25. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe. Spektakle, koncerty, nowe inicjatywy

25. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe. Spektakle, koncerty, nowe inicjatywy
Reklama

Już po raz 25. odbędą się organizowane rokrocznie Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe. Podczas pięciu dni na odwiedzających Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie czekać będzie aż 11 wydarzeń.

W programie tegorocznej imprezy znajdują się m.in. gościnne występy teatrów z różnych części Polski, debiut młodych twórców kultury i wyjątkowe koncerty. Tegoroczne jubileuszowe Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe będą też okazją do zaprezentowania szerszej publiczności nowych inicjatyw „Siemaszki”.

Gościnnie

Zgodnie z tradycją Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych w weekend 8–10 lutego na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędą się gościnne występy teatrów z różnych części Polski.

W tym roku rzeszowska publiczność będzie mogła zobaczyć spektakle z repertuarów warszawskiego Och-Teatru, krakowskiego Teatru „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego oraz Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. 8 lutego rzeszowska scena będzie należeć do Och-Teatru.

Sztuka Igora Sawina pt. „Kto nas odwiedzi” rozgrywa się nocą w starym zamku, który nawiedzają duchy. Ich pochodzenie jest zagadką. Czy lata temu mąż pani domu umarł śmiercią naturalną? A może któryś z jego przyjaciół ma z tym coś wspólnego? Czy tajemnica się wyjaśni? Ta sztuka to dwie brawurowe, popisowe partytury dla dwójki aktorów, a na scenie wspaniałe osobowości: Jadwiga Jankowska-Cieślak i Jan Peszek.

18 aktorów na jednej scenie

Dzień później na scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej zrobi się nieco bardziej tłoczno. Spektakl „Czego nie widać” w wykonaniu 18 aktorów krakowskiego Teatru „Bagatela” to realizacja sztuki Michaela Frayna, która od 35 lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem na scenach całego świata.

Akcja rozpoczyna się od pokazania próby generalnej. Na scenie panuje istny chaos – począwszy od złej organizacji, a skończywszy na rozpadającej się scenografii. Niekończące się błędy i kaprysy aktorów sprawiają, że premiera stoi pod dużym znakiem zapytania. Spektakl jest okazją do poznania nieoczywistych, a niekiedy wręcz absurdalnych kulisów pracy w teatrze.

„Singielki 2, czyli Matki Polki”

Reklama

Widzowie, którzy wybiorą się do teatru 10 lutego będą podziwiać brawurowy popis znanej ze szklanego ekranu Anny Guzik-Tylki. Spektakl „Singielka” w reżyserii Jacka Bończyka aktorka zagrała 130 razy przy pełnej widowni. Kilka lat po tym, jak widzowie poznali Alicję – estradową wokalistkę, szamoczącą się w sidłach samotnego istnienia – Teatr Polski w Bielsku-Białej przedstawia jej dalsze losy.

Akcja „Singielki 2, czyli Matki Polki” rozgrywa się jakiś czas później, kiedy w życiu Alicji zaszły wielkie zmiany. Jest obecnie mężatką, a do tego mamą rocznych bliźniaczek. Głód sceny i brak możliwości spełniania marzeń w połączeniu z przymusem wykonywania domowych obowiązków, sprawią, że Alicja będzie chciała wrócić do swojego dawnego świata, za którym tęskni. Konfrontacja Pani

Festiwalowo, koncertowo

Po każdym ze spektakli Foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zamieni się

w salę koncertową. W piątek 8 lutego sympatyków nastrojowych brzmień bawić będzie rzeszowska artystka Dominika Kobiałka. Kojarzona głównie z rockowym nurtem piosenkarka, zaprezentuje się z nieco innej strony. Podczas jej recitalu usłyszymy starannie dobrany i niebanalny repertuar złożony z utworów rodzimych i zagranicznych artystów. Na scenie wystąpi razem z pianistą Tomaszem Drachusem.

9 lutego tuż po spektaklu „Czego nie widać” w „Siemaszce” odbędzie się koncert Domarski Kwartet + Magda Skubisz. Ona to pochodząca z Przemyśla wokalistka, która swój czas poświęca muzyce i pisaniu powieści. Zawodowo zajmuje się emisją głosu i współpracuje z rzeszowskimi teatrami. Grupa muzyków jazzowych swój występ podzieliła na dwie części. W pierwszej Stanisław Domarski z zespołem wykonają znane swingowe numery. W drugiej muzycy zabiorą publiczność w podróż w czasie od okresu dwudziestolecia międzywojennego do XX wieku.

