Europejski Stadion Kultury

Festiwal
Kiedy: 21.06.2018 - 24.06.2018
Bilety: Wstęp wolny

Europejski Stadion Kultury to festiwal, który już na stałe wpisał się kalendarz rzeszowskich imprez a nawet stał się kulturalną wizytówką miasta. Co roku festiwal gromadzi setki artystów z różnych zakątków świata oraz kilkudziesięciotysięczną publiczność. Wschód Kultury w Rzeszowie odbędzie się od 21 do 24 czerwca.

„W ubiegłym roku na Stadionie Miejskim, na koncercie głównym mieliśmy 50 tys. osób. We wszystkich wydarzeniach wzięło udział ponad 100 tys. osób i nie byli to jedynie mieszkańcy naszego miasta” – mówił Stanisław Sienko, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Spośród wydarzeń uświetniających tegoroczną edycje festiwalu, nie sposób nie znaleźć czegoś dla siebie. Dla uczestników przygotowano szeroki wachlarz wydarzeń tematycznych począwszy od muzyki poprzez sztukę współczesną, warsztaty dla dzieci, fotografię, aż do strefy kibica.

„To festiwal, który pokazuje różnorodność kulturową. To nie tylko występ gwiazd, nie tylko kultura popularna, ale to również wiele innych inicjatyw” – stwierdza Rafał Wiśniewski, przedstawiciel narodowego Centrum Kultury.

Do tegorocznej organizacji włączył się minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński. Wspomógł on imprezę 2 mln zł dofinansowania.

Gwiazda wieczoru

Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu Europejski Stadion Kultury będzie zespół Fink.

FINK czyli Fin Greenall to brytyjski wokalista, autor tekstów, gitarzysta oraz producent muzyczny, kompozytor i DJ. Nazwę Fink, będącą z początku jego ksywą, obrał z czasem zespół, z którym nagrywa oraz koncertuje. W skład trio oprócz Greenalla wchodzi basista Guy Whittaker i perkusista Tim Thornton.

Fink współpracował z takimi artystami jak Amy Winehouse (wyprodukował jej pierwsze demo), John Legend (współtworzył utwory „Set Me Free” oraz „Green Light”), grupa The Weeknd (współautor tekstu do utworu „Professional”), Close (współtworzył utwór „Wallflower).

Muzyczne kolektywy

Nieodzowną częścią Europejskiego Stadionu Kultury są kolektywy. W tym roku tą część imprezy rozpocznie występ Davida Chakhalyana – utalentowanego Ormianina, uczestnika armeńskiego X Factora, który w programie przedstawił własną interpretację piosenki “Dziwny jest ten świat”.

W duetach wystąpią:

Golec uOrkiestra i Zdob si Zdub (Mołdawia) – polski zespół łączący w swojej energetycznej muzyce etniczne brzmienia, rock’n’rolla, bluesa, jazz i współczesną muzykę popową oraz mołdawska „petarda” łącząca muzykę rockową, hip-hopową, folk bałkański oraz ethnic dance.

Lao Che i Trio Mandili (Gruzja) – polski crossoverowy zespół grający mieszankę rocka, elektroniki, funku, hip hopu, oraz trzy młode wokalistki z Gruzji, których piosenki (śpiewane w wersji ludowej) stały się absolutnym hitem Internetu.

Happysad i Brunettes Shoot Blondes (Ukraina)  – polski zespół grający gitarowego, alternatywnego rocka okraszonego ciekawymi tekstami i charakterystycznym wokalem oraz indie rockowy zespół z Kijowa, będący częścią nowej niezależnej ukraińskiej sceny muzycznej.

Ørganek i FINK – niepokorny buntownik polskiej sceny rockowej oraz jeden z najciekawszych męskich głosów Wielkiej Brytanii ostatnich lat.

Tagi: Wschód Kultury, Europejski Stadion Kultury

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Dzisiaj, 25.06.2019
Scena na Bulwarach, godz. 20:00
Impreza
Jutro, 26.06.2019
Pojutrze, 27.06.2019
LUKR, godz. 19:00
Koncert
Niezła Sztuka, godz. 20:00
Koncert
Warsztaty
Piątek, 28.06.2019
Przystań Kawiarnia, godz. 18:00
Impreza
Koncert
Piekiełko, godz. 21:00
Impreza
Niezła Sztuka, godz. 21:00
Koncert
Impreza
Sobota, 29.06.2019
Rzeszowski Inkubator Kultury, godz. 10:00
Targi
sala koncertowa Wydziału Muzyki UR, ul. Dąbrowskiego 83, godz. 18:00
Spektakl
Koncert
Impreza
Impreza
Impreza
Impreza
Niedziela, 30.06.2019
Piątek, 05.07.2019
Sobota, 06.07.2019
Niedziela, 07.07.2019
Sobota, 20.07.2019
Reklama