Europejskie Dni Dziedzictwa 2016 w Muzeum Etnograficznym
Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie przygotowało dwa wydarzenia z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa 2016.
fot. edd.nid.pl

Piersze wydarzenie w ramach EDD odbędzie się w niedzielę, 11 września. Tego dnia do dyspozycji zwiedzających zostanie udostępniona w formie stałej ekspozycji, kolekcja wotów, pozyskana dla Muzeum w 2015 r. Znajdą się na niej również wizerunki Matki Boskiej z sanktuariów Maryjnych pochodzące ze zbiorów Muzeum Etnograficznego.

Dodatkowo przewidziano projekcje filmów: ”Wota Europy” zrealizowanego przez Muzeum Kresów oraz „Wytwórnia świec liturgicznych w Zaczerniu” zrealizowanego przez MKL w Kolbuszowej, związanych z tematyką tegorocznych EDD. 

Zaplanowano również blok składający się z prezentacji multimedialnej Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie pt. ” Kresowe Maryje i Chrystusy. Z pątnikami do miejsc kultu dawnej archidiecezji lwowskiej” oraz prelekcji  dr Pawła Brzegowego z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie poświęconej najstarszej nekropolii Lwowskiej – Cmentarzowi Łyczakowskiemu. Po spotkaniu  dyskusja prowadzona przez T.K. Kozłowskiego.

Kolejne działanie w ramach EDD zaplanowane na 18 września 2016 r. to otwarcie wystawy fotografii Barbary Tondos i Jerzego Tura  ”Zabytki na karpackich bezdrożach”. Prezentowane fotografie to część bogatego zbioru negatywów i odbitek fotograficznych wykonanych w trakcie wieloletnich prac inwentaryzatorskich i konserwatorskich prowadzonych przez Barbarę Tondos i Jerzego Tura na terenie Podkarpacia. Plansze pokazują architekturę cerkiewną z racji zainteresowań oraz pracy autorów. 

Będa również wydarzenia towarzyszące. Szczegółowy harmnogram poniżej.

18.09.2016     

godz. 12:00   Udostępnienie kolekcji  wotów (ekspozycja stała )

Udostępnienie  wystawy fotografii Barbary Tondos i Jerzego Tura  pt. „Zabytki na karpackich bezdrożach”, spotkanie z Katarzyną Tur-Marciszuk 

Reklama

godz. 13:00   Projekcja filmu „Wota Europy”-Muzeum Kresów w Lubaczowie

godz. 14:00    Wykład pt. „Świątynia na nowo odkryta. Prezentacja wyników badań prowadzonych w ramach obozów inwentaryzacyjno-badawczych przy cerkwi w Leżachowie”

mgr Andrzej Żygadło

godz. 16:00    Koncert pieśni religijnych w wykonaniu Julii Doszny z towarzyszącym jej lutnistą Antonim Pilchem

Reklama

 

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Europejskie Dni Dziedzictwa

Reklama
Reklama