Z dwóch części składać się będzie także recital piosenki aktorskiej w wykonaniu Małgorzaty Pruchnik-Chołki, który zaplanowano na 10 lutego. Aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, znana m.in. z brawurowo zagranej i zaśpiewanej roli Edith Piaf, wprowadzi publiczność w świat kobiecych namiętności, tęsknot i wzruszeń. Wykona piosenki z repertuaru artystek, które odegrały ważną rolę w jej życiu (m.in. Łucji Prus, Miry Kubasińskiej czy wspomnianego paryskiego „wróbelka” Edith Piaf), jak również nowe inspiracje (m.in. teksty Agnieszki Osieckiej i utwory śpiewane przez Katarzynę Groniec). Wszystko przy akompaniamencie fortepianu, na którym zagra Tomasz Jachym.

Wisienką na torcie będzie piosenka nigdy nieprezentowana na scenie. To, jak dotąd, owiany tajemnicą utwór rodem z Rzeszowszczyzny.

Młodzież w teatrze

Wydarzenia, które otworzą tegoroczne RSK – czytanie performatywne oraz spektakl „Igraszki z Szekspirem” – to ukłon w stronę młodości i świeżego spojrzenia na sztukę.

Reklama

25. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe 7 lutego zainauguruje czytanie performatywne nowej, bo powstałej zaledwie przed kilkoma miesiącami, sztuki Michała Kurkowskiego pt.„Bracia”. To oparta na autobiograficznych wątkach historia rozpadu relacji pomiędzy trzema braćmi i prób ich odbudowania.

Punktem wyjścia jest śmierć ojca rodzeństwa. Czy spotkanie, podczas którego dorośli mężczyźni mogliby rozpocząć odbudowę relacji, ma szansę zakończyć się sukcesem? Szczególnie kiedy jeden z braci rezygnuje z udziału w nim (pozostali też nie mają ochoty się spotkać), a drugi planuje rozliczyć się ze spraw związanych ze spadkiem? Czytanie w wykonaniu pięciu aktorów wyreżyserowała studentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Karolina Szczypek.

8 lutego na deskach Szajna Galerii zadebiutuje Młoda Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie złożona z pasjonatów o dużych zdolnościach aktorskich. Dziewięć osób – uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 w Rzeszowie, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego przy WSIiZ w Rzeszowie i I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie – wcieli się w role, z którymi od przełomu XVI i XVII w. na deskach teatrów całego świata mierzą się profesjonalni aktorzy.

Teatralny Speed Dating

28 lutego w rzeszowskim teatrze odbędzie się uroczysty finał pierwszej edycji Teatralnego Speed Datingu, na który w ramach nowej inicjatywy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – Sceny Nowej Dramaturgii – zjadą się artyści z całej Polski. Do współpracy zaproszeni zostali reżyserzy i reżyserki z co najmniej dwoma realizacjami teatralnymi na koncie oraz autorzy i autorki tekstów dramatycznych, prozy, reportaży, poezji.

Celem wydarzenia będzie stworzenie platformy umożliwiającej nowe twórcze spotkanie, dyskusję, wymianę i wzajemną inspirację każdej ze stron. W ramach Teatralnego Speed Datingu, twórcy dobiorą się w pary realizatorskie i przez 24 godziny będą pracowali nad wspólną wizją spektaklu, który będzie miał szansę zaistnieć na deskach rzeszowskiego teatru.

Finałem tego spotkania będzie publiczne przedstawienie nowo powstałych koncepcji realizacyjnych przez pracujące nad nimi duety artystyczne. Ich pomysły dalej rozwijać się będą w ramach Sceny Nowej Dramaturgii, a wybrane projekty zaprezentowane zostaną także w formie otwartych słuchowisk, instalacji teatralnych czy czytań performatywnych. Kuratorami SND są reżyserka Martyna Łyko oraz krytyk teatralny i dziennikarz Witold Mrozek.

Zobacz Program 25. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych

 

 

Facebook Google+ Twitter
Reklama

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Teatr im. Wandy Siemaszkowej , 25. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe

Dzisiaj, 24.08.2019
Jutro, 25.08.2019
Pojutrze, 26.08.2019
Wtorek, 27.08.2019
środa, 28.08.2019
Czwartek, 29.08.2019
Piątek, 30.08.2019
Reklama
Reklama