06. Festiwal Nowego Teatru będzie ukłonem w stronę treści

fot. Materiały prasowe

fot. Materiały prasowe

W dniach 29 listopada-5 grudnia w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Nowego Teatru, którego organizatorem jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej. 

Już za kilka dni rozpocznie się kolejna odsłona teatralnego święta w Rzeszowie. Do stolicy podkarpacia przyjadą artyści m.in. z Warszawy, Koszalina, Krakowa oraz Białegostoku. Widzowie będą mieli okazje obejrzeć spektakle nagradzane i doceniane przez krytyków. Na dużej scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej pojawi się m.in. „Wojna polsko-ruska od flagą biało-czerwoną” w reżyserii Pawła Świątka z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, zaś Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi zaprezentuje „Idiotów”.

„06. Festiwal Nowego Teatru to 27 wydarzeń łącznie. Siedem spektakli konkursowych z nurtu głównego, trzy spektakle nurtu Off-Konteksty, trzy czytania performatywne. Do tego wystawy, spotkania, rozmowy dyskusje, a na finał koncert” – mówiła Jagoda Skowron, rzecznik Teatru im. Wandy Siemaszkowej i pełnomocnik dyrektora.

Głównym założeniem tegorocznego FNT jest prezentacja spektakli dostosowanych do nowych czasów, wyróżniających się wyrazistym profilem i formatem. W poprzednich latach na deskach „Siemaszki” gościły w głównej mierze spektakle eksperymentujące z formą i wykorzystujące nowe rozwiązania sceniczne. W tym roku będzie nieco inaczej. Fundament każdego z przedstawień tworzy forma i treść. Dotychczas, podczas doboru spektakli, organizatorzy skupiali się na formie w jakiej wyrażany jest dany przekaz, zaś 06. Festiwal Nowego Teatru będzie niejako ukłonem w stronę treści.

„Zaczęliśmy się zastanawiam czy czasami ten nowy teatr nie leży w treści, więc doszliśmy do przekonania, że narracje typu diagnoza rzeczywistości, czy to społecznej, politycznej czy kondycji człowieka, również dryfują na jakiejś mieliźnie. Bardzo wiele spektakli przedstawia diagnozy, które już są niestety niezbyt wyszukane i odkrywcze. Cały czas towarzyszyła mi metafora boksowania w żwirze, że teatr jest w jakimś momencie, że nie może ruszyć dalej. Zaczęliśmy się zastanawiać co by mogło być nowego w teatrze. Odpowiedź przyszła z kilku przedstawień, które się pojawiły i nagle część reżyserów zaczęła dostrzegać potrzebę nie tylko zdiagnozowania sytuacji, ale szukania jakiegoś momentu w którym się spotykamy, w którym jest jakiś most, sposobu wyjścia z chocholego tańca, w którym tkwimy” – wyjaśnia Tomasz Domagała, kurator nurtu głównego FNT.

Wszystkie zaprezentowane spektakle miały swoją premierę na przełomie 2018 i 2019 roku. Po każdym spektaklu głównego nurtu odbędą się spotkania z twórcami i aktorami. Podczas gali finałowej, która odbędzie się 5 grudnia, zostanie wręczona nagroda publiczności przyznawania przez widzów w drodze głosowania. Nagrodę główną (w tym roku po raz pierwszy noszącą imię pomysłodawczyni FNT Joanny Puzyny-Chojki, tragicznie zmarłej w 2018 roku) przyzna jury. W tym roku po raz pierwszy widzowie zobaczą trzy produkcje teatrów niezależnych w ramach nowego nurtu Off-Konteksty.

Podczas 06. Festiwalu Nowego Teatru premiery doczekają się również projekty prygotowane w ramach nowej inicjatywy Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Sceny Nowej Dramaturgii, której kuratorami są reżyserka Martyna Łyko oraz dziennikarz, krytyk i dramaturg Witold Mrozek. Zgodnie z tradycją w repertuarze Festiwalu znalazła się także całe mnóstwo wydarzeń towarzyszących, m.in. panele dyskusyjne, wystawy sztuk plastycznych oraz spotkania z twórcami.

Wiemy, że na dzień dzisiejszy ciężko będzie o bilety na wszystkie prezentowane spektakle, nie mniej jednak „Siemaszka” dysponuje jeszcze miejscami na poszczególne przedstawienia. W najbliższy weekend będzie można je nabyć w promocyjnych cenach.

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

 

 

Facebook Google+ Twitter
Reklama

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: Teatr im. Wandy Siemaszkowej , 06. Festiwal Nowego Teatru

Dzisiaj, 21.10.2021
Jutro, 22.10.2021
Pojutrze, 23.10.2021
Reklama
Reklama