W weekend premiera nowego spektaklu w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej
W weekend premiera nowego spektaklu w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej

7 i 8 października na scenie Galerii Szajna w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie będzie miała miejsce premiera spektaklu „Serce bez granic”. Przedstawienie rozpocznie sie o godz. 18:00.Ceny biletów to 20, 25 i 30 zł.

Bohaterem przedstawienia jest ksiądz Adam Kozłowiecki, jezuita, pochodzący z ziemiańskiej rodziny z Podkarpacia, urodzony w Hucie Komorowskiej koło Kolbuszowej. Lata wojny spędził w obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, a po wyswobodzeniu zaczął pełnić misję na terenach Rodezji Północnej (obecnej Zambii). Spędził tam ponad sześćdziesiąt lat. Sprawował funkcję metropolity Lusaki. W wieku 87 lat został wyniesiony do godności kardynalskiej przez papieża Jana Pawła II. Zmarł w Lusace w 2007 roku.

Spektakl wyreżyseruje Sławomir Gaudyn. Scenariusz powstał na podstawie wspomnień i listów Kozłowieckiego (zgromadzonych w książkach „Moja Afryka, moje Chingombe – dzieje misjonarza opisane w listach do przyjaciół” [Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy, 1998] oraz „Ucisk i strapienie” [Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy, 1967]).

Dyrektor Jan Nowara dostrzegł w postaci księdza Kozłowieckiego wyjątkową postać, która może dać wspaniałe świadectwo wiary, a także wyraz uniwersalnym prawdom: miłosierdziu, współczuciu i sprawiedliwości w obliczu wydarzającego się na świecie zła. Zobaczymy na scenie historię człowieka, który w obliczu ucisku, biedy i okrucieństwa pozostał wierny Bogu, swojemu powołaniu, swoim decyzjom i wyborom oraz ludziom, którym pragnął pomagać.      

W rolę tego pogodnego i otwartego księdza wcieli się dwóch aktorów: Paweł Gładyś i Grzegorz Pawłowski. Drugi z nich wraca na scenę po ciężkiej chorobie. Wierzymy, że będzie to dla niego, podobnie jak w przypadku Adama Kozłowieckiego, powrót nie tylko symboliczny, ale realny – przemieniający ludzi i rzeczywistość wokół nas.

  • reżyseria: Sławomir Gaudyn
  • scenariusz: Sławomir Gaudyn, Grzegorz Janiszewski
  • scenografia: Grzegorz Janiszewski
  • opracowanie muzyczne Sławomir Gaudyn, Grzegorz Janiszewski
  • inspicjent i sufler: Karolina Dańczyszyn
  • konsultacje: ks dr Jan Wolak, Tomasz Warchoł
  • obsada: Paweł Gładyś, Grzegorz Pawłowski
Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: premiera , Teatr im. Wandy Siemaszkowej , siemaszkowa , Serce bez granic

Dzisiaj, 19.09.2018
Jutro, 20.09.2018
Pojutrze, 21.09.2018
Sobota, 22.09.2018
Niedziela, 23.09.2018