Spektakl o Marlene Dietrich pierwszą premierą 2019 roku w "Siemaszce" [FOTO/VIDEO]

fot. Maciej Rałowski, materiały prasowe

Już 11 i 12 stycznia odbędzie się prapremiera kolejnej produkcji Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Widzowie obejrzą spektakl na Małej Scenie im. Zdzisława Kozienia. W roli głównej Mariola Łabno-Flaumenhaft.

Jak informowali twórcy spektaklu, nie będzie to wierna adaptacja biografii Marlene Dietrich, lecz interpretacja jej życia. Widzowie odnajdą w przedstawieniu również tło dotyczące czasów i miejsca, w jakich Dietrich przyszło żyć i tworzyć.

Twórcą spektaklu jest Jan Szurmiej – aktor, reżyser, choreograf, inscenizator, znawca kultury żydowskiej. Jeden z najlepszych polskich reżyserów teatralnych, współpracuje z czołowymi teatrami w kraju i zagranicą. Jego spektakle robiły furorę w Rzeszowie, a realizacje przygotowane dla Teatru im. Wandy Siemaszkowej to m.in. Sztukmistrz z Lublina czy Piaf. Ma w dorobku ponad 100 realizacji reżyserskich, m.in. takich przedstawień jak: Zorba, Skrzypek na dachu, Ach! Odessa-Mama..., Wielka woda. Uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami polskimi i zagranicznymi w uznaniu zasług artystycznych.

Fragment spektaklu

„Staraliśmy się zrobić spektakl, który łączy też pokoleniowo, bo nie każdy młody człowiek wie kim była Marlene Dietrich. W związku z tym mamy tzw. Ktosia, który jest reprezentantem młodego pokolenia” – mówił Jan Szurmiej.

Za stronę wizualną spektaklu, ciekawie zaaranżowaną scenografię odpowiadają stali współpracownicy reżysera Jana Szurmieja – scenograf Wojciech Jankowiak i kostiumografka Marta Hubka. Reżyser zaprosił także do współpracy młodych, zdolnych, m.in. Mikołaja Pływacza, który przygotował oprawę multimedialną. Projekcje pozwalają choć na chwilę przenieść się w świat jaki Marlene Dietrich miała na co dzień.

Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Marcin Partyka, również młody, ale mający już na koncie spory dorobek artystyczny, kompozytor, aranżer i pianista. Przygotowaniem wokalnym zajęła się dr Bożena Stasiowska-Chrobak – artystka związana od lat z Wydziałem Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, specjalistka z zakresu dyrygentury chóralnej. W przedstawieniu usłyszymy piosenki Dietrich z pięknymi polskimi tekstami autorstwa Wojciecha Młynarskiego udostępnione przez Fundację imienia artysty.

Marlenę Dietrich zagra i zaśpiewa wybitna aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Mariola Łabno-Flaumenhaft, która nie po raz pierwszy wystąpi w tej roli. Rzeszowska publiczność miała okazję podziwiać ją w tym wcieleniu już w spektaklu Piaf, także w reżyserii Jana Szurmieja. To właśnie tu wcześniej spotkali się aktorzy Mariola Łabno-Flaumenhaft i Mateusz Marczydło. Grający Ktosia M. Marczydło znany jest widzom rzeszowskiego teatru, m.in. Idioty czy Szklanej menażerii, a ostatnio także widowiskowego Kwiatu paproci, zamykającego pierwszą edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE.

„Myśmy sobie pozwolili, żeby to był taki jędrny, fajny, smaczny owoc, żeby każdy z Państwa miał też okruch z tej postaci dla siebie. Stąd też jest to nawiązywanie kontaktu wzrokowego. Państwo [widzowie – przyp. red.] jesteście moim partnerem scenicznym” – wyjaśnia odtwórczyni tytułowej roli.

Twórcy poświęcili również specjalną sekwencję realizacji kontaktom Marlene z naszym krajem, jej fascynacji muzyką Czesława Niemena i historii podarowanej przez niego piosenki, którą, ze swoimi słowami, śpiewała na całym świecie. Pojawia się też epizod znajomości ze Zbigniewem Cybulskim, którym Dietrich była zachwycona.

 

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: spektakl , premiera , Teatr im. Wandy Siemaszkowej , Marlene Dietrich , Błękitny Anioł

Dzisiaj, 19.06.2019
Jutro, 20.06.2019
Park Sybiraków, godz. 19:00
Koncert
Pojutrze, 21.06.2019
Sobota, 22.06.2019
Niezła Sztuka, Bulwary, godz. 09:00
Spotkanie
Bajka Disco Club, godz. 21:00
Impreza
Piekiełko, godz. 21:00
Impreza
Impreza
Vinyl, godz. 22:00
Impreza
Niedziela, 23.06.2019
środa, 26.06.2019
Czwartek, 27.06.2019
LUKR, godz. 19:00
Koncert
Niezła Sztuka, godz. 20:00
Koncert
Warsztaty
Piątek, 28.06.2019
Koncert
Piekiełko, godz. 21:00
Impreza
Reklama