Czterodniowe święto książki w przestrzeni miasta oraz w placówkach WiMBP

fot. Pixabay
Reklama

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na III. Edycję Festiwalu Wyczytanej Książki – czterodniowego, uroczystego święta książki, która dostaje drugą szansę na zdobycie Czytelnika. Festiwal obejmuje działania dotyczące aktywnej promocji literatury i czytelnictwa oraz takie, których istotą jest współtworzenie kultury. Celem projektu jest rozbudzenie potrzeb kulturalnych i kształtowanie nawyków korzystania z dzieł literackich.

Projekt WiMBP w Rzeszowie zyskał uznanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Festiwal odbędzie się w dniach od 12 do 15 czerwca 2019 roku, w przestrzeni Miasta Rzeszowa oraz placówkach Biblioteki. W ramach projektu zorganizowano: akcję bookcrossingową, rodzinny piknik w bibliotece, warsztaty, spektakle, gry plenerowe oraz happeningi czytelnicze, skierowane do wszystkich grup wiekowych.

Wśród gości specjalnych zaproszonych do udziału w Festiwalu są poczytni autorzy literatury dla dziecii dla dorosłych:

Marcin Pałasz – autor książek dla dzieci oraz słuchowisk radiowych, a także laureat Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Jego najpopularniejsze dzieła to Straszyć nie jest łatwo, Wakacje w wielkim mieście, Wszystko zaczyna się od marzeń, Licencja na zakochanie oraz Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika. Popularność rozpoczęła się od książki Sposób na elfa, wyróżnioną w 2012 roku  w Konkursie na Książkę Roku 2012 przez polską sekcję IBBY.

Anna Kańtoch – autorka książek dla młodzieży i dorosłych. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2013 r. została wyróżniona nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść Czarne. W 2018 roku otrzymała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej za powieść Wiara oraz Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieść Niepełna. 

Hanna Cygler -  polska pisarka i tłumaczka języka szwedzkiego oraz angielskiego, Specjalizuje się się w literaturze obyczajowej. O sobie napisała: „… pragnę pisać książki, które sprawiają przyjemność moim czytelnikom”. Wśród najpopularniejszych powieści znajdą się takie pozycje jak: Kolor bursztynu, Tryb warunkowy, W cudzym domu.

Wojciech Chmielarz – autor kryminałów, znany z cyklu książek Jakub Mortka. W 2013 i 2014 został nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, a w 2015 r. został jej laureatem za powieść Przejęcie. Pracuje również jako dziennikarz, publikował m. in. dla Pulsu Biznesu, Polityki, Nowej Fantastyki.

Marek Bieńczyk – pisarz, eseista, historyk literatury, tłumacz. Laureat Nagrody Literackiej Nike 2012 za zbiór esejów Książka twarzy. Oprócz pisarstwa pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN oraz wykłada w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie. Specjalizuje się w zakresie literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej.

Justyna Bednarek – pisarka, dziennikarka i ilustratorka, której Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek walczyły w 2015 roku o Tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY. W 2018 r. zdobyła Nagrodę Koziołka Matołka – Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za Pan Kardan i przygoda z vetustasem. W 2018 również jej bajka Babcocha zyskała nominację do tytułu Książki Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY.

Anna Cieplak – Pisarka i koordynatorka projektów kulturalnych. Związana z Krytyką Polityczną. Laureatka Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za powieść Ma być czysto. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą.  Została stypendystką programu Aktywność obywatela. Nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez MKiDN za wzmacnianie cieszyńskiej tożsamości lokalnej oraz wypracowanie wzorowych rozwiązań współpracy z wolontariuszami.

Marcin Wroński – (ur. 1972 w Lublinie), pisarz i dramaturg, autor popularnego cyklu kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim. Laureat m.in. Nagrody Wielkiego Kalibru i dwukrotnie Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników.

Debiutował w 1992 roku, w latach 90. związany z nurtem „trzeciego obiegu”. Popularność i życie z pióra przyniósł mu jednak cykl kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim rozpoczęty w 2007 Morderstwem pod cenzurą, a zakończony Glinami z innej gliny (2018). Za Pogrom w przyszły wtorek pierwszy w historii Nagrody Wielkiego Kalibru otrzymał zarówno nagrodę jurorów, jak też po raz drugi nagrodę czytelników (2014). Pogrom… w 2017 – w opracowaniu autora – miał premierę sceniczną jako widowisko plenerowe, wykorzystujące środki teatralne i filmowe.

