Warsztaty zdobienia pisanek huculskich

Warsztaty zdobienia pisanek huculskich

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie organizuje seminarium warsztatowe poświęcone tradycyjnym technikom zdobienia pisanek huculskich. Warsztaty odbędą się 6 kwietnia od godz. 10.30 w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.    

Warsztaty to doskonałe preludium do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Uczestnicy - zarówno dorośli jak i młodzież z całego województwa podkarpackiego - będą zdobywali umiejętności z zakresu zdobienia pisanek wielobarwną metodą batikową według wzorów huculskich.

Ponadto będzie można wysłuchać wykładu na temat obrzędowości Wielkanocno - wiosennej regionu huculszczyzny oraz atrybutów świąt wielkanocnych i magicznej roli pisanki. Wykład okraszony będzie muzyką na tradycyjnych huculskich instrumentach.

Koszt udziału w warsztatach wynosi 70 zł + podatek VAT.

Na Huculszczyźnie pisankom przypisuje się wielką moc. Zgodnie z tradycją przygotowują je kobiety w okresie Wielkiego Postu, malując na nich symboliczne wzory i dobierając odpowiednie barwy. Pisanki po święceniu ofiarowuje się najbliższym jako rodzaj amuletu, mającego strzec daną osobę i cały dom przez najbliższy rok. Dlatego też prawdziwa pisanka musi być wykonana na surowym jajku, co odróżnia ją od kraszanki, przeznaczonej do jedzenia. Jedną z tradycyjnych metod zdobienia pisanek jest batik, polegający na pokrywaniu partii jajka woskiem i barwieniu odpowiednimi barwnikami. Na Huculszczyźnie używa się do tego specjalnego narzędzia, zwanego pysaczok. Tak przygotowana pisanka będzie na pewno wyjątkową ozdobą wielkanocnego koszyczka, ale należy pamiętać, że prawdziwego znaczenia nabierze wówczas, gdy stanie się prezentem dla kogoś bliskiego.

Warsztaty poprowadzą:

dr Justyna Cząstka-Kłapyta – etnomuzykolog, etnolog i antropolog kultury, specjalizuje się w muzyce Karpat (Polska, Ukraina, Słowacja), organizatorka i pomysłodawca wraz z mężem Piotrem Kłapytą Festiwali i Dni Huculskich w Krakowie i interdyscyplinarnych wydawnictw naukowych poświęconych problematyce karpackiej, w których pełni funkcję redakcyjną.

Przewodnik beskidzki i tatrzański, juror muzycznych przeglądów folklorystycznych. Jest byłą klawesynistka, pianistką i członkinią Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Skalni".

Autorka artykułów o muzyce i kulturze Huculszczyzny, Zamagurza Spiskiego i Pienin.

Anna Warzecha - historyk sztuki, filolog ukraiński, przewodnik beskidzki i krakowski. Od kilku lat współpracuje również z Muzeum Narodowym w Krakowie jako organizator lekcji muzealnych dla młodzieży, a także przewodnik. Jest autorką ukraińskiej wersji publikacji Huculi, Bojkowie, Łemkowie. Tradycja i współczesność. Obecnie swoje zainteresowania skupiła na tradycyjnym hafcie huculskim i pisankarstwie, zarówno w sensie teoretycznym, jak i praktycznym.

Program warsztatów

10:30-11:30 - Justyna Cząstka-Kłapyta - wykład na temat wierzeń i zwyczajów huculskich związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, wykład okraszony muzyką na tradycyjnych, huculskich instrumentach

11:30-12:15 - przerwa obiadowa

12:15-13:45 - Anna Warzecha - zajęcia praktyczne ze zdobienia pisanek huculskich techniką batikową

14:00 - wręczenie zaświadczeń

Materiały niezbędne do nauki i tworzenia pisanek zapewnia Organizator.

 

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: WDK , pisanki huculskie , warsztaty zdobienia pisanek

Dzisiaj, 22.05.2019
Jutro, 23.05.2019
Festiwal
Czarny Kot, godz. 20:00
Impreza
Pojutrze, 24.05.2019
Plac Targowy przy ulicy Dołowej
Impreza
Grand Club , godz. 21:00
Impreza
Impreza
Piekiełko, godz. 21:00
Impreza
Sobota, 25.05.2019
Plac Targowy przy ulicy Dołowej
Impreza
Galeria Nowy Świat, godz. 11:00
Targi
Festiwal
Impreza
Piekiełko, godz. 21:00
Impreza
Impreza
Vinyl, godz. 22:00
Impreza
Niedziela, 26.05.2019
Poniedziałek, 27.05.2019
sala koncertowa Wydziału Muzyki UR, ul. Dąbrowskiego 83, godz. 18:00
Spektakl
środa, 29.05.2019
Rzeszowski Inkubator Kultury, godz. 20:00
Impreza
Spotkanie
Czwartek, 30.05.2019
Czarny Kot, godz. 20:00
Impreza
Warsztaty
Piątek, 31.05.2019
ulice Rzeszowa, godz. 13:00
Spotkanie
Koncert
Czarny Kot, godz. 20:00
Impreza
Reklama