda Janusza, 165 tys. negatywów, diapozytów, fotografii oraz plików cyfrowych. Ponadto dysponują 100 tys. zdjęć obrazującymi rozwój Rzeszowa.

„Nasza instytucja kultury to nie tylko wystawy i działalność wystawiennicza, ale też bardzo dużo czasu, energii i pieniędzy poświęcamy na opiekę nad zbiorami” – mówił Ryszard Winiarski, dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Muzeum Dobranocek

Łącznie w roku ubiegłym Muzeum Dobranocek pozyskało 144 eksponatów oraz 61 przedmiotów, to m.in. plansza komiksu „Kubuś Puchatek”, scenopis opisowy „Koziołka Matołka” oraz folie animacyjne z „Krecika” i „Smerfów”. Poddano inwentaryzacji wszystkie przedmioty, przez co dziś wiemy, że łącznie w Muzeum znajduje się 8357 obiektów.

Od rozpoczęcia działalności instytucji odwiedziło ją 261 479 osób, w samym roku 2018 - 28 436 osób. Dodatkowo w roku ubiegłym przeprowadzono 52 warsztaty artystyczne, 76 zajęć tematycznych oraz 20 wydarzeń kulturalnych. Przeprowadzono również 18 wystaw czasowych poza siedzibą Muzeum.

„Muzeum Dobranocek to miejsce, w którym dobrze czują się wszyscy, od najmłodszych po seniorów, dlatego też nasz oferta edukacyjno-wystawiennicza kierowana jest do wszystkich grup. Staramy się oto, aby nasze zbiory były coraz bogatsze” – wyjaśniała Katarzyna Lubas, dyrektorka Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

Rzeszowskie Domy Kultury

Aktualnie na terenie miasta działa 16 fili RDK, jednak ich liczba w związku z poszerzeniem granic miasta o terytorium dwóch sołectw ulegnie w najbliższym czasie zwiększeniu. Łącznie z oferty 40 rodzajów zajęć Rzeszowskiego Domu Kultury korzysta ok. 10 tys. osób.

Prowadzone są zarówno zajęcia muzyczne, taneczne, manualne, sportowe, jak również inne zajęcia, które przeznaczone są dla seniorów, to m.in. ABC internetu i komputera, gimnastyka kręgosłupa, szachy, zajęcia florystyczne oraz taniec terapeutyczny.

Zgodnie z danymi prezentowanymi podczas konferencji prasowej, z ogólnej liczny 10 tys. korzystających z usług RDK, najwięcej bo aż 5 tys. osób uczęszcza na zajęcia artystyczne. W roku 2018 instytucja była odpowiedzialna za organizację ok. 200 imprez kulturalnych (m.in. dni osiedli, pikniki rodzinne, przeglądy oraz konkursy).

„Każdego roku wzrasta liczba uczestników naszych zajęć. Są to zajęcia o różnej tematyce, ponieważ edukacja kulturalna to bardzo ważne zadanie RDK” – informowała Marzena Styga-Durak, zastępca dyrektora Rzeszowskich Domów Kultury.

Reklama

Teatr Maska

Ubiegły rok w Teatrze Maska rozpoczął się od dwóch premier: „Zorro” w reżyserii Arkadiusza Klucznika (18 lutego) oraz „Gwiezdnik” w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego. Po raz dziewiąty zorganizowano w Teatrze Maskaradę – Festiwal teatrów Ożywionej Formy, który odbywał się od 13 do 17 czerwca.

„Podczas Maskarady pokazaliśmy rzeszowskiej publiczności 10 spektakli konkursowych, 4 pozakonkursowe. Były to spektakle Polskie i zagraniczne, bo festiwal ma charakter międzynarodowy” – tłumaczy Monika Szela, dyrektor Teatru Maska.

W drugiej połowie roku przygotowano dwie premiery, mowa o „Zemście” autorstwa Aleksandra Fredry w reżyserii Pawła Aignera oraz „Dokąd pędzisz, koniku?” w reżyserii Jacka Popławskiego. Ponadto 10 marca miała miejsce premiera spektaklu dla dzieci od 4 roku życia „Wystarczy być.

Warto wspomnieć, że Teatr Maska został zaproszony na cztery festiwale, m.in. 1. Festiwal Teatrów Lalek w Sapporo. W 2018 roku odbyła się również 8 edycja festiwalu „Źródła pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor”.

Za pośrednictwem telewizji TVP transmitowano dla szkół spektakl „Piotruś Pan”, który łącznie obejrzało 24 tys. uczniów z 457 szkół w Polsce. Największa widownia na Podkarpaciu liczyła w sumie 7390 uczniów ze 132 szkół.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Pod nadzorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej znajduje się 25 agend, z usług których korzysta 40 212 zarejestrowanych czytelników. W roku 2018 WiMBP była odpowiedzialna m.in. za stworzenie trzech własnych publikacji oraz podjęcie współpracy z serwisem Legimi, dzięki czemu zarejestrowane osoby mogą korzystać za darmo z audiobooków i ebooków znajdujących się w serwisie.

„W Rzeszowie systematycznie rośnie liczba czytelników zarejestrowanych do naszych agend. Nie są to satysfakcjonujące ilości, niemniej jednak jest tendencja wzrostowa” – wyjaśniała Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie.

Łącznie w roku ubiegłym zanotowano 802 833 wypożyczeń (dane nie zawierają informacji z punktów bibliotecznych). Odbyło się 1900 wydarzeń promujących czytelnictwo, w których uczestniczyło ok. 60 tys. osób.

Największa impreza kulturalna 2018 roku

Reklama

„Na pewno największą i najdłużej przygotowywaną [imprezą – przyp. red.] jest Wschód Kultury. Tak naprawdę od początku roku myślimy już jakie zespoły i jakie wydarzenia będą. Już zostały ogłoszone konkursy dla osób, stowarzyszeń, fundacji, które chciałyby nam pomóc w organizacji tej imprezy. Najwięcej osób przy niej pracuje, najwięcej rzeczy dzieje się wtedy w przestrzeni miejskiej” – ocenia Katarzyna Pawlak.

Facebook Google+ Twitter
Reklama

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Kultura , podsumowanie 2018 , wydarzenia kulturalne , instytucje kultury

Dzisiaj, 22.08.2019
Jutro, 23.08.2019
Pojutrze, 24.08.2019
Niedziela, 25.08.2019
Reklama
Reklama