Kryminały M. Wrońskiego były tłumaczone na rosyjski i francuski. Autor pracuje nad współczesnym thrillerem politycznym.

 

W ramach projektu odbędą się:

AKCJA BOOKCROSSINGOWA 29 maja 2019  - forma zaproszenia na Festiwal i jego promocji, ale przede wszystkim - promocji książki. W poczekalniach dworcowych, przychodniach zdrowia, na stolikach w kawiarniach ... pozostawione zostaną książki z zakładką „Zapraszam do czytania”, na której umieszczona zostanie informacja o Festiwalu. Będą to książki wycofane z księgozbioru Biblioteki, którymi możemy się podzielić, bo zgromadzono je w wielu egzemplarzach. Chętni będą mogli poczytać je na miejscu lub zabrać ze sobą.      

SPOTKANIE Z PISARZEM I JEGO BIBLIOTECZKĄ - Znany pisarz przywozi na spotkanie ulubione książki ze swojej prywatnej biblioteczki. Opowiada o tym, jakie lektury go ukształtowały jako czytelnika, które ceni najbardziej, do których może wraca, a także czy/jak wpłynęły na jego twórczość i ukształtowały go jako pisarza. W tym kontekście toczyć się będzie też rozmowa o twórczości gościa spotkania. Gośćmi Festiwalu będą: Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Marek Bieńczyk, Hanna Cygler oraz Marcin Wroński.

Dzieci również spotkają się ze swoimi ulubionymi autorami: Justyną Bednarek, Marcinem Pałaszem i Anną Kańtoch, którzy opowiedzą im o książkach swojego dzieciństwa i będą czytać dla dzieci ich fragmenty. Porozmawiają także z dziećmi o własnej twórczości.

Harmonogram spotkań:

12 czerwca 2019 r., ŚRODA

- godz. 9:00 – spotkanie autorskie dla dzieci z MARCINEM PAŁASZEM – Oddział dla Dzieci
i Młodzieży, ul. Słowackiego 11

- godz. 10:30 - spotkanie autorskie dla dzieci z ANNĄ KAŃTOCH – Filia nr 13 WiMBP
w Rzeszowie, ul. Iwonicka 38

- godz. 17:00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z HANNĄ CYGLER – Filia nr 6 WiMBP
w Rzeszowie, ul. Podwisłocze 6

Reklama

 

13 czerwca 2019 r, CZWARTEK

- godz. 17:00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z WOJCIECHEM CHMIELARZEM – WiMBP
w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

- godz. 17:00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z MARKIEM BIEŃCZYKIEM – Wypożyczalnia Muzyczna, ul. Żeromskiego 2

14 czerwca 2019, PIĄTEK

- godz. 11:00 – Spotkanie autorskie dla młodzieży z ANNĄ CIEPLAK – WiMBP
w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

15 czerwca 2019 r., SOBOTA

- godz. 17:00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z MARCINEM WROŃSKIM – WiMBP
w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

 

RODZINNY PIKNIK W BIBLIOTECE SOBOTA, 15 CZERWCA 2019 godz. 16:30 – 21:00
WiMBP, ul. Sokoła 13

literacka impreza plenerowa zorganizowana na placu przed budynkiem Biblioteki. Założeniem pikniku jest spędzenie wolnego czasu w Bibliotece z całą rodziną. W sobotę, w ostatnim dniu Festiwalu, przygotujemy szereg wydarzeń artystyczno-literackich, kierowanych do wszystkich grup wiekowych, przede wszystkim jednak dla dzieci. Wiele gier i zabaw wymagać będzie współdziałania wszystkich członków rodziny. Piknik rozpocznie widowiskowy, rodzinny, konkurs na najciekawsze przebranie za ulubionego literackiego bohatera. Uczestnicy Pikniku będą mogli wziąć udział także w wielu quizach, a najmłodsi - w licznych grach i zabawach interakcyjnych o tematyce literackiej. Najbardziej aktywni uczestnicy konkursów zostaną nagrodzeni bonami uprawniającymi do zakupów w księgarni oraz drobnymi nagrodami. Chętni będą mieli okazję do poczytania ulubionych książek w zaaranżowanej na placu plenerowej czytelni oraz pograć w gry planszowe, które zyskaliśmy dzięki organizowanemu w 2018 r. konkursowi na grę planszową dla dzieci, dofinansowanemu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2018. Piknik to świetna okazja do relaksu na świeżym powietrzu
i kreatywnego spędzenia czasu z najbliższymi, ale także do kontaktu dzieci z książką poprzez zabawę.

