Interesujące portrety znanych i nieznanych na wystawie w WDK
„Portret w batiku” to wystawa ukazująca m.in. wielkie postacie kompozytorów, twórców muzyki współczesnej, znanych poetów oraz portrety osób anonimowych.
Interesujące portrety znanych i nieznanych na wystawie w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza do Galerii WDK w dniach 31 października - 14 listopada 2017 r. na interesującą wystawę pt. PORTRET W BATIKU. Autorami prac są członkowie Pracowni Batiku „MAMUT” działającej w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu.

„Portret w batiku” to wystawa ukazująca m.in. wielkie postacie kompozytorów, twórców muzyki współczesnej, znanych poetów oraz portrety osób anonimowych.

Główną część wystawy tworzą prace z kolekcji „Muzycy w batiku”. W roku 2014 kolekcja ta doczekała się wydania albumu obejmującego 94 prace, które powstały w pracowni w latach 2012-2014. Publikacja finansowana przez Miasto Przasnysz rozesłana została do wielu placówek kultury w Polsce oraz na świecie.

To także wystawa pokazująca pracę grupy artystycznej, którą tworzy obecnie kilkanaście osób zaangażowanych w działania pracowni. Poprzez prace plastyczne prezentowani są ludzie, tworzący zgrany zespół zarażający twórczą atmosferą i pasją do batiku oraz  innych dziedzin sztuki i kultury.

Pracownia batiku „Mamut” działa w ramach Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu od 2006 r. Jak sama nazwa wskazuje zajmuje się specyficznym rodzajem sztuki, jakim jest batik - tym terminem określa się wytwarzanie barwnych tkanin przy pomocy nakładania wosku oraz wielokrotnego barwienia. Technologia batiku wywodzi się z terenów Azji południowo - wschodniej a zwłaszcza z indonezyjskiej Jawy. Dawniej, (ale i obecnie) metodą batiku wytwarzano materiały użytkowe - tkaniny na ubrania, zasłony itd. Obecnie jest to również efektowny rodzaj sztuki. Niecodzienne właściwości batiku ujawniają się głównie w dwustronności prac, wspaniałych efektach podświetlania prac wykonanych tą technologią oraz niepowtarzalnych żyłkowaniach, które powstają pod wpływem pękającego wosku.

Pracownia Batiku „Mamut” stworzona została i nadal jest prowadzona przez Tomasza Jakubowskiego, instruktora plastyki w MDK Przasnysz. Obecnie na zajęcia uczęszcza regularnie kilkanaście osób, młodzieży, dorosłych i emerytów.

Przez kilkanaście lat funkcjonowania pracowni powstało kilkaset batików, w tym wiele scenograficznych, które wyróżniają bardzo duże rozmiary. Zdjęcia prac posłużyły jako oprawa graficzna tomiku poezji Grzegorza Walczaka „Sopel słońca”, który wydany został w 2007 r. Batiki wykonane w pracowni „Mamut” służyły jako oprawa scenograficzna wielu imprez oraz spektakli organizowanych w przasnyskiej placówce i nie tylko. Zdobią również przasnyski dom kultury oraz znajdują się w kolekcjach w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, Rosji, Filipinach, Australii.

Wystawa w Rzeszowie to trzydziesta trzecia prezentacja prac z tej kolekcji w dwudziestym trzecim mieście w Polsce i za granicą. 

Facebook Google+ Twitter

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Tagi: WDK , Portret w batiku

Dzisiaj, 21.10.2018
Jutro, 22.10.2018
Pojutrze, 23.10.2018
środa, 24.10.2018
Czwartek, 25.10.2018
Piątek, 26.10.2018
Sobota, 27.10.2018