"Boża sprawa" Stanisławy Zacharko w Galerii Fotografii Miasta Rzeszow
W sobotę 25 czerwca odbył się wernisaż wystawy prac Stanisławy Zacharko.
"Boża sprawa" Stanisławy Zacharko w Galerii Fotografii Miasta Rzeszow

Artystka o wystawie:

"Cykl BOŻA SPRAWA! jest pracą zbiorową: przypadku, człowieka, który przykleił ulotki – i moim. Zawiera 63 fotografie, spuentowane obecnością fragmentu biało-czerwonej naklejki z tymi dwoma słowami: zarówno ich plastyczną formą jak i znaczeniem. Bo po ukraińsku: БОЖΑ CПРΑΒΑ to po polsku: DZIEŁO BOŻE. Po łacinie: OPUS DEI."

Wystawę można zwiedzać do 13 lipca 2016 r.

Stanisława Zacharko - historyk i krytyk sztuki, artysta fotografik, od 2012 r. dyrektor BWA w Kielcach

Urodziła się 24 listopada 1958 roku w Przemyślu. W latach 1977-1985 studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2004 roku ukończyła podyplomowe  studia Zarządzanie Kulturą w Instytucie Spraw Publicznych UJ.

Jest autorką wstępów do katalogów wystaw sztuki współczesnej i recenzji, kuratorem wielu wystaw indywidualnych

i zbiorowych, programów artystycznych oraz opracowań merytorycznych i projektów graficznych katalogów. Najważniejsze cykliczne kuratorskie projekty to: „Autorytety polskiej fotografii artystycznej” oraz „Most kultury” organizowany z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie. Jako krytyk współpracowała z miesięcznikiem kulturalnym „Teraz” (Kielce) i ogólnopolskim kwartalnikiem artystycznym „Format” (Wrocław).

Tworzy przestrzenne formy z wikliny, realizowane w czasie plenerów w Polsce i na Ukrainie, maluje, uprawia fotografię artystyczną, uczestniczy w plenerach plastycznych.

Należy do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Wiklina, Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Polskiego Związku Działkowców.

Reklama

 

Jest laureatka nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in.:  2005 - Interdyscyplinarny Konkurs Plastyki Regionu Świętokrzyskiego „Przedwiośnie 28”, BWA Kielce (nagroda czasopisma „Teraz”); „Świętokrzyskie

w obiektywie”, Kieleckie Centrum Kultury (II nagroda); 2006 – „Przedwiośnie 29”, BWA Kielce (II nagroda); 2007 – III Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii”, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie (wyróżnienie); 2008 –

– „Przedwiośnie 31”, BWA Kielce (nagroda Targów Kielce); 2010 – „Przedwiośnie 33”, BWA Kielce (Grand Prix);  2012  –

–  Ogólnopolski  Konkurs Fotograficzny „Portret 2012”, Koło (wyróżnienie).

Za twórczość i promocję kultury i sztuki w 2006 roku otrzymała Nagrodę Miasta Kielce III stopnia. Za działalność artystyczną w 2010 roku otrzymała Nagroda Prezydenta Miasta Kielce. W 2014 roku została odznaczona Brązowym  Medalem  Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

Galeria zdjęć

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Boża sprawa , Stanisława Zacharko , Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

Reklama
Reklama