Harmonogram:

godz. 16.30 – LITERACKI BOHATER – konkurs dla dzieci na najciekawszą stylizację inspirowaną ulubioną bajką,

godz. 17.00 – wernisaż prac uczestników warsztatów kreatywnego recyklingu z udziałem ALBINA TALIKA,

godz. 17.00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z MARCINEM WROŃSKIM, (WiMBP, ul. Sokoła 13)

godz. 17.30 – Rozdanie nagród w konkursie LITERACKI BOHATER,

godz. 18.00 –  BAJKA NA DOBRANOC  z aktorem HENRYKIEM HRYNIEWICKIM,

godz. 19.00 – 20.00  - BERGAMUTY – interaktywny kabaret dla dzieci,

godz. 17.00 – 21.00  - LITERACKA GRA PRZYGODOWA, FOTOBUDKA, CZYTELNIA PLENEROWA, TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH, quizy, gry, zabawy  i animacje.

 

PODCHODY ZA KSIĄŻKĄ 13 czerwca, czwartek godz. 10:00 Park Jedności Polonii z Macierzą,

ul. Cieplińskiego, ul. Pułaskiego      
- gra w przestrzeni publicznej organizowana we współpracy z rzeszowskimi szkołami, do udziału w której zaproszeni zostaną uczniowie z tych szkół, którzy zechcą – w ten niekonwencjonalny sposób

– wymienić się z innymi uczestnikami zabawy, przyniesionymi ze sobą książkami ze swojej domowej biblioteczki. Ta „stara” harcerska gra, polegająca na ściganiu jednej grupy osób przez drugą i wykonywaniu po drodze różnych zadań, aby na końcu otrzymać nagrodę, będzie nie tylko okazją do wspaniałej zabawy na łonie natury i podejmowania zdrowej rywalizacji, ale również sposobem na zdobycie „nowej” książki.

„Wyczytane” książki, będące nagrodą za inwencję twórczą w wymyślaniu zadań i sposobów ich wykonywania, dostaną nowe życie, a obdarowani radość i przyjemność poznania ciekawej historii.

Reklama

 

BAJKA NA DOBRANOC - wieczorne spotkania w przestrzeni publicznej, podczas których znani aktorzy teatralni czytać będą dzieciom bajki. Każde spotkanie odbywać się będzie w innym miejscu, mającym swój teatralny potencjał i będącym odpowiednim tłem do wysłuchania historii (spektaklu). Idea głośnego czytania dzieciom zyskała na przestrzeni ostatnich lat szerokie grono zwolenników.

Jest to w pełni uzasadnione, bowiem głośne czytanie, zwłaszcza w profesjonalnym wykonaniu aktorów, to forma, która dodatkowo ukazuje walory tekstu, wynikające z relacji tekst – wykonawca, a także tekst – odbiorca. Mali uczestnicy spektaklu czytania bajek mają nie tylko dużą przyjemność z artystycznej interpretacji bajki. Słuchanie przez dzieci czytanych im utworów literackich sprzyja rozwojowi wyobraźni, rozbudza umiejętność śledzenia przebiegu akcji, zaciekawienia opowiadaną historią, co stanowi podstawę do budowania motywacji czytelniczych wiodących do zaangażowania w lekturę.

Harmonogram BAJKA NA DOBRANOC – SPOTKANIE Z HENRYKIEM HRYNIEWICKIM:

- 12 czerwca 2019 r., godz. 18.00 –  Park Jedności Polonii z Macierzą okolice amfiteatru przy ul. Pułaskiego

- 13 czerwca 2019 r., godz. 18.00 - Plac zabaw przy ul. Podchorążych

- 15 czerwca 2019 r., godz. 18:00 – Plac WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

 

KSIĄŻKA I KUCHNIA WARSZTATY KULINARNE DLA DZIECI Z JUSTYNĄ BEDNAREK 14 CZERWCA 2019 R., (obowiązują zapisy,  Filia WiMBP nr 10, ul. Podchorążych 1, tel.: (17) 8669-477 e-mail: filia- 10@wimbp.rzeszow.pl)

- spotkanie autorskie ze znakomitą autorką książek dla dzieci, w tym „książek kucharskich", Justyną Bednarek i „warsztaty kulinarne” dla dzieci. Rozmowa o książkach i jedzeniu toczyć się będzie w uroczym, zaprzyjaźnionym z Biblioteką, barze serwującym tradycyjne polskie posiłki. Gość spotkania wprowadzi najmłodszych w kulinarne tajniki i dobre obyczaje w kuchni.

