"Celineczka" w przyszłym roku w repertuarze "Siemaszki"

fot. Maciej Rałowski

fot. Maciej Rałowski

Decyzją dyrektora Jana Nowary „Celineczka” autorstwa Katarzyny Matwiejczuk w lutym 2021 roku wejdzie do repertuaru Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Spektakl wyreżyseruje Kamila Siwińska.

"Celineczka" to pokłosie ubiegłorocznego Teatralnego Speed-Datingu, który odbył się w ramach prowadzonej przez Teatr Sceny Nowej Dramaturgii. Autorką sztuki "Celineczka" jest Katarzyna Matwiejczuk.

Spektakl wyreżyseruje Kamila Siwińska. Tekst został wystawiony w listopadzie 2019 roku w formie czytania performatywnego jako wydarzenie towarzyszące 06. Festiwalu Nowego Teatru.

Czytanie w wykonaniu aktorów rzeszowskiego Teatru spotkało się z entuzjazmem publiczności, a podczas spotkania publiczności z twórczyniami i aktorami odbyła się długa i ożywiona dyskusja.  Jak mówi autorka tekstu Katarzyna Matwiejczuk „Sztuka jest dalekim echem klasycznej baśni Andersena oraz próbą postawienia na nowo pytania ‘być albo nie być’ w radykalnej formie: czy mamy prawo dawać życie tylko dlatego, że ‘bardzo tego pragniemy’? Miniatura rozgrywa się w poczekalni kliniki in vitro. Naja, samotna kobieta, postanawia postarać się o dziecko. W poczekalni kliniki spotyka dziewczynkę, której obecności Naja nie potrafi sobie wytłumaczyć. Bohaterki zaczynają rozmawiać. Naja dzieli się z Celineczką obawami dotyczącymi istoty rodzicielstwa i odpowiedzialności.”

Jak podkreśla dyrektor Jan Nowara, o wyborze „Celineczki” jako przyszłego spektaklu Teatru Wandy Siemaszkowej zdecydowała waga tematu, który podejmuje sztuka. Statystyki wskazują, że w dzisiejszym świecie coraz więcej par ma problem z posiadaniem biologicznego potomstwa. Młodzi ludzie, którzy pragną zostać rodzicami korzystają z pomocy klinik leczenia niepłodności i często decydują się skorzystać z metody sztucznego zapłodnienia. Szeroko dyskutowany i ważny społeczny problem został przez reżyserkę ukazany w sposób ciekawy, subtelny i czuły.

 

Katarzyna Matwiejczuk jest z wykształcenia filmoznawczynią, z zamiłowania pieśniarką ludową, pisarką, dramaturżką, eseistką muzyczną i tłumaczką. Mieszka w Jedzbarku na Warmii. W swoim dorobku ma minipowieść „Jura” nagrodzoną przez olsztyński oddział SPP nagrodą za debiut roku 2016. Jest również laureatką I nagrody 28. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży za sztukę „Wnuczka Słońca”. Od 2015 roku uczestniczy w Pracowni Dramatu działającej przy Olsztyńskim Teatrze Lalek. Kamila Siwińska to absolwentka reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz multimediów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest laureatką Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszy spektakl na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Zadebiutowała
w Teatrze Nowym w Poznaniu spektaklem „Sophie”. Zajmuję się także fotografią.

Scena Nowej Dramaturgii jest platformą skupioną na współczesnych metodach tworzenia opowieści teatralnych, a jej celem ich rozwijanie i wspólna dyskusja nad tekstami. Kuratorami SND są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek, krytyk teatralny i dziennikarz. Konsultacje eksperckie uczestnikom projektu udziela reżyserka i dramaturżka Weronika Szczawińska.

W styczniu zakończył się nabór do II edycji Teatralnego Speed-Datingu, który odbędzie się w Teatrze w weekend 22-23 lutego.

Wciąż można zgłaszać chęć udziału w Letniej Rezydencji Literackiej – drugiej inicjatywie Sceny Nowej Dramaturgii.  To rezydencja dramatopisarska, która odbywa się latem w Rzeszowie. Na czas pobytu Teatr oferuje uczestnikowi zakwaterowanie i stypendium. Pierwszą rezydentką została Aldona Kopkiewicz, która podczas wizyty w naszym mieście napisała dramat „Febra”, również wystawiony w formie czytania performatywnego. Letnia Rezydencja Literacka to pierwsza w Polsce oferta dla autorek i autorów tekstów, którzy chcą spróbować swoich sił w pisaniu dla teatru. Nabór do tegorocznej edycji trwa do 22 marca.

Kwestionariusz i szczegóły na stronie Teatru: https://teatr-rzeszow.pl/article/letnia-rezydencja-literacka-zalaczniki-1?l=2

 

 

Facebook Google+ Twitter
Reklama

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Teatr im. Wandy Siemaszkowej , Celineczka

Dzisiaj, 21.10.2021
Jutro, 22.10.2021
Pojutrze, 23.10.2021
Reklama
Reklama