Festiwal otwartych głów, wrażliwych serc i pozytywnej energii
Kadr z filmu

Od 15 do 17 października kino Zorza pokaże sześć filmów z Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”. Wszystkie seanse danego dnia będą grane razem, podczas jednej projekcji na małej sali.

Cena biletu na jeden dzień dla jednej osoby to 5 zł.

Program festiwalu:

  • 15 października - Lato (42 min.), Mam na imię Pietia (15 min.)
  • 16 października - Odważny (31 min.), Zatańczysz tato? (26 min.)
  • 17 października - Wiki (30 min.), Zamknij oczy i leć (39 min.)

 

O filmach:

Lato (Summertime), reż. Aleksandra Mazoń, Polska 2018, 42 min. (F)

Trzydziestoletnia Katarzyna ma niesamowity talent plastyczny. Niestety, ku niezadowoleniu matki, woli pracować w przedszkolu, spędzając czas z dziećmi niż iść w jej ślady i zająć się na poważnie swoją artystyczną karierą. Relacje matki i córki komplikują się jeszcze bardziej, gdy Katarzyna zapada na śmiertelną chorobę. Pojawia się szansa na ratunek dla dziewczyny, ale czy Katarzyna z niej skorzysta?

Mam na imię Pietia (My Name Is Petya), reż. Daria Binevskaya, Rosja 2019, 15 min. (F)

W głęboką zimową noc matka z dwójką małych dzieci trafia na oddział szpitala chorób zakaźnych. Zaczyna tam dochodzić do niezwykłych wydarzeń, które zmieniają jej życie.

Odważny (A Brave One), reż. Stas Ivanov, USA 2019, 31 min. (D)

Reklama

Ta prawdziwa i inspirująca historia dotyczy studenta medycyny, który zgłosił się na ochotnika do ratowania życia ludzi stojących na linii frontu przeciwko siłom Muammara Kadafiego podczas rewolucji libijskiej w 2011 roku. Podczas zbierania rannych został przypadkowo postrzelony. Ten błąd uniemożliwił mu chodzenie, ale jego odwaga i odporność nie powstrzymały go od posuwania się naprzód.

Zamknij oczy i leć (Close Your Eyes And Fly), reż. Julia Pietrangeli, Włochy 2019, 39 min. (D)

Sabrina, niewidoma od urodzenia, z wielką wytrwałością nauczyła się pilotować. Zabiera nas do Francji, gdzie bierze udział w warsztatach organizowanych przez Les Mirauds Volants, Europejskie Stowarzyszenie Pilotów Niewidomych. Ta historia wykracza poza przezwyciężanie niepełnosprawności, dotyczy siły tych, którzy spełniają swoje marzenia: w chmurach nie ma żadnych barier.

Zatańczysz tato? (Do You Dance, Daddy?), reż. Miguel Monteagudo, Hiszpania 2019, 26 min. (F)

Joaquín ma chorobę Parkinsona. Dzięki swojej córce Sarze odkryje, że taniec może znacznie poprawić jakość jego życia. Ale Parkinson im tego nie ułatwia.

Wiki, reż. Veronica Andersson, Polska 2017, 30 min. (F)

Wiki jest autystyczną i ciekawą świata dziewczyną, która musi zmierzyć się trudną rzeczywistością życia pod jednym dachem razem z matką alkoholiczką, po śmierci babci. Szczęśliwie i na przekór złemu losowi spotyka Mateusza, fana autobusów warszawskiej komunikacji miejskiej, który wprowadza radość do jej szarej egzystencji.

 

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja od szesnastu lat łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”. Festiwal jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma silny wydźwięk społeczny, podejmując zagadnienia ważne dla środowiska osób niepełnosprawnych i procesu integracji.

 

 

Galeria zdjęć

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: kino Zorza , Integracja Ty i Ja

Reklama
Reklama