Wspólnie prowadzić będą kulinarne eksperymenty, przygotowując smakowite potrawy, które zregenerują zużytą w czasie warsztatów energię i dostarczą dodatkowej przyjemności ze spotkania.

POCZYTAJ MI BABCIU, POCZYTAJ MI DZIADKU – spotkania międzygeneracyjne w Bibliotece, w czasie których dziadkowie i przedszkolne maluchy rozmawiać będą o swoich ulubionych książkach i bajkowych bohaterach. Babcie i dziadkowe wprowadzą dzieci w magiczny świat swojego dzieciństwa, czytając im swoje ulubione bajki z tego okresu. Bajki będą pretekstem do rozmowy oraz inspiracją do wspólnej zabawy. Spotkanie nie tylko przybliży maluchom książki ważne dla ich babć i dziadków, będzie także sposobem na lepsze wzajemne poznanie się i wzmocnienie międzypokoleniowych relacji.

Harmonogram:

­- 12 czerwca 2019 r., środa – godz. 10:00 – WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

- 13 czerwca 2019 r., środa – godz. 10:00 – Filia nr 20 WiMBP w Rzeszowie, ul. Solarza 9a

- 14 czerwca 2019 r., środa – godz. 9:00 –  Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie, ul. Podwisłocze 6

 

KSIĄŻKI NIE DO CZYTANIA 14 czerwca 2019 r., godz. 9:30 Wypożyczalnia Muzyczna, ul. Żeromskiego 2

 - warsztaty kreatywnego recyklingu. Książki nie muszą służyć tylko do czytania. Mogą być tworzywem do wyrażania treści w inny sposób oraz nadania im nowych znaczeń.

Zniszczonym i całkowicie zdezaktualizowanym damy szansę na opowiedzenie jeszcze jednej historii - tym razem przemówią jako „papierowe obrazy” – prace-mozaiki, zbudowane
z niezliczonej ilości kawałeczków papieru. Warsztaty, przeznaczone dla wszystkich chętnych, bez wskazania wieku, poprowadzi Albin Talik – artysta transmedialny zajmujący się także sztukami plastycznymi, autor niezwykle kolorowych, niepowtarzanych w stylu i technice kolaży, dla których tworzywem są mikroskopijne kawałeczki papieru.

Artysta pokaże jak w kreatywny sposób wykorzystać niepotrzebne, przeznaczona na makulaturę książki. Udowodni, że stara książka może stać się dziełem sztuki. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa prac artysty, będą również prezentowane prace uczestników warsztatów.

WERNISAŻ PRAC UCZESTNIKÓW Z UDZIAŁEM ALBINA TALIKA ODBĘDZIE SIĘ 15 CZERWCA
2019 R., O GODZ. 17:00 W WIMBP W RZESZOWIE PRZY UL. SOKOŁA 13.

KABARET DLA DZIECI 15 czerwca 2019 r., godz. 19:00 – 20:00 WiMBP w Rzeszowie,
ul. Sokoła 13

 - zwieńczeniem Festiwalu będzie interaktywny kabaret dla dzieci pt. „Bergamuty”, w wykonaniu aktorów scen krakowskich: Krzysztofa Bochenka i Doroty Korbacz-Bochenek. Scenariusz spektaklu został oparty na tekstach Jana Brzechwy, które - dzięki interaktywnej koncepcji przedstawienia - będą punktem wyjścia do wspólnej zabawy. Spektakl będzie więc nie tylko okazją do kolejnego spotkania z twórczością Jana Brzechwy, ale także wielką przyjemnością z uczestniczenia w widowisku, którego podstawą jest bezpośredni kontakt z aktorami i magicznym światem teatru.

Reklama

Projekt dofinansowany ze środków Ministra  Dziedzictwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

 

Facebook Google+ Twitter
Reklama

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Festiwal Wyczytanej Książki , święto książki WiMBP

Dzisiaj, 24.08.2019
Jutro, 25.08.2019
Pojutrze, 26.08.2019
Wtorek, 27.08.2019
środa, 28.08.2019
Czwartek, 29.08.2019
Piątek, 30.08.2019
Reklama
Reklama